تاریخ انتشار۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۹:۳۲
کد مطلب : 507883

آشنایی با مساجد جهان-47|مسجد جامع «النصر»

مسجد جامع «النصر» در شهر نابلس فلسطین از اماکن گردشگری در این شهر است که با گنبد سبز خود جلوه ویژه ای به این شهر داده است.
آشنایی با مساجد جهان-47|مسجد جامع «النصر»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.

از زمان قدیم، برخی مساجد رمز فتح شهرها و کشورها بوده اند. مسجد جامع النصر نیز یکی از این مساجد است که بعد از فتح شهر به دست مسلمانان، از کلیسا به مسجد تبدیل شده است.
 
مسجد جامع «النصر»، یکی از مساجد تاریخی در شهر نابلس فلسطین است که در منطقه «باب الساحه» در مرکز شهر قدیمی نابلس واقع شده است؛ این مسجد پیش از آن کلیسا بوده است و در زمان حکومت صلیبی ها روی این معبد یک گنبد سبز رنگ نیم دایره ای بنا شده است.
 
این مکان در سال 1187 میلادی به دست «صلاح الدین ایوبی» آزاد شد و از کلیسا به مسجد تبدیل شد.
 

 
هنگامی که این مکان به مسجد تبدیل شد به میمنت پیروزی، نام این مسجد «النصر» گذاشته شد. این مسجد در طول سال های متمادی تجدید بنا و بازسازی شده است
 
مسجد جامع النصر در سال 1927 میلادی بر اثر وقوع زلزله تخریب شد و در سال 1935 میلادی بازسازی شد. در طبقه زیرین این مسجد، قبور تاریخی قرار دارد.
 
یکی از ویژگی های مسجد جامع النصر، ساختمان با صلابت و محکم ان است که با گنبدی سبز رنگ پوشیده شده است.
 
 

 
این مسجد دارای معماری بی نظیری است و هشت گنبد سبز کوچک نیز در اطراف آن وجود دارد؛ گنبد این مسجد دارای سه پنجره است که نور را به داخل مسجد می تاباند و هر کدام در یک ضلع گنبد قرار گرفته است.
 
مسجد جامع النصر دارای یک مناره استوانه ای شکل است و نقوشی زیبا دارد که معماری آن به دوره ایوبی ها باز می گردد؛ این مسجد دارای 72 پنجره مربعی شکل است که در اطراف مسجد قرار دارد. این مسجد همچنین دارای 32 ستون به اشکل مختلف و رنگ های مختلف همچون سبز و سفید است و محراب آن نیز از زیبایی خاصی برخوردار است.
 
مسجد جامع النصر دارای دو طبقه است و طبقه اول آن مکانی تجاری است و قبور شهدای مسلمان دوره جنگ صلیبی ها نیز در این طبقه قرار دارد.
 

 
طبقه دوم مسجد، مکان اصلی نماز است که به سبک بیزانس بنا شده است و سنگ های داخلی این مسجد ارغوانی رنگ است.
 
بعد از اشغالگری فلسطین توسط صهیونیست ها، این مسجد بارها تخریب شده است و شیشه های ان شکسته شده است.
 
با وجود حملات مکرر صهیونیست ها، این مسجد مقاوم باقی مانده است و نمازهای یومیه در آن برگزار می شود و گردشگران هنگام بازدید از شهر تاریخی نابلس از این مسجد بازدید می کنند.
 

 

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcivyawpt1auv2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما