تاریخ انتشار۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۲
کد مطلب : 522566

زاخارووا: روزنامه های انگلیسی از روسیه به دلیل انتشار خبر جعلی عذرخواهی کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه چندین روزنامه انگلیسی خبر جعلی در مورد سرقت فرمول واکسن استرازنکا در ساخت واکسن روسی اسپوتنیک وی را منتشر کرده بودند، خواستار عذرخواهی این رسانه ها شد.
زاخارووا: روزنامه های انگلیسی از روسیه به دلیل انتشار خبر جعلی عذرخواهی کنند
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، بنابر گزارش شبکه تلویزیونی روسی رن.تی.وی، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: روزنامه دیلی میل که خبر جعلی را منتشر کرده بود باصداقت رفتار کرد و بخاطر انتشار خبر جعلی از روسیه عذرخواهی کرد.

وی افزود: اما بنظر می رسد روزنامه انگلیسی «سان» (The Sun) که منبع اولیه انتشار خبر جعلی در مورد واکسن اسپوتنیک وی بود، قصد عذرخواهی ندارد و فقط اصلاحاتی را در متن خبر انجام داده و بخشی از بیانیه صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (دست اندرکار تحویل واکسن اسپوتنیک وی به کشورهای دیگر) را به آن افزود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر سرقت فرمول واکسن استرازنکا برای واکسن کرونا را خبر جعلی خواند که کاملا پوچ بود.

زاخارووا در ادامه تصریح کرد که اگر نشریات انگلیسی سان، ایندپندنت، ادینبورگ اونینگ نیوز و چند رسانه دیگر که خبر جعلی در مورد واکسن اسپوتنیک وی منتشر کرده اند هنوز صداقت کاری برمبنای استانداردهای خبرنگاری دارند، از شانس برای حفظ شایستگی و احترام به مخاطبان خود برخودارند و می توانند از تولیدکنندگان واکسن روسی معذرت خواهی کنند.

صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه که نهاد متولی تولید واکس اسپوتنیک وی شناخته می شود، ادعای رسانه انگلیسی را مبنی بر سرقت فرمول واکسن «آسترازنکا» (AstraZeneca) و استفاده از آن در ساخت «اسپوتنیک وی» را رد و خاطرنشان کرده که این ادعا هیچ معنای علمی ندارد چون هم اسپوتنیک وی و هم استرازنکا ار پلتفرمهای متفاوتی استقاده می کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی رئیس جمهوری فدراسیون روسیه نیز این نشریه انگلیسی را «روزنامه ای بسیار مشهور، اما عمیقاً غیر علمی» خواند و «گنادی اونیشچنکو»، از آکادمی علوم روسیه نیز خواستار اخراج افسران اطلاعاتی انگلیس از روسیه برای از دست دادن شایستگی حرفه ای شد.

روزنامه انگلیسی سان (The Sun) ۱۱ اکتبر ( ۲۰ مهر) روسیه را به سرقت فرمول واکسن کرونا از سازندگان آسترازنکا متهم کرد. این نشریه به ویژه ادعا می کند که «یک جاسوس روسی فرمول واکسن کووید-۱۹ را که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت سوئدی آسترازنکا ساخته شده بود به سرقت برد.»

این نشریه به داده های سرویس های ویژه آمریکایی اشاره می کند که بر اساس آنها «فناوری مورد استفاده در آکسفورد در «اسپوتنیک وی» کپی شده است. سرویس های ویژه، آنطور که سان می نویسد، این موضوع را به دولت انگلیس گزارش داده اند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcd9x0k9yt0xk6.2a2y.html
مرجع : العالم
نام شما
آدرس ايميل شما