تاریخ انتشار۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب : 50554
//معرفي كتاب//

"وحدت اسلامي در احاديث مشترك شيعه وسني"

كتاب"الوحدة الاسلامية فى الأحاديث المشتركة بين السنة و الشيعة"(وحدت اسلامي در احاديث مشترك شيعه وسني) نوشته سيد شهاب‌الدين حسينى در ۲۰۶ صفحه از سوي انتشارات مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي به زيور طبع آراسته شده است.
"وحدت اسلامي در احاديث مشترك شيعه وسني"
خبرگزاری تقریب(تنا):

كتاب از يك مقدمه طولانى و هفت باب تشكيل شده است. در مقدمه، محورهاى وحدت اسلامى شامل قرآن، سنت پيامبر، مرجعيت علمى و تفسيرى اهل بيت(ع) ذكر شده است و سپس ضمن پاسخ‌گويى به چند سؤال، نكات هفت‌گانه‌اى كه تقريبيان بايد به آن توجه داشته باشند بيان شده است. مؤلف باب اول را دو قسم نموده و در قسم اول طى شش فصل به بحث از ضرورت وحدت پرداخته و در قسم دوم طى چهار فصل از ضرورت پرهيز از تفرقه سخن گفته است و در هر فصل ابتدا احاديث اهل سنت و سپس احاديث شيعه را آورده است.

در باب دوم كه با دقت زيادى از مجامع حديثى گلچين شده، عناصر ارزشمندى كه سبب قوام و ثبات وحدت هستند در پانزده فصل بيان شده است كه عناوينى همچون مسلمان و حرمت او، نطق به شهادتين، اخوت اسلامى و ضرورت اهتمام به امور مسلمانان از آن جمله‌اند.

عوامل تخريب وحدت اسلامى در باب سوم و در نه فصل بيان شده‌اند كه سخن‌چينى، تعصب كور، تفاخر، خصومت، سب مسلم و خبث طينت در زمره اين عوامل شمرده شده‌اند.

ارتباط مسلمانان با يكديگر و تجسم عينى وحدت در جوامع مختلف اسلامى در باب چهارم و در پنج فصل بيان گرديده است.

در باب پنجم، آثار وحدت و تفرقه در ده فصل بيان گرديده و احاديث مختلفى در اين مورد ذكر شده است.

در باب ششم و طى سه فصل، مفهوم تقيه با توجه به روايات مشترك توضيح داده شده و دلايل و حدود آن بيان گرديده است.

در آخرين باب كتاب، در شانزده فصل معيارهاى الهى وحدت و ويژگى‌هاى موحدان بيان شده و در پايان كتاب نيز فهرست آيات، احاديث، اعلام و منابع و محتويات كتاب ذكر شده است.

یادآور می‌شود  اثر فوق با این عنوان به فارسی ترجمه شده است: اتحاد و انسجام اسلامی در احادیث مشترک میان اهل سنت و شیعه، ترجمه محمد تقدّمی صابری، مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، چاپ اول، ۱۳۸۶، ۲۶۰صفحه، وزیری
http://www.taghribnews.com/vdci5waw.t1auw2bcct.html
نام شما
آدرس ايميل شما