تاریخ انتشار۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۳:۳۲
کد مطلب : 522563

هشدار در باره خطر فروپاشی اقتصادی افغانستان

شماری از کارشناسان اقتصادی و سازمان های بین المللی با اشاره به افزایش فقر،بیکاری و بحران اقتصادی در افغانستان نسبت به فروپاشی اقتصادی این کشور و تاثیر آن بر منطقه و جهان هشدار داده اند.
هشدار در باره خطر فروپاشی اقتصادی افغانستان
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از ایرنا، بیکاری هزاران نفر از کارمندان و کارکنان بخش های دولتی و خصوصی افغانستان در  پی سقوط دولت اشرف غنی ، مختل شدن دادوستد در بازار، توقف روند ساخت و ساز خصوصی، کم ارزش شدن پول ملی ،قطع کمک ها موسسات بین المللی ،مسدود شدن میلیاردها دلار پول افغانستان در بانک های آمریکا و مهاجرت نخبگان روند فروپاشی اقتصاد این کشور را فراهم کرده است.

سازمان ملل هشدار داد مسدود سازی میلیاردها دلار دارایی‌های افغانستان برای در امان ماندن از دست طالبان می‌تواند به فروپاشی جدی اقتصادی این کشور منجر و باعث شود تا میلیون‌ها افغان دیگر به فقر و گرسنگی دچار شوند.

به گزارش رویترز، دبورا لیونز، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت، راهی باید هر چه سریعتر برای ارسال پول به افغانستان به منظور اجتناب از فروپاشی کامل اقتصاد و نظم اجتماعی در این کشور پیدا شود و اطمینان خاطر حاصل شود که این پول از سوی طالبان در مسیر نادرست استفاده نشود.

لیونز همچنین به شورای امنیت سازمان ملل گفت که افغانستان احتمالا برای چندین نسل دچار مشکل می‌شود و افزود: باید به اقتصاد افغانستان مهلت تنفس چند ماهه داد تا به طالبان نیز این فرصت داده شود که انعطاف پذیری و هوشمندی خود را برای رفتاری متفاوت‌تر از گذشته نشان دهد که شامل حقوق بشر، دورنمای مقابله با تروریسم و برابری جنسیتی است.

وی افزود: سازمان ملل همچنین گزارش‌هایی درباره محدودیت‌ها علیه حقوق زنان در افغانستان دریافت کرده است.

بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان خارج از این کشور است که برای غرب به منزله اهرم فشاری بر طالبان محسوب می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گفته که تحریم‌ها علیه طالبان را نه کم می‌کند و نه به این گروه اجازه می‌دهد تا به سیستم مالی جهانی دسترسی پیدا کند.

صندوق بین المللی پول نیز دسترسی طالبان به ۴۴۰ میلیون دلار منابع ذخایر اضطراری را مسدود کرده است.

جفری دولورنتیس، یکی از دیپلمات‌های ارشد آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل گفت:‌ طالبان به دنبال مشروعیت بین‌المللی و حمایت از جانب جامعه جهانی است. پیام ما نیز به این گروه این است؛ هرگونه مشروعیت و حمایت باید به دست بیاید.

این در حالیست که روسیه و چین بر آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان تاکید کرده‌اند.

معاون سفیر چین در سازمان ملل نیز گفت: این دارایی‌ها به افغانستان تعلق دارد و بایستی برای این کشور صرف شود نه آنکه به منزله اهرمی برای تهدید یا محدودسازی استفاده شود.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفته است که ۸۰ درصد اقتصاد افغانستان غیررسمی می باشد و بطور مشخص نقش زنان در آن برجسته است، بدون آنها، هیچ راهی برای بهبود اقتصاد و جامعه افغانستان وجود ندارد.

وی تصریح کرده است که این یک زمان بسیار حیاتی است. اگر ما وارد عمل نشویم و به افغان ها برای مقابله با این طوفان کمک نکنیم، و این کار را به زودی انجام ندهیم، نه تنها افغان ها بلکه همه جهان هزینه سنگینی خواهد پرداخت.

"استاد مسعود" مدرس دانشکده اقتصاد کابل با هشدار نسبت به  فروپاشی اقتصاد افغانستان خاطرنشان کرد جمع آوری دلار از بازار و جایگزینی آن با روپیه پاکستان خطر سقوط  افغانی(واحد پول افغانستان) را فراهم کرده است.

وی افزود:خانواده بسیاری از افراد گروه طالبان در پاکستان هستند و آنها به استفاده  از روپیه پاکستان عادت کرده اند و روپیه را در بازار های داخلی با دلار تعویض می کنند.

این  کارشناس  اقتصادی گفت مسوولان باید هرچه سریعتر جلوی گسترش  توزیع روپیه پاکستان را در بازار بگیرند و رئیس  دولت طالبان باید فرمان جدی در این  راستا صادر کند

وی  تصریح کرد باید به  طور جدی با خروج ارز از کشور  مقابله شود و در صورت ضرورت باید دلار به پول  ملی مبادله شود.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcaiunme49num1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما