تاریخ انتشار۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۲
کد مطلب : 521693

فرانسه متهم به سرقت واکسن از انگلیس شد

فرانسه متهم است پنج میلیون دُز واکسن کرونا به مقصد انگلیس را ربوده است.
فرانسه متهم به سرقت واکسن از انگلیس شد
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، ایرنا به نقل از نشریه انگلیسی مترو نوشت: گفته می شود این حادثه درمیان فرآیند توزیع متزلزل واکسن در اتحادیه اروپا و زمانی اتفاق افتاد که کشورهای مختلفی چون فرانسه ایمنی واکسن آکسفورد/آسترازنکا را زیر سوال می بردند.
 
از قرار معلوم محموله بزرگی از واکسن های آکسفورد از هلند روانه انگلیس بوده، اما در آخرین دقایق تغییر مسیر داده و هرگز به انگلیس نرسیده است.
 
این مساله باعث اختلاف و کشمکش بین بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شد.
 
«رود دوبر» رئیس آسترازنکا پیشتر در سال جاری گفت که انتظار می رود این محموله فورا به انگلیس وارد شود.
 
اما آنطور که به نظر می رسد اتحادیه اروپا در میانه تنش در زمینه تدارک واکسن و نگرانی از جنگ واکسن، مانع از انتقال واکسن ها به انگلیس شده است.
 
یک منبع دولت انگلیس گفت: فرانسه واکسن ها را همان زمانی از ما ربود که نشان داد از ایمنی کافی برای مصرف برخوردار نیستند. مکرون یکی از مقام های اتحادیه اروپا بود که علنا ایمنی این واکسن ها را زیر سوال برد.
 
وی افزود: جلوگیری از خارج کردن واکسن ها از اتحادیه اروپا می تواند به بهای جان افرادی تمام شود که منتظر دریافت دُزهای اول و دوم واکسن هستند.
 
این مناقشه که اوایل سال جاری روی داد، مناسبات اتحادیه اروپا و انگلیس را به پایین ترین سطح خود رساند که در پی خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا به وقوع پیوست.
 
در همان زمان مجادله، یک دیپلمات اتحادیه اروپا اعلام کرد که شرکت آسترازنکا به انگلیس و اتحادیه اروپا وعده هایی داده است که نمی تواند انجام دهد، از اینرو باید توافقی در این زمینه صورت گیرد.
 
اتحادیه اروپا تاکید دارد نحوه مدیریتش بر توزیع واکسن عادلانه بوده و هست، در حالی که بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل اولویت دادن به اتباع خود که در معرض خطر کمتری هستند نسبت به خارجی هایی که در معرض خطر بیشتر هستند، به ملی گرایی واکسن متهم شده اند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcdnf0ksyt0x96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما