تاریخ انتشار۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب : 522962

جلسـه هـم انـدیـشی بزرگـداشــت هـفـتــه وحــدت برگزار شد/دبیر کل مجمع تقریب: هفته وحدت از آرمانهای قرآن و اسلام است

جلسـه هـم انـدیـشی  بزرگـداشــت هـفـتــه وحــدت، قبل از اظهر امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب، معاونان وی و  برخی از رؤساء و نمایندگان نهادها و ارگان ها؛ حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشجری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات، معاونین و مدیران ارشد دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات به همراه ارتباط زنده تصویری با رؤسای محترم دفاتر استانی این شورا برگزار شد.
جلسـه هـم انـدیـشی بزرگـداشــت هـفـتــه وحــدت برگزار شد/دبیر کل مجمع تقریب: هفته وحدت از آرمانهای قرآن و اسلام است
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت آغاز هفته وحدت، اظهار داشت:نشان نظام جمهوری اسلامی نشانی است که از سوی حضرت امام خمینی(ره) تولید شده و در زمانهای مختلف خودش را به منصه ظهور می رساند و در قله های مختلف ظهور و بروز پیدا می کند، یکی از این قله ها هفته وحدت است. 

وی افزود: هفته وحدت بر اساس شعار امام راحل مبنی بر حمایت از مستضعفان جهان، پایه گذاری شده است؛ این هفته، هفته بین مذاهب و نحله های مختلف اسلامی و سازمان های مختلف جهان اسلام است و از آرمانهای قرآن و اسلام است. 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری گفت: از افتخارات ما این است که امت رسول الله(ص) هستیم؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تلاش کردند شعار امام راحل را به منصه ظهور برسانند تا از این طریق اقدامات مؤثری برای دستیابی به وحدت پیگیری شود. 

وی تصریح کرد: ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به دنبال شکل گیری امت واحده و تاسیس اتحادیه کشورهای اسلامی هستیم و این دو را در قله های شرف برای آینده جهان اسلام ترسیم کردیم تا با کمک جوانان فعال در حوزه جوان اسلام بتوانیم شعار امام خمینی(ره) در حمایت از مستضعفان جهان را عملی کنیم. 

دکتر شهریاری ضمن قدردانی از فعالیتهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در هفته وحدت، خلاصه ای از برنامه های مجمع تقریب در این هفته از جمله برنامه های کنفرانس بین المللی وحدت را ارائه داد و گفت: در کنفرانس وحدت پیش رو ۴۱۴ سخنران از ۳۹ کشور جهان به صورت وبیناری و ۵۲ میهمان از ۱۶ کشور به صورت حضوری شرکت خواهند کرد؛ ۱۸۰ میهمان از استانهای کشور هم در مراسم اختتامیه سخنرانی می کنند. 

دبیرکل مجمع تقریب گفت: ما در این کنفرانس ۷ نشست تقریبی با عنوان امت همدل و ۲۴ نشست وبیناری داریم که یک نشست به بحث فلسطین و مقاومت و نشست دیگری هم مختص آیت الله تسخیری خواهند بود. 

وی با اشاره به پخش کلیپها و برنامه های تصویری پیرامون امت واحده در کنفرانس وحدت امسال اظهار داشت: برخی نهادها و اشخاص، فعالیتهای تقریبی و وحدتی خود را به صورت آتش به اختیار و به روال گذشته دنبال می کنند، استانهای مختلف نیز می توانند به همین شکل فعالیتهای خود را برای این هفته داشته باشند. 

دکتر شهریاری با اشاره به نامگذاری ایام هفته حدت خاطر نشان کرد که روز ۱۳ ربیع الاول به عنوان روز فلسطین و مقاومت، روز ۱۴ ربیع الاول روز صلح و همزیستی مذهبی، ۱۵ ربیع الاول روز مقابله با استکبار جهانی، ۱۶ ربیع الاول روز حمایت از مظلومان جهان و ۱۷ ربیع الاول به عنوان روز ولایت و رهبری نامگذاری شده است. 

