تاریخ انتشار۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب : 508949
مدنی در نشست رسانه‌ای خبر داد: 

60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی‌گردند

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از مهاجرت معکوس 60 هزار نفر به روستاها تا پایان سال جاری خبر داد.
60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی‌گردند
به گزارش حوزه خبرنگاران افتخاری خبرگزاری تقریب، نشست رسانه‌ای سید امیرحسین مدنی، مدیرعامل بنیاد برکت به منظور تشریح دو پویش ملی «به روستا برمی‌گردیم» و «برکت همدلی» و اعلام برنامه‌های اشتغال‌زایی و طرح‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد در سال جاری برگزار شد.

مدنی در این نشست با اشاره به اجرای 5 هزار طرح اشتغال‌زایی برای تحقق مهاجرت معکوس به روستاها در 350 شهرستان گفت: این طرح‌ها باعث بازگشت 30 هزار نفر به روستاهای خود در سال جاری خواهد شد.

وی تصریح کرد: بنیاد برکت برای افزایش این طرح‌ها تا 10 هزار طرح هم آمادگی دارد که در صورت تحقق، علاوه بر ایجاد 15 هزار شغل مستقیم تا پایان سال، مهاجرت معکوس برای 60 هزار نفر را هم به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر این‌که اشتغال‌زایی و تولید اصلی‌ترین فعالیت این بنیاد است، خاطرنشان کرد: تا به امروز در 800 بنگاه متوسط و بزرگ اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که منجر به ایجاد 200 هزار شغل شده است.

مدنی ادامه داد: بنیاد برکت از اواسط سال 97 به حوزه ایجاد مشاغل خرد و خانگی هم ورود داشته و تا به امروز 116 هزار طرح را در مناطق محروم و کم‌برخوردار 297 شهرستان، 641 بخش و 8 هزار و 305 روستای کشور راه‌اندازی کرده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، تعداد طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور این بنیاد تا پایان سال جاری به 180 هزار طرح خواهد رسید.

حمایت ویژه بنیاد برکت از اقشار خاص 

وی با تاکید بر حمایت ویژه بنیاد برکت از اقشار خاص و آسیب‌پذیر جامعه گفت: بنیاد تا به امروز 3 هزار و 814 طرح اشتغال‌زایی را برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی راه‌اندازی کرده که باعث فراهم شدن فرصت‌های کسب و کار برای 11 هزار و 442 کولبر شده است.

مدنی یادآور شد: 800 مجری و تسهیل‌گر بنیاد برکت در سراسر کشور به مدت 30 ماه در کنار کارآفرینان هستند تا شغل‍‌شان به ثبات و پایداری برسد.

مهاجرت معکوس با «به روستا برمی‌گردیم»

مدیرعامل بنیاد برکت حاشیه‌نشینی را یکی از نتایج مهاجرت از روستا به شهر دانست و اظهار داشت: بسیاری از مشاغل افرادی که در حاشیه شهرها ساکن هستند در اثر اتفاقات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا از بین رفته‌اند. به همین دلیل، بنیاد پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» را با هدف حمایت از افراد و مشاغل آسیب‌دیده از کرونا و ایجاد مهاجرت معکوس به روستا‌ها برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» شامل افرادی می‌شود که هم‌اکنون در شهر یا حاشیه شهر‌ها هستند، اما در اثر شیوع ویروس کرونا شغل و کسب و کار خود را از دست داده‌اند و قصد بازگشت به روستای زادگاه خود را دارند.

وی با تاکید بر اینکه مهاجرت معکوس یکی از اهداف پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» است، ادامه داد: اجرای 5 هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در روستا‌های 350 شهرستان هدف برکت برای حمایت از افراد و مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در این پویش پیش‌بینی شده است که ایجاد 15 هزار فرصت شغلی را در روستا‌های کشور به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل بنیاد برکت گفت: این بنیاد برای اجرای پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» 6 هزار و 750 میلیارد ریال در مناطق روستایی کشور سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی از روستا‌های خود به شهر‌ها مراجعه کرده‌اند و هم‌اکنون متقاضی بازگشت به زادگاه خود هستند، می‌توانند با مراجعه و ثبت‌نام در اپلیکیشن برکت به آدرس app.barkat.ir شرایط خود را اعلام نمایند تا بنیاد برکت با ارائه الگوی مناسب و راهبری یک طرح اشتغال‌زایی در روستای مبدا، آن‌ها را صاحب کسب و کار مطمئن نماید. 

بهره‌برداری از 500 طرح اشتغال‌زایی در مناطق روستایی

وی درباره استقبال از پویش «به روستا برمی‌گردیم» نیز افزود: از زمان انتشار فراخوان پویش تا به امروز، یک‌هزار و 200 تقاضا برای مهاجرت به 265 روستا از 94 شهرستان در 26 استان کشور در سامانه ثبت شده است و ثبت‌نام از متقاضیان همچنان ادامه دارد.
مدنی افزود: از یک‌هزار و 200 تقاضای ثبت شده، تاکنون 500 طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور با حجم کل سرمایه‌گذاری 675 میلیارد ریالی در مناطق روستایی راه‌اندازی شده که ایجاد شغل برای یک‌هزار و 500 نفر را در پی داشته است. همچنین سایر تقاضای ثبت شده هم در دست بررسی و اهلیت‌سنجی است.

کمک‌های مومنانه با «برکت همدلی» 

مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: بنیاد در سال جاری پویش مردمی «برکت همدلی» را نیز با هدف کمک‌های مومنانه در اشتغال و تولید و تسریع در اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و عمرانی برگزار می‌کند.

مدنی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای آسیب‌دیدگان از کرونا، زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت‌بران، خانواده زندانیان و معلولین و احداث مدارس، مسکن محرومین، مراکز درمانی و مساجد از جمله اهداف پیش‌بینی شده برای راه‌اندازی و انتشار فراخوان پویش مردمی برکت همدلی است.

وی در تشریح دلایل راه‌اندازی پویش برکت همدلی گفت: در سال‌های گذشته خیرین زیادی با توجه به اعتمادی که به بنیاد برکت داشتند برای کمک و مشارکت اعلام آمادگی می‌کردند و به همین دلیل، پویش برکت همدلی برای تسریع در اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و عمرانی طراحی شده است.

مدیرعامل بنیاد برکت در تشریح چگونگی شرکت خیرین و نیکوکاران در پویش مردمی «برکت همدلی» گفت: امکان حضور و سرمایه‌گذاری مستقیم مردم برای همراهی بنیاد برکت در ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی کشور فراهم شده است و کسانی که سرمایه و دارایی بلااستفاده‌ای دارند و مایل هستند از آن استفاده کنند، می‌توانند با مراجعه و نصب اپلیکیشن برکت، مبلغ مورد نظرشان را به صورت بلاعوض و یا قرض‌الحسنه (با تضمین بازگشت سرمایه) در اختیار بنیاد قرار دهند.

در پایان این نشست و از طریق ارتباط زنده ویدئویی با سه استان خراسان شمالی، لرستان و سیستان و بلوچستان 500 طرح اشتغال‌زایی برکت حاصل از مهاجرت معکوس کارآفرینان در مناطق روستایی به بهره‌برداری رسید. این طرح‌ها در قالب پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» راه‌اندازی شده است.


انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcc04qpo2bqxo8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما