تاریخ انتشار۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۴
کد مطلب : 491870
استاد حوزه و دانشگاه:

نقش زن در جامعه مکمل نقش مرد است 

استاد حوزه و دانشگاه: تصریح کرد: جامعه به فرزندانی فعال و آگاه، فرزندانی که تعادل روحی و جسمی دارند و برای ارتقا جامعه تلاش می کنند، نیاز دارد و صد در صد این فرزندان از دامن مادرهایی باید تربیت شوند که این مادرها خودشان را ساخته باشند، انسانهای متعادل باشند
نقش زن در جامعه مکمل نقش مرد است 
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، لیلا نظری استاد حوزه و دانشگاه در وبینار«نقش آفرینی زنان با تأسی از الگوهای دینی در تحقق تمدن نوین اسلامی» به دیدگاه ادیان الهی در مورد نقش مهم زنان در صحنه خانواده و اجتماع اشاره کرد.

وی ادامه داد: ادیان الهی تأکید دارند، درست است که مرد رهبری جامعه را در جوامع اسلامی و جوامع دیگر برعهده دارد، اما نقش زن هم در جهت دهی به تمدن نوین اسلامی به سزاست  و نقش زن مکمل نقش مرد است.

نظری افزود: مکتب اسلام در پرتور راهنمایی ها قرآن کریم که برنامه زندگی را برای تمامی ابناء بشر تا قیامت مشخص کرده و سنت نبوی به ارزش زن اشاره کرده اند؛ خود حضرت زهرا(س) در کلام و رفتار و نگاه رسول اکرم(ص) شخصیتی بی مثال و بی مانند است و نگاهی که عترت رسول اکرم(ص)  به زنان داشت قابل توجه است؛  در تاریخ می بینم حضرت خدیجه(س)، حضرت زهرا(س) ، حضرت زینب(س) ، حضرت سکینه(س)، ام کلثوم(س) و ...  هم در بطن جامعه و خانواده حضور موفق داشتند.

وی تأکید کرد: عترت و سنت، شایستگی به  زن عطا کرده و زن را یک الگو و  یک مکمل برای مردها به حساب آورده است.

نظری با طرح این سؤال که آیا می شود از زنها در تحقق تمدن نویین اسلامی استفاده شود یا خیر؟ گفت: وقتی مردها در زمینه های مختلف اجتماع از جمله رهبری میتوانند نقش ایفا کنند مطمئنا زنها نیز می توانند؛ وقتی نقش زنها را در جامعه بررسی می کنیم می بینم که جامعه به فرزندانی فعال  و آگاه، فرزندانی که تعادل روحی و جسمی دارند و برای ارتقا جامعه تلاش می کنند، نیاز دارد  و صد در صد این فرزندان از دامن مادرهایی باید تربیت شوند که این مادرها خودشان را ساخته باشند، انسانهای متعادل باشند و در سطح بالایی از آگاهی فرهنگی و دینی و اجتماعی باشند که در این صورت می توانند انسانهای شایسته ای را تحویل و به رشد و اعتلای جامعه کمک کنند.

این استاد دانشگاه افزود: یکی از موانعی که باعث می شود مادرها از این نقش و ایفای آن به دور باشند استکبار جهانی است که نگاه ابزاری به زن دارد و زن را از نقش مادری و همسری و نقش اساسی که در تربیت فرزندان دارد و محیط آرامی که باید برای خانواده و فرزندان فراهم کند دور کرده است و به آن نگاه ابزاری دارد که این مطمئنا آسیب زا هست و  زن را مصرف گرا می کند؛ وسایل آرایشی و دکوری که الان در بازار است زنها را به این سمت برده است که بیشتر به سمت مصرف گرایی بروند در حالی که وقتی نگاهی به زندگی زنهای موفق می اندازیم، میبینم زنهایی موفق هستند که در پشت صحنه و در خانه ها اهل قناعت هستند،  نگاه مصرف گرایی ندارند و نقشی که اینها  در پیشبرد اهداف خانواده و جامعه دارند خیلی پررنگ است.

وی خاطرنشان کرد: امروز استکبار جهانی زنها را به عنوان هدف قرار داده و مـتأسفانه برخی زنان ما ظاهر بین شده اند و شاید هم دلیلش شبکه های اجتماعی و موبایلهای  هوشمند و ...باشد که به دنبال آنها، زنها از حالت انفرادی بیرون آمده و در تشکلهای اجتماعی قرار گرفته اند که این تشکلها اگر مفید باشند آثار خیلی پررنگی را در جامعه از نظر تربیت و الگوگیری خواهیم دید و اگر زنها  در تشکلهای قرار گیرند که  مادی و ظاهری باشد، این تشکلها زن را از ایفای نقش اصلی خود به دور می کند.

ولی در پایان تأکید کرد: مطمنئا جامعه ما باید ابزارهایی که الان در دست زن است را  مدیریت کند و به تمامی زنهایی که ابزراهایی چون موبایل، تلویزیون و دیگر وسایل را در اختیار دارند، آگاهی فرهنگی از دین اسلام بدهد و ما باید اسلام ،دین و قرآن را به خوبی برای زنهایمان تبیین کنیم.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: زهرا غلامی 
http://www.taghribnews.com/vdcguq9tzak9y74.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما