تاریخ انتشار۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب : 523420
مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان بوکان:

اختلاف بین مذاهب، یکی از رحمت های پروردگار و سبب پیشرفت امت است

مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان بوکان گفت: اختلافات سلیقه‌ای بین مذاهب اسلامی برای امت اسلام فایده بسیاری  دارد . اگر همه یک شکل بودند جلو پیشرفتها گرفته می شد؛ لذا باید این اختلافات را سبب خیر و برکت بدانیم.
اختلاف بین مذاهب، یکی از رحمت های پروردگار و سبب پیشرفت امت است
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، ماموستا محمد صالح حاجی هاشم آباد، مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان بوکان در چهارمین نشست از سلسله نشستهای سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت و میلاد نبی مکرم اسلام(ص)، گفت: برگزاری همه ساله مراسم هفته وحدت در ایران از یازده تا هفده ربیع الاول برکات خوبی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و همه مسلمانان داشته است.

وی در ادامه به طرح موضوع  شناخت اختلاف پرداخت و گفت: اگر بخواهیم وحدت داشته باشیم اول باید ببینیم چه چیزی  اختلاف ایجاد می کند؟ زیرا معمولا اختلاف وجود دارد و ما  با وجود اختلاف می‌خواهیم به وحدت برسیم. لذا قبل از اینکه به وحدت برسیم باید آداب اختلافی را بدانیم. آیا این اختلاف فقط در اسلام در مذاهب ما بوده است؟ 

ماموستا حاجی هاشم آباد افزود:از دیدگاه قرآن اختلاف وجود دارد: كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‌ شاكِلَتِهِ. این آیه‌ی قرآن است که عنوان می‌دارد نوع بشر از هر نوع جنس و نژاد و هر قومیتی کارهای مناسب خودش را انجام می دهد؛ اما خداوند می‌داند که کدام یک از این گروه‌ها هدایت پیدا کردند. یا در آیه‌ای دیگری إِنَّ هذِهِ أُمَّتُكُم أُمَّةً واحِدَةً وَأَنا رَبُّكُم خداوند تبارک و تعالی این امت را دعوت می‌کند که یک امت واحد باشند، معنایش این است که اختلاف هست. 

وی ادامه داد: در آیه‌های دیگری ازقرآن اشار می‌کند که اختلاف خواهد بود وَلا یَزالُونَ مُخْتَلِفِینَ و  تا ابد هم خواهد بود ولی باید آداب اختلاف را مراعات کرد . روایتی هست که سند اصل روایت مورد تایید نیست که می‌فرماید «اخْتِلافُ اُمّتي رَحمَةٌ» کلمات این حدیث مورد تایید نیست، ولی معنای حدیث مورد تایید است که این اختلافی هم که در امت هست یکی از رحمت‌های پروردگار است. یعنی این اختلافات سلیقه‌ای بین مذاهب اسلامی خیلی فواید برای امت اسلامی  دارد و اگر همه یک شکل بودند جلو پیشرفت ها گرفته می شد؛ لذا باید این اختلافات را سبب خیر و برکت بدانیم.

مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان بوکان گفت: اختلافات اگر در راه و مسیر درست قرار بگیرد ، آن وقت مشکلی نخواهیم داشت؛ شیعه و اهل سنت  ایمان به خدا، به پیامبر(ص) و به قرآن دارند و هر دو گروه  به یک سمت و سو  و جهت حرکت می‌کنند . ما اختلاف داریم ولی خلاف هم نیستیم. این دو واژه‌ با هم فرق می‌کند اختلاف یعنی راه و هدف  یکی است ولی مثلا از چند تا مسیر به یک راه می‌رسد که همان اسلام است؛ اما در خلاف راه یکی نیست.

ماموستا حاجی هاشم آباد تأکید کرد: همه باید حتما  سعه صدر داشته باشیم و آداب اختلاف با همدیگر را بلد باشیم؛ چرا که همه‌ی ما مسلمانان یک مسیر داریم. مسیر مهم است که به سوی خدا، پیامبر(ص)، اهل بیت(ع) و  صحابه هست.   همانطور که روی وحدت کار می‌شود، باید روی اختلاف هم کار بشود؛ بدین معنی که وجود اختلاف اشکال ندارد. در صورتی که  ما آداب اختلاف را از اول می‌فهمیدیم هیچ مشکلی در اسلام نداشتیم.

وی افزود:  ما امت اسلامی اعم از شیعه و سنی باید با این دیدگاه به هم نگاه کنیم؛ همه‌ی ما مسلمانیم، حب اهل بیت(ع) را در دل داریم و  به سمت و سوی اسلام می رویم بعضی ها راحت‌تر می‌رسند، بعضی ها با تقواترند، بعضی ها متدین تر هستند و بعضی‌ها ضعیف‌تر و این طبیعی است.

مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان بوکان اظهار کرد:بنابراین امکان ندارد که این اختلافات نباشد، این اختلافات باید باشد ولی ما باید اختلافات را سر جای خودشان قرار بدهیم و آن را مایه‌ وحدت و برادری بدانیم؛ اگر ما این اختلافات و آداب اختلاف با هم را بیشتر بدانیم مایه برکت و رحمت خواهد بود و پیشرفت خواهیم کرد. در امت اسلامی با اینکه ما با هم اختلاف داریم، در کنار هم در مقابل  دشمنان اسلام رویکرد واحدی داریم. 

 

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcdxs0kzyt0xo6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما