تاریخ انتشار۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۷
کد مطلب : 522564

تاکید اتحادیه عرب بر احترام به نتایج انتخابات مجلس عراق

دبیر کل اتحادیه عرب بر اهمیت احترام به نتایج انتخابات زودهنگام مجلس عراق تاکید کرد.
تاکید اتحادیه عرب بر احترام به نتایج انتخابات مجلس عراق
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، خبرگزاری رسمی مصر (منا) امروز (چهارشنبه) به نقل از «احمد ابو الغیط» دبیر کل اتحادیه کشورهای عرب نوشت که نتایج انتخابات زودهنگام مجلس عراق قابل احترام است.  

وی با تبریک این رویداد سیاسی به مردم و دولت عراق ابراز امیدواری کرد که برگزاری این انتخابات موجب ثبات و آرامش در این کشور شود.   

دبیر کل اتحادیه عرب همچنین خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید عراق بر اساس زمان‌های پیش بینی شده در قانون اساسی این کشور به نحوی که به تداوم روند اصلاحات و بازسازی عراق کمک کند، شد.  

وی از تلاش‌های انجام شده توسط دولت عراق برای تحقق دستیابی مردم آن به این حق اساسی مهم و پایبندی به تعهدات خود نسبت به مردم این کشور قدردانی کرد. 

انتخابات زودهنگام پارلمانی در دهم اکتبر (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد و کمیسیون عالی انتخابات عراق نتایج اولیه آن را اعلام کرد.  

این کمیسیون پس از  اعلام نتایج اولیه و واکنش‌های مختلف برخی جریان‌ها و شخصیت‌های عراقی، نامزدها و جریان‌های سیاسی و نیز طرح موضوع‌عدم شمارش بخشی از آرا، نتایج اعلام شده قبلی را از پایگاه اطلاع‌رسانی خود حذف و چند ساعت بعد، با بازشماری دستی بخشی از صندوق‌ها مجددا منتشر کرد؛ اقدامی که باعث تغییراتی در فهرست‌های الفتح، دولت قانون و برخی دیگر از جریان‌های عراقی شد. 

اگر چه کمیسیون عالی انتخابات عراق، هنوز اعلامی رسمی مبنی بر تغییرات یاد شده یا نهایی شدن آن نداشته است اما برآوردهای ناظران و رصدگران تغییرات انتخاباتی عراق با استناد به آمار منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی کمیسیون عالی انتخابات عراق بعد از بازشماری بخشی از آرا، حاکی از نتایج تقریبی زیر است: 

تغییر تعداد کرسی‌های جریان صدر از ۷۳ به ۷۰.

تغییر تعداد کرسی‌های ائتلاف دولت قانون (نوری المالکی) از ۳۴ به ۴۲ کرسی.

تغییر تعداد کرسی‌های الفتح از ۱۴ به ۲۱ کرسی.

تغییر کرسی‌های فهرست امتداد (تشرینی ها) از ۹ به ۱۳ کرسی.

افزایش کرسی‌های حزب دموکرات کردستان به ۳۴ کرسی.

کاهش کرسی‌های قوا الدوله از ۴ به ۳ کرسی.

این نتایج غیر قطعی و غیر نهایی است و امکان تغییر آن با بازشماری آرا یا اعلام‌های رسمی وجود دارد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcb05bsarhb5sp.uiur.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما