تاریخ انتشار۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۲۵
کد مطلب : 522087

معرفی کتاب تقریبی-104| «الوجيز في معرفة الکتاب العزيز»

کتاب «الوجيز في معرفة الکتاب العزيز» به نویسندگی «محمد جواد بلاغی» در 168 صفحه به چاپ رسیده است.
معرفی کتاب تقریبی-104| «الوجيز في معرفة الکتاب العزيز»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و  هنر خبرگزاری تقریب، کتاب «الوجيز في معرفة الکتاب العزيز» به نویسندگی «محمد جواد بلاغی» در 168 صفحه به چاپ رسیده است.

مفسران از زمره متفکران بزرگ اسلامی هستند که همواره در اندیشه شناخت معارف اصيل قرآنی بوده اند. يکی از اين انديشه وران نامور ، مرحوم شيخ محمد جواد بلاغی است که در حوزه‌های مختلف علوم و معارف اسلامی تأليفات متعددی به زبان عربی دارد.

 يکی از تأليفات ارزنده وی ، تفسيری است بر قرآن کريم با عنوان آلاء الرحمن في تفسير القرآن. وی بر اين تفسير، مقدمه بسيار ارزشمندی نگاشته که به عنوان مقدمه تفسير مجمع البيان طبرسی نيز - البته با حذف برخي از فرازهای آن - چاپ شده است.

حاوی اطلاعات ارزنده « الوجيز في تفسير کتاب العزيز» عنوان اين مقدمه در خصوص شناخت قرآن و علوم قرآنی است.

نظر به اهميت والای اين مقدمه و اسلوب علمی نويسنده ، و همچنين با توجه به اين که مرحوم بلاغی در اين اثر به پاره ای از شبهات مهم غربيان پيرامون قرآن پاسخ گفته، پژوهشگاه مطالعات تقریبی- از مراکز تابع مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي - در اثر حاضر، اين مقدمه را به صورت مستقل به چاپ رسانده است.

تصحيح اثر را حجت الاسلام و المسلمين محمد مهدی نجف زير نظر آيت الله سيد محمد باقر حکيم(ره) انجام داده است.

مصحح کتاب در آغاز ضمن يک پيشگفتار ، شرح حال مختصری از حيات علمی مرحوم شيخ محمد جواد بلاغی آورده و پس از بيان روش خود در تصحيح اثر، وارد متن اصلی شده است.

متن کتاب در ضمن چهار فصل «في اعجازه»، «فی جمع  القرآن في مصحف واحد»، «في قرائته»، «في تفسيره» يک خاتمه به سامان رسیده است.

در فصل اول، مباحثی چون: تعريف معجزه؛ حکمت تنوع و متعدد بودن معجزات؛ وجه امتياز قرآن در ميان ديگر معجزات؛ وجه تاريخی اعجاز قرآن؛ وجه احتجاج گونه اعجاز قرآن و اعجاز قرآن در پيشگويی آمده است.

در فصل دوم مباحثی مانند: تدوين قرآن در مصحفی جامع ؛ روايات تحريف قرآن؛ اضطراب روايات در جمع قرآن و ديدگاه اماميه در تحريف ناپذيری قرآن آمده است.
 
در فصل سوم مباحی مانند : تعدد قرائات ضرری به سلامت قرآن نمی رساند؛ قرائات خبر واحد است ؛ قرائات و موضوع اعرف سبعه آمده است.

در فصل چهارم نيز مباحثی چون : تفسير مفردات قرآن ؛ علم تفسير و شناخت ادبيات عرب و تفسير قرآن و سنت آمده است.
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcbw5bszrhb5gp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما