تاریخ انتشار۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۵:۳۲
کد مطلب : 523350

نشریه ایران شناسی بلگراد در دسترس علاقمندان تاریخ ایران قرار گرفت

نخستین نشریه ایران شناسی دانشگاه بلگراد با عنوان "پرسیکا" از سوی مرکز مطالعات فارسی این دانشگاه منتشر و در اختیار دانشجویان، پژوهشگران و علاقمندان به تاریخ و تمدن ایران قرار گرفت.
نشریه ایران شناسی بلگراد در دسترس علاقمندان تاریخ ایران قرار گرفت
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، این نشریه که با حمایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان انتشار یافت به صورت فصلنامه (سه شماره در سال) به زبان صربی منتشر و مقالات آن توسط دانشجویان دانشگاه بلگراد تهیه شده است.  

«محمد تقی بختیاری» سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان ضمن بازدید و حضور در مرکز مطالعات فارسی و گفت و گو با برخی از دانشجویان زبان فارسی دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد گفت: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته و تثبیت جایگاه زبان فارسی در دانشگاه بلگراد، حوزه های آموزشی دیگر از جمله ایران شناسی می باید مورد توجه قرار گیرد و  نیاز به تامین منابع آموزشی دانشگاهی برای آشنایی بیشتر دانشجویان با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی ضروری است.

وی افزود: رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان با توجه به اهمیتی که برای گسترش ایران شناسی و زبان فارسی در این کشور قائل است از انتشار این نشریه حمایت می کنند.

بختیاری با اشاره به جایگاه مرکز مطالعات فارسی در دانشگاه بلگراد، ضرورت حفظ و استمرار فعالیت های آموزشی و فرهنگی این مرکز را خاطر نشان کرد و افزود: انتشار نشریه "پرسیکا" به عنوان یکی از تولیدات علمی مرکز مطالعات فارسی، بی تردید موجب تقویت جایگاه علمی آن و ارتباط بیشتر دانشجویان و پژوهشگران علاقمند به حوزه ایران شناسی با این مرکز خواهد شد.

در نخستین شماره این نشریه، سرمقاله ای با عنوان «ایران فرهنگی و فرهنگ ایرانی» از «رشید حسن پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان منتشر شده که در آن با تشریح حوزه فرهنگی و تمدنی ایران، برخی از ویژگی های فرهنگی ایران معرفی گردیده است.

سفیرکشورمان در بلگراد در بخشی از این مقاله ضمن اشاره به رشته دانشگاهی ایران شناسی و تاکید بر اهمیت شناخت فرهنگ ایران آورده است: فرهنگ ایرانی، متکی به یکتاپرسی است و ایرانیان از دوران بسیار دور تاریخی، مردمانی موحد و یکتاپرستی بوده اند، از سوی دیگر، علاقمندی ایرانیان به هنر و ادبیات که دو ستون اصلی فرهنگ ایرانی می باشد، در طول تاریخ پابرجا مانده است.

نخستین شماره از نشریه پرسیکا از پانزده مقاله تشکیل شده است که عمده آنها را دانشجویان زبان فارسی و درس «تاریخ تمدن و فرهنگ ایران» تهیه کرده اند و نخستین نشریه دانشگاهی است که به زبان صربی به موضوع ایران شناسی، تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران می پردازد.

مقالات این شماره از نشریه "پرسیکا" در موضوعاتی از جمله زبان و ادبیات فارسی، ایران شناسی و اقوام و هنر ایران، سینما، موسیقی و ادیان و مذاهب کشورمان تهیه و منتشر شده است.

این نشریه با همکاری دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان، تحت نظارت هیات تحریریه و به سردبیری «سعید صفری» استاد زبان فارسی و مدیر مرکز مطالعات فارسی این دانشگاه منتشر می شود.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcftmdtxw6d0ma.igiw.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما