تاریخ انتشار۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب : 522851
با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و موزه ملی ایران؛

بخش «کاشی اسلامی از ایران» در موزه ایناکس ژاپن ایجاد شد

موزه ایناکس ژاپن در استان آیچی با نصب دائمی تصویر محراب با کاشی‌های براق، ترجمه ژاپنی و ذکر عنوان موزه ملی ایران، بخش «کاشی اسلامی از ایران» را ایجاد کرد.
بخش «کاشی اسلامی از ایران» در موزه ایناکس ژاپن ایجاد شد
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای همکاری با مؤسسات و نهادهای مختلف فرهنگی و به خصوص توسعه فعالیت‌ها و حضور در استان‌ها و شهرهای مختلف ژاپن علاوه بر توکیو، از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و با همکاری موزه ملی ایران و اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موزه ایناکس ژاپن در استان آیچی با نصب دائمی تصویر محراب با کاشی‌های براق، ترجمه ژاپنی و ذکر عنوان موزه ملی ایران، بخش کاشی اسلامی ایرانی را ایجاد کرد.

حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن در این زمینه گفت: موزه ملی ایران به درخواست رایزنی فرهنگی و با هماهنگی موزه ایناکس، مجوز بهره برداری از 5 اثر ارزشمند کاشیکاری مربوط به دوران اسلامی از موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی را در اختیار گرفت که به عنوان بخش ایران در معرض دید علاقه‌‎مندان و فرهنگ دوستان ژاپنی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین، اظهار کرد: موزه ایناکس دارای بخش‌های متنوع همچون موزه کاشی، کیلن پلازا، موزه سفال معماری، کارگاه کاشی کاری، آزمایشگاه سرامیک و ... است که در مجموعه‌ای زیبا طراحی شده‌اند و بنا به علاقه‌مندی، تکمیل بخش ایرانی ـ اسلامی آن مد نظر قرار گرفت و بسیار خرسندیم که با همکاری ارزشمند موزه ملی ایران، این مهم محقق شد.

دیوسالار عنوان کرد: بی تردید می‌تواند زمینه توسعه همکاری‌های بیشتر در این خصوص را میان دو کشور که از سابقه طولانی همکاری های فرهنگی و هنری برخوردار هستند، فراهم کند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن در خصوص این موزه گفت: در قسمت موزه کاشی این مجموعه که به معرفی کاشی‌های تزئینی و تاریخچه توسعه کاشی در سراسر جهان با جذابیت‌های فراوان اختصاص یافته و بیش از 7000 کاشی تزئینی از سراسر جهان و از دوران باستان تا عصر مدرن در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بخش اصلی موزه کاشی هم  از سال 1997 افتتاح شده که در آن مجموعه‌های کاشی متنوع از دوره باستانی خاورمیانه تا قرن ۱۹ میلادی و دوره ویکتوریا قرار دارد و در حال حاضر اثر ایرانی ارائه شده نیز در همین بخش به نمایش در آمده است.

محراب کاشی متعلق به امامزاده علی بن جعفر قم است

دیوسالار افزود: اثر محراب کاشی با پهنای 210 و بلندای 330 سانتی متر متعلق به امامزاده علی بن جعفر قم در سدۀ هشتم هجری قمری (734-713 ه.ق)  دورۀ ایلخانی است که با شماره 3270 در تالار ایلخانی موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می‌شود و موزه ایناکس علاقه‌مند به نمایش این اثر ارزشمند بوده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن همچنین، گفت: این کاشی زرین فام، معروف به «در بهشت» است که آیاتی از قرآن مجید و نیز  صلوات بر ائمه معصومین(ع) در آن دیده می‌شود و در قسمت پایین محراب در سمت چپ هم تاریخ ساختن محراب و اسم سازنده آن مشخص شده ضمن آن که در حاشیه پهن محراب هم آیات 44 و 47 سوره اعراف به خط ثلث نوشته شده است.

وی بیان کرد: پس از تمام شدن آیات در سمت چپ و در قسمت پائین، تاریخ ساخت محراب به رمضان 437 و بالای این نوشته در لبه محراب نام سازنده آن «عمل العبد یوسف بن علی بن محمد بن ابی طاهر کاشی کار» آمده و در نواری که بالای دو ستون بزرگ قرار دارد آیه 47 سوره اسراء به خط کوفی نوشته شده که طاق بزرگ محراب را تشکیل می‌دهد. حد فاصل دو ستون بزرگ نیز به خط کوفی است و حاوی جمله نورانی «لااله الا الله محمد رسول الله(ص)» است.

دیوسالار اضافه کرد: در قسمت حاشیه داخلی هم دو ستون بزرگ سوره «الفاتحه» به خط ثلث نوشته شده است و بعد از پایان سوره الفاتحه جمله «فی سنه 413» دیده می‌شود که ثابت می‌کند این محراب در چند مرحله ساخته شده است و بعد از تاریخ یاد شده جمله «نصب و مرمت شد در سنه 1344» دیده می‌شود.

وی در پایان سخنانش، با اشاره به نوار بالای دو ستون کوچک که طاق کوچک تر را تشکیل می‌دهد، گفت: در این بخش صلوات بر ائمه معصومین(علیهم السلام) دیده می‌شود و در حاشیه داخلی دو ستون کوچک سوره «النصر» آمده و همچنین در قسمت پایین محراب میان دو ستون کوچک جمله ای به خط کوفی «اقبل علی صلاتک و لا تکن من الغافلین» درج شده است.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcamunm649nua1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما