تاریخ انتشار۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب : 497461

بیانیه وزارت خارجه در آغاز هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان به یمن

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان سعودی و کشورهای موسوم به ائتلاف، از تداوم این جنایت بزرگ بر علیه مردم بیگناه یمن ابراز انزجار و مجددا اعلام کرد که بحران یمن راه حل نظامی ندارد.
بیانیه وزارت خارجه در آغاز هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان به یمن
 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) به مناسبت ششمین سالگرد تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن بیانیه ای را صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان سعودی و کشورهای موسوم به ائتلاف، از تداوم این جنایت بزرگ بر علیه مردم بیگناه یمن ابراز انزجار می کند.

این بیانیه می افزاید: امروز ۶ سال از تجاوز مستمر عربستان و ائتلاف به یمن می گذرد. طی ۶ سال گذشته محاصره و تجاوز نظامی، ۲۴ میلیون نفر را در یمن، هدف قرار داده و همه روزه ده ها نفر از بمباران یا از گرسنگی، بیماری، کمبود دارو و کمبود سوخت در مراکز درمانی جان می بازند.

در این بیانیه آمده است: اسفبارتر آن که این تجاوز وحشیانه و محاصره ناجوانمردانه، حتی با شیوع بیماری کووید-۱۹ نیز لحظه ای متوقف نشده است. 

وزارت خارجه در این بیانیه اعلام کرده است: بدون شک آن چه در یمن می گذرد بر اساس آمار و ارقام اعلام شده مراجع بین المللی و حتی به اذعان برخی حامیان سیاسی و تسلیحاتی این تجاوز غیر انسانی، دربردارنده انواع جنایات و جرائمی است که پیگرد حقوقی بین المللی آن ها از جمله وظایف نهاد های ذیربط بین المللی و تمامی مدافعان آزادی و حقوق بشر است.

در این بیانیه آمده است: با وجود ادعاهای فراوان مبنی بر توقف حمایت ها از تجاوز، جریان فروش انواع سلاح به ائتلاف متجاوز و حتی پشتیبانی فنی مورد نیاز برای این تسلیحات ادامه دارد و کارشناسان نظامی برخی کشورها در خدمت سعودی ها در جنایت و کشتار علیه مردم یمن شریک هستند. در چنین شرایطی برقراری همزمان آتش بس و رفع محاصره، راه را برای جلوگیری از استمرار این فاجعه بشری فراهم کرده و زمینه را برای انجام گفتگو فراهم می کند.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تاکید داشته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و ایران از هرگونه طرح صلح مبتنی بر پایان تجاوز، آتش بس سراسری، پایان دادن به اشغالگری، رفع محاصره اقتصادی و آغاز گفتگوهای سیاسی و نهایتا سپردن امر به دست یمنی ها بدون دخالت های خارجی جهت ترسیم آینده سیاسی خود حمایت می کند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdciqya5zt1a352.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما