تاریخ انتشار۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب : 522210
وزیر کشور:

دست دوستی به سمت کشورهای همسایه دراز می‌کنیم/ هرمزگان باید محل تزریق توسعه به سایر مناطق باشد

وزیرکشور گفت: استان هرمزگان به واسطه جایگاه جغرافیایی و ظرفیت‌های که دارد به عنوان مرکز اقتصاد دریامحور کشور شناخته می‌شود.
دست دوستی به سمت کشورهای همسایه دراز می‌کنیم/ هرمزگان باید محل تزریق توسعه به سایر مناطق باشد
به گزارش حوزه استانهای خبرگزاری تقریب،  احمد وحیدی صبح دوشنبه در آئین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید استان هرمزگان، هرمزگان را یک استان استراتژیک دانست و اظهار کرد: هرمزگانی با داشتن ۱۴ جزیره که هر کدام دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است در کشور بی‌نظیر است.

وی با اشاره به خون‌گرمی مردم استان هرمزگان، عنوان کرد: هرمزگان بیش از ۲ هزار کیلومتر ساحل دارد که به خودی خود یک ظرفیت بسیار عظیم محسوب می‌شود.

وزیرکشور ابراز داشت: وقتی از اقتصاد دریا محور صحبت می‌شود هرمزگان به عنوان محور آن شناخته می‌شود و نقش مهمی را در تحقق آن ایفا می‌کند.

وحیدی تصریح کرد: در تلاش هستیم که ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ما از طریق دریا تامین شود و استان هرمزگان در این استراتژی بسیار حساس نقش مهمی را بر عهده دارد.

وی با اشاره به نقش کلیدی استان هرمزگان در اقتصاد دریامحور، اظهار کرد: تمدن دریایی که بسیار آینده‌دار و پایدار است که در کنار سواحل کشور شکل خواهد گرفت و هرمزگان در آن نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وزیر کشور با بیان اینکه ۹۰ درصد بازرگانی دنیا از طریق دریا است، تشریح کرد: هرمزگان محور تعاملات دریایی محسوب می‌شود. ایزوایکو بزرگ‌ترین گارد کشتی‌سازی کشور است که بسیار ارزشمند است ولی اذعان دارم که از ظرفیت‌های آن به خوبی استفاده نشده است.

وحیدی با بیان اینکه با افتخار اولین زیردریایی بومی کشور در هرمزگان تولید شد، گفت: ظرفیت‌های دانش‌بنیان هرمزگان فرصت‌های زیادی برای گسترش دارد از جمله بخش‌های مرتبط با دریا و کشتی‌سازی که مهم‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود.

احداث پالایشگاه نفت ستاره یکی از افتخارات استاندار جدید هرمزگان است

وی پالایشگاه خلیج فارس را نماد قدرت‌نمایی ایران دانست و مطرح کرد: این پالایشگاه با توان بومی ساخته شد و پس از احداث آن کشور از این نظر احساس خودکفایی کرد. این امر از مهم‌ترین افتخارات مهندس دوستی استاندار جدید هرمزگان محسوب می‌شود.

وزیرکشور اذعان کرد: حوضچه‌های پرورش میگو استان هرمزگان ظرفیت‌های بی‌نظیری است که می‌توان برای ایجاد بیش از ۲۰۰ هزار شغل از آن‌ها استفاده کرد.

وحیدی بیان داشت: استان هرمزگان با وجود ظرفیت‌های گسترده، نباید نرخ بیکاری بالایی داشته باشد و این موضوع به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. اشکالی که در سیستم بروکراسی ما ایجاد شده است، دولت محوری شدید است در حالیکه اقتصاد و اداره جامعه باید مردم محور باشد.

وی با ذکر این نکته رهبر معظم انقلاب بارها بر عبور از این بروکراسی تاکید فرمودند، عنوان کرد: وقتی صادرات نفت متوقف شود موانع کشور بیشتر مشخص خواهد شد.

وزیرکشور با ذکر این نکته که نباید منتظر تحقق توسعه از خارج استان هرمزگان باشیم، ابراز داشت: استان هرمزگان با دارا بودن چنین ظرفیت‌هایی نباید دارای فقیر باشد و خود هرمزگان باید محل تزریق پیشرفت و توسعه به سایر نقاط کشور باشد نه اینکه منتظر توسعه خارج از استان باشیم.

وحیدی با ذکر این نکته که کارآفرینی رمز توسعه و پیشرفت هر منطقه‌ای است، تصریح کرد: در کنار کارآفرینی اگر الگوی بهره‌وری را ترویج کنیم و آن را افزایش دهیم، اتفاقات خوبی در استان هرمزگان رقم خواهد خورد.

وی با ذکر این نکته که تمام اصول ما با نگاه مردم محور است، اظهار کرد: باید این دیدگاه اصلاح شود و مردم بدانند که خودشان باید برای پیشرفت کشور تلاش کنند و دولت نیز می‌تواند در کنار آن‌ها باشد و برای تامین امنیت تلاش کند.

دانشگاه‌های مستقر در هرمزگان مشکلات و چالش‌های استان را بررسی کنند

وزیرکشور تشریح کرد: دانشگاه‌های مستقر در سطح استان هرمزگان باید تلاش و بررسی لازم برای چگونگی حل مشکلات استان هرمزگان را انجام دهند تا در گام دوم برای ارتقاء جایگاه بندرعباس به عنوان یکی از بنادر مهم جهان اقدامات لازم صورت گیرد.

وحیدی گفت: از مهم‌ترین وظایف استاندار جدید هرمزگان زمینه‌سازی برای تجلی ظرفیت‌های هرمزگان به صورت جهشی و انقلابی است.

وی مطرح کرد: استاندار جدید هرمزگان یکی از کاندیداهای تصدی وزارت نفت بود و بنا داشتیم که در جایگاه‌های بالایی از مهندس دوستی استفاده کنیم اما تصمیم گرفته شد که از ظرفیت‌های ایشان برای استانی مهم و استراتژیک مانند هرمزگان استفاده شود؛ چراکه تجربه اجرای پروژه‌های چند میلیون دلاری و فهم درستی از مسائل اجتماعی دارند.

دست دوستی به سمت کشورهای همسایه دراز می‌کنیم

وزیرکشور اذعان کرد: رژیم صهیونیستی در تلاش است که در کشورهای همسایه نفوذ کند تا بتواند اقدامات پست و رذالت بار خود را اجرایی کند. امیدوارم کشورهای همسایه به این باور برسند که خودشان بدون حضور نیروی خارجی توانایی تامین امنیت منطقه را دارند.

وحیدی بیان داشت: این اتفاقاتی که در افغانستان در حال رخ دادن نتیجه فعالیت‌های خراب‌کارانه آمریکا و اسرائیل است. همان افرادی که داعش را ایجاد کردند با حمایت تجهیزاتی و لجستیکی خود برای تقویت این گروه تروریستی تلاش کردند.

وی عنوان کرد: دست دوستی ایران برای تمام کشورهای جهان به خصوص کشورهای اسلامی که در یک منطقه قرار داریم و دارای اشتراکات تاریخی هستیم دراز می‌کنیم.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcjv8eiyuqe88z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما