تاریخ انتشار۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۴
کد مطلب : 523470
امام جمعه مصلای مدینه العلم کابل: 

برگزاری کنفرانس وحدت، مصداق امر به معروف و نهی از منکر است

امام جمعه مصلای مدینه العلم کابل تصریح کرد: اگر به راستی همه امت اسلامی و همه دانشمندان و بزرگان همان طور که در لفظ، ادعای ایمان و اسلام دارند، در عمل هم وارد شوند و همه آنچه که در زبان می گویند را دنبال کنند ، مشکلات حل می شود.
برگزاری کنفرانس وحدت، مصداق  امر به معروف و نهی از منکر است
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، حجت الاسلام والمسلمین غلام مصباح شهرستانی، امام جمعه مصلای مدینه العلم کابل در پنجمین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ضمن تقدیر از مقام معظم رهبری و مسئولین جمهوری اسلامی ایران به عنوان منادیان وحدت  گفت: سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی که تحت عنوان "اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان" برگزار شده  و بر روی محورهای جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی، مقابله با تروریسم و همدلی و همدردی اسلامی، پرهیز از تنش ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب و دوری از اختلاف و مشاجره، حرمت شکنی و توهین و تبیین امت واحده اسلامی و اتحاد کشورهای اسلامی متمرکز شده است، کار شایسته ای است و همان امر به معروف و نهی از منکر و مضمون "تعاونوا علی البر و التقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان" خواهد بود.

وی ادامه داد: در همه این مطالب و موضوعات، یک نکته بسیار ظریف نهفته است که ما به آن توجه نکرده ایم و الا همه مشکلات و معضلات قابل حل است، هم صلح و وحدت به وجود می آید و هم از اختلاف و پراکندگی نجات پیدا خواهیم کرد؛  نکته ظریفی که باید به آن توجه کرد، تبدیل کردن فتحه آمَنوا و آمِنوا است.

 امام جمعه مصلای مدینه العلم کابل گفت: قرآن کریم می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِي نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِي أَنْزَلَ مِنْ قَبْلُ ۚ وَمَنْ يَكْفُرْ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِيدًا. (اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، به خدا و پيامبر او و كتابى كه بر پيامبرش فرو فرستاد و كتابهايى كه قبلا نازل كرده، بگرويد و هر كس به خدا و فرشتگان او و كتاب ها و پيامبرانش و روز بازپسين كفر ورزد، در حقيقت دچار گمراهى دور و درازى شده است.)

وی افزود: همه ما "آمَنوا" به فتح را قبول داریم اما با این دستور الهی که "آمِنوا" است، مشکل داریم. قرآن کریم در این آیه صحبت از ناس نمی کند، بلکه مومنین مورد خطاب هستند، يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا آمِنُوا... کسانی که ایمان دارید، در صحنه عمل ایمان بیاورید؛  آمَنوا در لفظ است و آمِنوا در عمل است و باید به خدا و پیامبر(ص)  و کتاب ایمان بیاوریم.

حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی تأکید کرد:اگر به راستی همه امت اسلامی و همه دانشمندان و بزرگان همان طور که در لفظ، ادعای ایمان و اسلام دارند، در عمل هم وارد شوند و همه آنچه که در زبان می گویند  را دنبال کنند، مشکلات حل می شود.

وی خاطر نشان کرد: در سه اصل ایمان به خدا، ایمان به پیامبر(ص) و ایمان به کتاب خدا ، هیچ گونه اختلافی بین همه مسلمانان مذاهب مختلف نیست و  اگر ما دور این سه محور حرکت کنیم و همه اعمال و رفتارمان بر اساس خدا محوری و پیامبر محوری و قرآن محوری باشد ، همه امت مشکلاتش حل می شود، هم صلح عادلانه است و هم اخوت و برادری و همدلی شکل می گیرد و هم شاهد نزاع و اختلاف و تفرقه و مشاجره نخواهیم بود، همچنین تمام مشکلاتی که بر اثر تعصب و نژاد و مذهب به وجود آمده، از بین خواهد رفت.

امام جمعه مصلای مدینه العلم کابل در پایان گفت: وقتی که ما طبق دستور الهی و احادیث نبوی و سخنان ائمه دین و در راس آن قرآن کریم عمل کردیم، همه مشکلات حل می شود و امت واحده اسلامی به وجود می آید و تعدی و تجاوز از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdciypawut1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما