تاریخ انتشار۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب : 523217

بیانیه مشترک مجمع جهانی صلح اسلامی در خصوص وبینار صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی

وبینار «صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی» روز22 مهرماه بین مجمع جهانی صلح اسلامی از ایران و مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین مستقر در تونس، با همکاری و مساعدت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس برگزار شد.
بیانیه مشترک مجمع جهانی صلح اسلامی در خصوص وبینار صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، در این وبینارکه برای گسترش همکاری های دوجانبه میان مراکز و مؤسسات غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تونس وگفت گو درخصوص ائتلاف سازمان های مردم نهاد برای صلح وعد الت برگزار شد، آقایان دکترداود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی و محسن پاک آیین، عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و دکترعابد الزریعی، رئیس مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین و خانم سمیحه الخلفی، عضو مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

در پایان وبینار، بیانیه مشترکی به شرح زیر منتشر شد.

1- نهادهای شرکت کننده در وبینار صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی، با اعتقاد براینکه در چند دهۀ اخیر، «صلح وعدالت» بیش از هر مسئله دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار داردوحمایت از ایده «صلح عادلانه» به عنوان «گفتمان مشترك جهانی» مبتنی بر ارزش های الهی و فطری و كرامت انسانی حمایت کرده و تاكید داشتند كه در نظام ناعادلانه بین الملل فعلی، توجه به صلح عادلانه برای تعالی وسعادت بشریت مفید واقع خواهدشد.

2-فرهنگ سازی برای آگاه بخشی جهانی نسبت به گفتمان صلح عادلانه، باید در دستور كار نهادهای بین‏ المللی سازمان ملل متحد، سازمان فرهنگی یونسكو، سازمان همکاری های اسلامی و جنبش عدم تعهد قرار گیرد و این نهادها با ملحوط داشتن عدالت به عنوان مقدمه صلح پایدار، نقش خود را در حل بحران های جهانی ایفا نمایند.

3-برای تحقق صلح عادلانه جهانی فرآیند تصمیم گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید اصلاح گردد و این شورا باید برای تأمین صلح عادلانه جهانی به شکلی مناسب بازسازی و تجدید ساختار گردد.

4-نهادهای غیردولتی فعال در عرصه صلح ،عدالت وحقوق بشر دوستانه باید با تمام توان برای تحقق صلح عادلانه تلاش کرده و بکارگیری و بهره مندی از ظرفیت های فکری ،دینی، علمی ودانشگاهی را با تلاش مشترک مورد پیگیری قرار دهند. در این روند، تقویت همكاری های علمی و فرهنگی تشكل های مردم نهاد و تشكیل «ائتلاف نخبگان صلح عادلانه» به منظور هم فكری، تعامل و گفت وگو میان فرهنگ ها، ادیان، نخبگان و سازمان های مردم نهاد باید مورد حمایت واقع شود.

5-  اقدامات تجاوزكارانه اسرائیل در گسترش تروریسم و نقض جدی حقوق بشر در سرزمینهای اشغالی و علیه ملت مظلوم فلسطین و دیگر ملتها محكوم است و همه مراجع قضایی ملی و بین‏ المللی صالح باید وظایف خود برای تعقیب، محاكمه و مجازات جنایتكاران صهیونیست را جدی گرفته و به نتیجه برسانند.

6- - صلحی که مبتنی بر عدالت نباشد پایدار نخواهد بود و عدالت زمانی در فلسطین محقق خواهد شد که رژیم صهیونیستی دست از اشغال بردارد و این سرزمین به صاحبان اصلی آن برگردد.وه گونه سازش باصهونیست هارامحکوم می کنیم

7-  با تاکید بر ضرورت آگاه سازی کودکان فلسطین نسبت با تاریخ این سرزمین و دسایس اشغالگران، باید همه نهادهای صلح طلب بین المللی فعال شوند و سازمان های مردم نهاد و نخبگان حوزه صلح و عدالت، ديدگاه های خود را در این زمینه به جامعه بين الملل ارايه دهند.

8- با تاکید بر اینکه مشکل فلسطین بدون عدالت حل نمی‌شود، راه عادلانه حل مشکل فلسطین اجرای طرح ایران مبتنی بر برگزاری همه پرسی در سرزمین های اشغالی بامشارکت همه فلسطینیان ،بازگشت آوارگان و تعیین نظام اینده این سرزمین بر اساس آرای مردم و به نحوی که حق تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین در سرزمین فلسطین تاریخی را تضمین کند ، می باشد.

9-  مجمع جهانی صلح اسلامی از ایران و مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین در تونس، جلسات خود را بصورت مستمر برای تحقق اهداف صلح عادلانه در همه جهان، بخصوص فلسطین وتلاش برای تقو یت ائتلاف سازمانهای مردم نهادادامه خواهند داد. دوسازمان برای همگرایی سازمان های مردم نهاد در کشورهای خود و همکاری های مطالعاتی فعال خواهند شد.  در این رابطه از اقدامات رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان حلقه اتصال، بهره مند خواهند شد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdchzxnmq23niid.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما