تاریخ انتشار۱۵ تير ۱۴۰۰ ساعت ۸:۵۷
کد مطلب : 510518

آشنایی با مساجد جهان-۵۰| مسجد جامع «ابودرویش»

این مسجد بی نظیر که زینت بخش پایتخت اردن است، با سنگ های آتشفشانی سیاه و سفید مانند تاجی جواهرنشان می درخشد. به طوری که شکل آن مشابه صفحه شطرنج است.  
آشنایی با مساجد جهان-۵۰| مسجد جامع «ابودرویش»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.
 

 مسجد جامع «ابودرویش» در بلندای کوه الاشرفیه در نزدیکی محله ارمنی ها در امان با هزینه «حاج حسن مصطفی شرکس» معروف به «ابودرویش» در سال 1962 میلادی ساخته شد.

این مسجد بی نظیر که زینت بخش پایتخت اردن است، با سنگ های آتشفشانی سیاه و سفید مانند تاجی جواهرنشان می درخشد. به طوری که شکل آن مشابه صفحه شطرنج است.
 
سبک معماری این مسجد برگرفته از هنر معماری اسلامی است که معماری دوره مملوکی و عثمانی را از نظر تقارن، یکنواختی و رنگ در ساختار این مسجد ترکیب کرده است.
 
در معماری داخلی این مسجد از نقش و نگارهای زیبا و بی نظیری استفاده شده است. حاج ابودرویش هنگام ساخت این مسجد از «سامی النعمة» هنرمند خوشنویس خواست تا با هنر فوق العاده خود روی دیوارهای مسجد را تزیین کند.
 
ارتفاع گلدسته این مسجد از سطح زمین به 36 متر می رسد. در این مسجد یک کتابخانه حاوی سه هزار کتاب نفیس وجود دارد. این مسجد از هر نقطه ای از کوه های هفت گانه امان دیده می شود و از مناطق توریستی اردن به شمار می آید.
 
 
باوجود تلاش ها برای تغییر نام این مسجد به جامع «الاشرفیه»، مردم اردن همچنان این مسجد را با نام مسجد ابودرویش می شناسند. شخصی که در ماه رمضان سال 1981 میلادی فوت کرد. وی در وصیت نامه خود مدرسه، مسجد و ساختمان آن را وقف کرد. یک کمیته اداری که قاضی القضات اردن آن را تعیین کرد، بر امور این مسجد و مدرسه نظارت دارد.
 
 
ابودرویش به عنوان مدیر اداری در شرکت نفت عراق کار می کرد. وی در زمینی که در اختیار داشت، یک مسجد را ساخت. ابودرویش در پرداخت هزینه آن کاهلی نکرد، به طوری که منزل خود را فروخت و اجاره نشین شد تا ساخت این مسجد را در سال 1961 میلادی به پایان رساند. این مسجد تا امروز زیباترین مسجد امان و عجیب ترین مسجد از نظر شکل و مهندسی است.
 
ابودرویش در کنار این مسجد یک مدرسه دینی برای آموزش قرآن کریم بنا کرد. همچنین یک مدرسه دولتی را که امروز به مدرسه «محمد اقبال» معروف است، ساخت. این مدرسه درحال حاضر زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اردن است.


انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdchzvnm623nzmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما