تاریخ انتشار۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۴
کد مطلب : 512213
سید اشراق حسینی:

حضرت امام رضا (ع) نقطه عطف در فرهنگ و تمدن ایران بود

یکی از فعالان عرصه ادیان، عرفان و تصوف گفت: نقش حضرت امام رضا (ع) در فرهنگ‌پروری و تمدن‌سازی ایران بزرگ و تاریخی بویژه خراسان انکارناپذیر است و ایشان نقطه عطف در مسیر فرهنگ، تمدن و اخلاق ما به شمار می‌روند.
حضرت امام رضا (ع) نقطه عطف در فرهنگ و تمدن ایران بود
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، سید اشراق حسینی از افغانستان روز دوشنبه در سومین روز برگزاری وبینار همایش بین المللی گفتگوهای بینافرهنگی با محوریت ادیان، عرفان و تصوف، در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد که با حضور استادان دانشگاه های آسیایی با موضوع شخصیت والای حضرت امام رضا (ع) در میان اقوام خراسان برگزار شد افزود: حضرت امام رضا (ع) از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام به شمار می‌رود و دوره زندگانی ایشان هم‌زمان با حکومت عباسیان بوده‌ است که در آن دوران با مشکلات گوناگون مانند جنگ‌های داخلی و شورش‌های مختلف مواجه بودند.

وی ادامه داد: دوران امامت آن حضرت با سه خلیفه عباسی شامل هارون‌الرشید، امین و مامون مقارن بود و در عصر هارون و امین بیشتر به گفتگو و مباحثه با فرقه‌ها و مذاهب دیگر پرداخته‌اند. حضرت امام رضا (ع) پس‌ از به خلافت رسیدن مامون به مرو که پایتخت خلافت او بود فراخوانده شدند و بر خلاف میل باطنی‌ خود مجبور به ترک مدینه گردیدند.

این فعال عرصه ادیان، عرفان و تصوف گفت: ولیعهدی حضرت امام رضا (ع) تجربه مهم تاریخی در زمینه نبرد پیچیده سیاسی بود که پیروزی یا ناکامی آن می‌توانست سرنوشت تشیع را رقم بزند.

وی با بیان اینکه حضرت امام رضا (ع) در این نبرد مأمون را شکست داد افزود: در این دوران تشیع نه‌تنها ضعیف یا ریشه‌کن نشد بلکه دوران ولیعهدی حضرت امام رضا (ع) یکی از مهم‌ترین سال‌های تاریخ تشیع به شمار آمد و نفس تازه‌ای در مبارزات علویان دمیده شد.

سید اشراق حسینی ادامه داد: حضرت امام رضا (ع) دستاوردهای مهمی داشتند که شامل مدیریت و بازشناسی عترت در دوران اموی‌ها و عباسیان، مناظره‌ها و گفتگوهای موفقیت‌آمیز با بزرگان ادیان و مذاهب، سهل‌گیری جدی در امر آزاداندیشی، تربیت شاگردان برجسته، بستن پرونده فرقه‌گرایی در شیعه، سامان‌دهی مبانی کلامی شیعه، تأثیرگذاری بر حوزه خراسان، تأثیرگذاری بر عرفا و اهل تصوف، ارادتمندی غیر شیعیان به آن حضرت و بی‌اعتنایی به جاه و مقام دنیایی است.

وی گفت: اما هشتم (ع) با حضورش در صحنه، مدیریت فرهنگی شیعیان را برعهده گرفت و اقدام به بازخوانی جایگاه عترت کرد و ایشان را می‌توان یکی از برجسته‌ترین الهام دهندگان نهضت علمی و تمدنی جهان اسلام در پرتو ارزش‌های برخاسته از عترت به شمار آورد.

این متخصص حوزه عرفان و تصوف افزود: دوران حضرت امام رضا (ع) مقارن با نهضت ترجمه بود و ورود آرا و نظریات فلسفی یونانی، آئین هندویی، کیش‌های مسیحی، یهودی، مانوی، زرتشتی و فرق اسلامی نوعی فضای رویارویی با اندیشه اسلامی به وجود آورده بود.

وی با بیان اینکه حضرت امام رضا (ع) در این‌ میان چهره برجسته‌ای به شمار می‌رفت ادامه داد: ایشان بدون آنکه تهدید یا تکفیر کند با آن‌ها مناظره و مواجهه می‌نمود و همچنان با استفاده از ابزار استدلال و منطق و دستاوردهای علمی، فضای گرم گفتگو با آن‌ها را رونق بخشیده بود.

سید اشراق حسینی گفت: مناظره‌های حضرت امام رضا (ع) با ارائه‌ آرای شیعه و علوی و در عرصه‌های مختلف به‌ ویژه در حضور خلیفه، موجب ترویج فضای آزاداندیشی شده بود و توسعه همه‌ جانبه علوم و علوم مورد بحث در مدرسه امام رضا (ع) فراتر از تشیع بود؛ ازجمله گسترش علم پزشکی در زمان ایشان را می‌توان از ویژگی‌های آن دوره دانست.

وی با بیان اینکه حضرت امام رضا (ع) طی ۱۸ سال امامت در مدینه و ۲ سال اقامت در ایران، با تشکیل کلاس‌های درس، به تربیت نخبگان پرداخت افزود: عظمت علمی و معنوی آن حضرت و رفتار سرشار از اخلاق و کرامت ایشان موجب گردید فرقه‌های شیعه جمع‌ شده و همه آنها به‌ جز فرقه اسماعیلیه، امامی مذهب شدند.

این متخصص حوزه عرفان و تصوف ادامه داد: حضور حضرت امام رضا (ع) در خراسان، تاثیر فرهنگی بسزایی در باورهای مردم ایجاد کرد و در زمان ورود ایشان به خراسان، مردم با شنیدن حدیث سلسله الذهب تکلیف خود را دانستند.

وی گفت: علاوه بر شیعیان غیر شیعیان نیز ارادت خاص به حضرت امام رضا (ع) داشتند که ارادتمندی و احترام امام شافی در این زمینه مشهور است و مولانا عبدالرحمن جامی، امیرعلی شیرنوایی و شاعران و عارفان و اندیشمندان دیگر نیز ارادتمندی خود به آن حضرت را ابراز کرده‌اند.

در این همایش دکتر محمدمهدی تسخیری از ایران، دکتر نصیب الله عمراف از تاجیکستان، سید اشراق حسینی از افغانستان، دکتر محمود رضا اکرامی فر از ایران، محمد مروان باو از سریلانکا، دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی از ایران، ریاض احمد رضوی از پاکستان و دکتر سید محسن شرفایی از ایران سخنرانی کردند.

همایش گفتگوهای بینا فرهنگی که از شنبه در مشهد آغاز شده است تا ۳۰ تیر ماه ادامه دارد و ۳۱ شخصیت برجسته از ایران و ۲۶ شخصیت برجسته خارجی از کشورهای سریلانکا، هند، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، تاجیکستان و بنگلادش در آن سخنرانی خواهند داشت.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcb85bsfrhb85p.uiur.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما