تاریخ انتشار۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۴
کد مطلب : 523355
امام جمعه شیعیان اربیل در روز دوم کنفرانس وحدت:

وحدت، ضامن شکست دشمنان است

سید احمد اعرجی، خطیب و امام جمعه شیعیان اربیل عراق وحدت، همبستگی و باور اهمیت اتحاد را ضامن شکست دشمنان و مستکبران جهانی عنوان کرد.
وحدت، ضامن شکست دشمنان است
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، سید احمد اعرجی، خطیب و امام جمعه شیعیان اربیل عراق در وبینار روز دوم سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کنفرانس تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایفی که خداوند در کتاب گرانمایه‌اش بدان پرداخته و بر همه مسلمانان واجب گردانیده، تلاش برای ایجاد صلح، آرامش اجتماعی، همبستگی و سازگاری در میان امت است.

خطیب شیعیان اربیل با بیان این که همه مسلمانان از  دیدگاه اسلام همچون یک خانواده هستند، تصریح کرد: از همین رو، خداوند بلند مرتبه در آیه 10 سوره حجرات می‌فرماید: " إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ"مؤمنان برادر یکدیگرند. به عبارت دیگر، خداوند با بیان این موضوع، در میان مؤمنان و همه مسلمانان برادری ایجاد کرده است.

وی افزود: رسول خدا ( ص) همین موضوع را میان یاران خود به صورت عملی پیاده کرد و میان آنان پیوند برادری برقرار نمود.

اعرجی در ادامه با نقل روایتی از عبدالله بن عباس گفت: زمانی که این آیه نازل شد، پیامبر خدا(ص) میان ابوبکر و عمر، عثمان و عبدالرحمن بن عوف و نیز میان همه یاران خود، متناسب با جایگاه ایشان، پیوند برادری برقرار ساخت. سپس به علی بن ابی طالب فرمود: تو برادر من هستی و من برادر تو.

وی با اشاره به آیه 46 سوره انفال " وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ"( و از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد و با هم نزاع مكنيد كه سست‏ شويد و شوکت‏ شما از بين برود و صبر كنيد كه خدا با شكيبايان است) گفت: خداوند بلند مرتبه نیز افراد را از خطر اختلاف برحذر داشته است و نتیجه آن را ناکامی می‌داند.

وی ادامه داد: از این رو، اختلاف و دوری از روحیه برادری، به شکست، ناتوانی و خواری می‌انجامد و سبب می‌شود تا دیگران به سرزمین‌های مسلمانان و دارایی‌های آنها طمع کرده، بزرگی و آزادی آنها را سلب کنند و سلطه خویش را به آن‌ها تحمیل کنند. از همین رو خداوند می‌فرماید: با اختلاف قدرتتان از بین می‌رود.

این خطیب عراقی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: متأسفانه امروزه شاهد آن هستیم که به دلیل درگیری و اختلاف و سستی پیوندهای ایمانی میان امت و نیز به دلیل نفوذ استکبار جهانی و کاشتن تخم فتنه میان پیروان یک دین، بسیاری از کشورهای اسلامی به لقمه‌ای گوارا برای آمریکا، اسرائیل و هم پیمانان آنها تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به قصد استکبار جهانی برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام  با هدف دستیابی به اهداف سیاسی، نظامی، اقتصادی و عقیدتی خود، خاطرنشان کرد: از این روست که خداوند برای حفظ توان سیاسی، نظامی، اقتصادی، عقیدتی مسلمانان، خطر اختلاف و اهمیت پاسداری از وحدت اسلامی را به آنها یادآوری کرده است.

وی افزود: خداوند به منظور حفظ این وحدت و دوام آن و نیز گرفتن فرصت از همه کسانی که به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان و آسیب زدن به صلح و امنیت اسلام هستند، قانونی وضع کرده و می‌فرماید:  اگر دو گروه از مؤمنان با هم ستیز کنند، میان ایشان صلح برقرار کنید، چنان چه یکی از ایشان بر دیگری دراز دستی کرد، با آن که تجاوز روا داشته است، بجنگید تا به حکم خداوند برگردد. اگر برگشت، میان آن ها به عدالت رفتار کنید و انصاف بورزید. خداوند، عدالتگران را دوست دارد.

اعرجی در این باره توضیح داد: خداوند نخست دستور به برقراری صلح می‌دهد و سپس چنان چه برقراری صلح کارساز واقع نشد، بر مسلمانان واجب است که با این غده سرطانی که در پی برهم زدن امنیت کشورها و برقراری ثبات بوده و تلاش می‌کند، برنامه‌های سروران اروپایی خود چون آمریکا و نیروهای خبیث اسرائیل و بریتانیا را اجرا کند، مقابله کنند.
 
 وی با تاکید بر این که این اتحاد بویژه در برابر مثلث منحوس آمریکا، اسرائیل و بریتانیا ضروری است، گفت: ای مسلمانان، بدانید که وحدت و همبستگی و باور شما به این موضوع، ضامن شکست دشمنان و مستکبران جهانی است. هرگاه که برخاستید، این نیروها افتادند و از هم پاشیدند.

خطیب و امام جمعه شیعیان  اربیل در ادامه اظهار داشت: از همین رو، واجب است بدانیم که چرا جمهوری اسلامی ایران از سی و چهار سال پیش با جدیت برای تحکیم وحدت مسلمانان و برادری ایمانی میان مذاهب اسلامی از طریق مجمع جهانی تقریب  مذاهب اسلامی  به این مسئله ورود کرده است.

وی افزود: دلیل این امر، نجات امت اسلام از چنگال مستکبران و یادآوری آنها به عظمت دین و توانمندی خود و برخورداری آنها از همه امکانات زندگی و  وسایلی است که به وسیله آن، پله‌های پیشرفت، تکامل و رهایی از بندگی غرب را بپیمایند.
 
این اندیشمند عراقی با بیان این که همه این موارد به لطف ایده‌ها، نگرش‌ها، موضوعات و مسائلی است که هر ساله در این کنفرانس مطرح می‌شود و به افزایش روحیه برادری و هم افزایی میان مسلمان مطابق با اصل مشورت که در قرآن مورد تقدیس واقع شده است، می‌انجامد، گفت: جمهوری اسلامی عزیز این فرصت سالیانه برای گردهمایی و رایزنی در مسائل مسلمانان را فراهم کرد تا ضمن رسیدن به نتایج رضایت بخش در خدمت به اسلام و مسلمین، این موقعیت از مستکبرانی که چشم طمع دارند، گرفته شود.

 وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که ایران با رهبری امام خامنه‌ای( مد ظله العالی) مقتدر و توانا به حیات خود ادامه دهد.
 
 انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcamenmm49nue1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما