تاریخ انتشار۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۳
کد مطلب : 516312

آشنایی با مساجد جهان-55| «مسجد الحسین در قاهره»

مسجد الحسین یکی از مقدس ترین مکان های اسلامی در مصر است؛ این مسجد منزلگاه معروفترین و قدیمی ترین نسخه های کامل قرآن کریم است. برخی مورخان معتقدند در این مسجد سر مبارک امام حسین(ع) برای مدتی نگهداری و یا دفن شده است.
آشنایی با مساجد جهان-55| «مسجد الحسین در قاهره»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.

مسجد الحسین یکی از مقدس ترین مکان های اسلامی در مصر است. 

این مسجد منزلگاه معروفترین و قدیمی ترین نسخه های کامل قرآن کریم است. 

برخی مورخان معتقدند در این مسجد سر مبارک امام حسین(ع) برای مدتی نگهداری و یا دفن شده است.

البته در مورد این مسئله اختلاف نظر وجود دارد، به قولی زیارتگاهی در این مسجد بنا شده است و عاشقان امام حسین(ع) به زیارت آن می روند.

این قول مشترک میان بسیاری از مورخان و اندیشمندان شیعه و سنی است. علمای شیعه، از جمله شیخ صدوق، سید مرتضی، فتال نیشابوری،ابن نما حلی، سید ابن طاووس، شیخ بهایی و علامه مجلسی این قول را بیان کرده‌اند.

مسجد راس الحسین در یکی از معروف ترین خیابان های قاهره در کنار بازار خان خلیلی قرار دارد. جاذبه های عظیم این مسجد بسیاری از گردشگران خارجی و زائران مسلمان را محو تماشای خود می کند.

تاریخ بیشتر ساخت و سازهای این مسجد به حدود سال ۱۸۷۰ می رسد، جز پانل های گچی مناره که به حدود قرن چهاردهم می رسد. 

مجسمه های فلزی مدرن در جلوی مسجد همان سایه بان هایی هستند که به هنگام نماز جمعه باز می شوند تا بر سر نمازگزاران پهن شوند. 

مسجد الحسین در واقع یک میراث باستانی است که شامل یک نسخه اصلی از قرآن کریم است، اغلب در آن و در مناسبت های خاص توسط مقامات مذهبی مراسم خاص برگزار می شود. 

یکی دیگر از جلوه های بصری بسیار جالب در مقابل مسجد، چترهای بزرگ غول پیکری هستند که به دلایل مختلف در آن محل قرار می گیرند. 

که در ابتدا برای محافظت از نمازگزارانی که در خارج از مسجد در روزهای گرم تابستان گرم مشغول عبادت هستند و همچنین به عنوان پناهگاه در بارندگی های شدید، این چترها به صورت الکترونیکی عمل می کنند و گفته می شود که طراحی آنها شبیه بسیاری از مساجد عربستان سعودی است.
 
حیاط این مسجد مانند مسجدالحرام با سایه بان پوشانده شده است و این مسجد دارای دو مناره است و یکی از این مناره ها بزرگ تر از دیگری است. ضریح راس الحسین(ع) رو به قبله قرار دارد.
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcfyvdt0w6dyma.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما