تاریخ انتشار۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۳
کد مطلب : 521474

راه‌اندازی ایستگاه‌های زیارت خیابانی در اطراف حرم امام رضا (ع)

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به آماده‌سازی سه خیابان منتهی به حرم برای مراسم عزاداری روزهای پایانی ماه صفر گفت: در این ایام ایستگاه زیارت خیابانی در نظر گرفته شده تا مردم از آنجا زیارت را انجام دهند.
راه‌اندازی ایستگاه‌های زیارت خیابانی در اطراف حرم امام رضا (ع)
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، سید مجتبی منتظری امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه پایانی ماه صفر که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: به‌ منظور جلوگیری از تجمع زائرین و مجاورین در حرم رضوی، سه معبر بزرگ منتهی به حرم برای انجام مراسمات در نظر گرفته شده تا زائران به حرم مشرف نشوند و از راه دور در خیابان‌های منتهی به حرم زیارت حضرت رضا(ع) را انجام دهند.

وی در خصوص اقداماتی که برای کنترل ازدحام جمعیت در اطراف حرم انجام شده گفت: در محورهای میدان فردوسی تا حرم به طول ۶ کیلومتر، میدان ۱۵ خرداد تا حرم به طول سه کیلومتر و محور خیابان طبرسی به طول ۶ کیلومتر، یعنی جمعا مسافتی حدود ۲۰ کیلومتر، آماده سازی انجام شده و ۴۰۰ ایستگاه زیارت رضوی در اطراف حرم مطهر به صورت خیابانی تعبیه شده است. همچنین صوت مراسم‌ها به صورت متمرکز در این محورها پخش خواهد شد تا زائران به حرم مشرف نشوند و از تجمع در حرم پرهیز شود و هر کس از راه دور بتواند در خیابان‌های منتهی به حرم زیارت حضرت رضا(ع) را انجام دهد.

منتظری افزود: همچنین با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی در ۱۲ نقطه شهری که دارای فضای باز شهری است، مراسمات مختلفی برگزار خواهد شد تا تردد کمتری در شهر انجام گیرد. باید توجه داشت تمام برنامه‌ها در فضای باز شهری انجام می‌شود تا شاهد تردد کمتری باشیم.

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد هشت ایستگاه خدمت‌رسانی در مبادی ورودی هشتگانه مشهد ایجاد شده، گفت: در این ایستگاه‌ها از تمام کسانی که وارد مشهد می‌شوند تست غربالگری گرفته می‌شود. واکسیناسیون نیز در این ایستگاه‌ها انجام می‌گیرد. همچنین توزیع اقلام بهداشتی و ماسک از دیگر خدماتی است که در این ایستگاه‌ها ارائه می‌شود.

 وی افزود: ۲ مرکز نیز برای قرنطینه افراد مبتلا به کرونا ایجاد شده است. در صورت مثبت بودن نتیجه تست هر کدام از مسافران، بیمار جداسازی و قرنطینه خواهد شد؛ در واقع اگر تست کرونای افرادی که وارد مشهد می‌شوند مثبت باشد، قرنطینه اجباری خواهند شد. شهرداری مشهد در پایانه‌های مسافربری شهر، ایستگاه راه آهن و فرودگاه نیز برنامه‌ریزی و اقدامات لازم مشابه مبادی ورودی هشتگانه را در نظر گرفته است.

منتظری با بیان اینکه فضاسازی شهری مشهد متناسب با ایام پایانی ماه صفر است، گفت: تمام تلاش شهرداری مشهد بر این است که در کنار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سازمان تبلیغات اسلامی استان و استانداری باشد تا کمترین تجمع و برنامه‌های اجتماع محور صورت بگیرد. همیت مجموعه برنامه‌ریزان این است که مراسم عمدتا به صورت خیابانی و در فضاهای باز انجام برگزار شود و در اطراف حرم رضوی حتی‌الامکان از تجمعات پرهیز شود.

وی با اشاره به اینکه آمار ورودی‌ مسافر به مشهد نگران‌کننده نیست، گفت: به هیچ عنوان نگران حضور آنچنانی مردم در مشهد نیستیم. خوشبختانه تسهیلاتی که فراهم شده پاسخگوی نیاز زوار و مجاورین در روزهای آینده است. 

رعایت پروتکل‌های بهداشتی یک واجب شرعی است

محمدعلی کیانی،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نیز ضمن تاکید بر اینکه مشهد در شرایط شکننده‌ای قرار گرفته‌ اظهار کرد: در شرایط فعلی علی‌رغم اینکه پوشش واکسیناسیون خوبی را داشته‌ایم اما هنوز واکسیناسیون نتوانسته ایمنی کاملی نسبت به این بیماری ایجاد کند؛ بنابراین باید پروتکل‌ها را کاملا جدی گرفت. درست است که آمار ابتلا به کرونا روندی کاهشی دارد اما در شرایط شکننده‌ای قرار گرفته‌ایم و وضعیت می‌تواند تغییر کند؛ بنابراین رعایت پروتکل‌ها در بخش‌های مختلف و در مراسم‌های مذهبی به عنوان یک اصل الزامی بایستی رعایت شود و لازم است با همان نگرش، اعتقادات و معنویتی که نسبت به برگزاری مراسم مذهبی وجود دارد، نسبت به رعایت مسائل بهداشتی در این ایام اهتمام ورزید تا موجب گسترش این بیماری و شرایطی وحشتناکی که ممکن است برای سایر افراد به وجود می‌آید، نباشیم.

وی افزود: اگر کسی کوچکترین علائم ابتلا به بیماری را دارد، مشکوک به بیماری است یا در ارتباط با فرد بیمار بوده است. چنین شخصی قطعا باید در منزل بماند و به‌ هیچ عنوان در هیچ مراسمی شرکت نکند زیرا در شرایط کنونی چنین شکی نزدیک به یقین محسوب می‌شود و این فرد می‌تواند به راحتی باعث ابتلای سایرین شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توصیه ما این است حتی‌الامکان از ازدحام پرهیز شود و شرایط به‌ گونه‌ای مدیریت شود که فاصله گذاری‌ها، ماسک زدن و... رعایت شود. از تمام مردم نیز استدعا دارم پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و نکات بهداشتی را رعایت نمایند تا کمترین میزان ابتلا و انتقال را در این ایام شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دیگر دستگاه‌ها به منظور امدادرسانی در ایام مذهبی پیش‌ رو تمام تلاش خود را به‌ کار گرفته‌اند تا کمترین انتقال بیماری و بیشترین خدمت‌رسانی توام با سلامت نسبت به زائرین و مجاورین صورت گیرد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca06nmy49nuy1.k5k4.html
مرجع : ایسنا
نام شما
آدرس ايميل شما