وی تأکید کرد: ما بحث وحدت را به عنوان یک مسأله راهبردی و نه موقت دنبال می کنیم؛ منظور از وحدت یکی شدن مذاهب نیست بلکه مقصود یافتن منافع مشترک و تلاش برای دستیابی به این منافع، حل مشکلات امت و دستیابی به آرمان توصیه شده قرآن کریم یعنی همان آیه « مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّار» است؛محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر کفار سر سخت و در میان خود مهربانند.

دبیرکل مجمع تقریب تأکید کرد: دشمن مشترک ما رژیم صهیونیستی است که برای ایجاد تفرقه و نزاع بین مذاهب در کشورهای اسلامی برنامه ریزیهای متعدد دارد؛ اگر ما در جایی تفرقه گرایی و طایفه گرایی داریم، این استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی هستند که تلاش می کنند تا این طایفه گری را تبدیل به خشونت و جنگ و ترور و توهین به مقدسات کنند، کینه را در جامعه اسلامی ترویج و مانع ایجاد امت واحده شوند.

وی اظهار داشت: همه ما وظیفه داریم مسأله وحدت را دنبال کنیم؛ هر شیعه و یا سنی که به مذهب دیگری توهین کند از امت رسول خدا (ص) نیست.

دکتر شهریاری گفت: به همه دولتمردان کشورهای اسلامی توصیه می کنیم نقشه های شوم دشمن از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خنثی کنند؛عادی سازان روابط به دامن اسلام و قرآن برگردند و دست از حمایت رژیم اشغالگر صهیونیستی بردارند، چرا که امت اسلام نمی تواند این اقدام کشورهای اسلامی را تحمل کند و آن را خیانت به امت اسلام و قرآن و رسول خدا(ص) می داند.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشجری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت میلاد رسول گرمی اسلام(ص) گفت:پیامبر گرامی اسلام می تواند محور وحدت باشد و بسیاری از مشکلات حل نشدنی جهان اسلام را می توان با وحدت و همدلی حل کرد.

وی ادامه داد: هفته وحدت فرصت مناسبی برای اتحاد در برابر فتنه انگیزی دشمنان است و نام گذاری این هفته مقدمه ای برای اتحاد امت اسلام در برابر دسیسه های استکبار است؛ از این فرصت می توان به نیکی استفاده کرد و همدلی را در بین جهان اسلام افزود.
 
حجت الاسلام و المسلمین اشجری تأکید کرد: قطعا فرهیختگان و اندیشمندان می توانند در طول سال و به ویژه در هفته وحدت شعار «یا ایها المسلون اتحدوا» را به جامعه بیشتر معرفی کنند.

وی با تأکید بر اینکه تفرقه خیانت به اسلام است، گفت: مهمترین ابزار دشمنان برای تسلط بر کشورهای اسلامی ایجاد اختلافات مذهبی است؛ تا زمانی که تفرقه وجود دارد، وحدت معنایی ندارد؛ بزرگ کردن محور اختلافات از اساسی ترین توطئه های استکبار علیه مسلمانان است؛ وحدت از نگاه مقام معظم رهبری معانی متعددی از جمله تکیه بر اشتراکات، همدلی با یکدیگر، نفی تنازع، احساس برادری، یکدلی سیاسی، همکاری فرق مسلمانان با یکدیگر و ...را در بر دارد.

 قائم مقام شورای هماهنگی تبلغیات خاطر نشان کرد:امروز کام مسلمانان جهان تلخ است و شاهد بودیم جانیان ضد دین در قندوز و قندهار افغانستان تعدادی از مسلمانان را به شهادت رساندند؛ استکبار با ابزار داعش به دنبال تفرقه افکنی در این کشور کشور است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در هفته وحدت، از اعلام آمادگی استانهای سنی نشین برای انجام فعالیتهای مربوط به هفته وحدت خبر داد.

در ادامه این جلسه، نمایندگان استانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، از جمله استان سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، بوشهر، خراسان جنوبی و همچینین نهادهایی چون سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات، سازمان بسیج و ...گزارشی از برنامه های خود برای هفته وحدت ارائه کردند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم: زهرا غلامی
http://www.taghribnews.com/vdcd9x0kxyt0xn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما