تاریخ انتشار۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۷
کد مطلب : 491866
رستم پور در وبینار " نقش آفرینی زنان با تاسی از الگوهای دینی در تحقق تمدن نوین اسلامی":

زنان نقش موثری در پیشبرد قافله تمدن و حفظ فرهنگ اسلامی دارند

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا اظهار داشت: اگر به تاریخ صدر اسلام  توجه کنیم می‌بینیم که در سایه آموزه‌های ارزشمند اسلامی، زنان نقش موثری در پیشبرد قافله تمدن و حفظ فرهنگ اسلامی داشتند؛ نقش حضرت خدیجه(س) در تاسیس و پایه‌ریزی اسلام و دفاع از پیامبر اکرم (ص) و همچنین نقش حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی یک انسان کامل در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و دفاع از ولایت نمونه بارز این تاثیر گذاری ها است.
زنان نقش موثری در پیشبرد قافله تمدن و حفظ فرهنگ اسلامی دارند
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، «رقیه رستم پور» عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا صبح چهارشنبه 15 بهمن ماه در وبینار " نقش آفرینی زنان با تاسی از الگوهای دینی در تحقق تمدن نوین اسلامی"  ضمن تبریک به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و ایام دهه فجر اظهار داشت:حضور و فعالیت های زنان به ویژه در زمینه های اجتماعی و خانوادگی بیش از سایر عرصه ها در نقش آفرینی آنان در تحقق تمدن نوین اسلامی موثر است.

وی افزود: در تمامی مباحث تمدن نوین اسلامی جایگاه زن به عنوان معیاری برای سنجش سطح تمدن در نظر گرفته شده است؛ زنان در حوزه تمدن فرهنگی نقش تعیین کننده ای را ایفا می کنند و از سوی دیگر سبک زندگیشان تحت تأثیر مولفه هایی مانند فرهنگ پوشش، آموزش هنر، ادبیات و هرآنچه که تشکیل دهنده بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی است قرار دارد، بنابراین باید گفت که سبک زندگی از مولفه های مهم و تاثیرگذار در جامعه به حساب می‌آید.

رستم پور تصریح کرد: در خصوص تبیین نقش زنان در تمدن سازی باید به این مسئله اشاره کرد که با تغییر سبک زندگی، نقش های جدیدی به افراد جامعه داده می‌شود؛ لذا زنان نیز به عنوان یکی از عناصر جامعه در این فرآیند نقش های متفاوتی را ممکن است عهده‌دار شوند؛ بنابراین جامعه اسلامی زمانی به سوی اهداف خود  پیش خواهد رفت که این نقش های جدید همسو و هماهنگ با ساختار تمدن نوین باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه یکی از جلوه‌های حضور و نقش آفرینی زنان در تمدن نوین اسلامی تربیت افراد جامعه است، اظهار کرد: در هر تمدنی زنان وظیفه تربیتی مهمی را بر عهده دارند؛ امام خمینی (ره) در مورد نقش آفرینی زنان می‌فرمایند؛ زن با تربیت صحیح خودش انسان درست می‌کند و با تربیت صحیح انسان کشور را آباد می کند.

رستم پور ادامه داد: در طول تاریخ نیز زنان نقش موثری در تغییر ارزش ها، باورها و رفتارهای جامعه داشتند و محوری کلیدی در بنیان خانواده و هسته بنیادین جامعه تلقی می‌شدند؛ بنابراین زن با نقشی که در خانواده ایفا می‌کند در ساخت جامعه نقش اساسی دارد.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی به عنوان نقطه عطف تاریخ تکامل اجتماعی بشر و سرآغاز تمدن نوین اسلامی است و این مهم از طریق طراحی چشم انداز در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی که همگی مبتنی بر مبانی اسلامی و با عنایت ویژه به موضوع زن و خانواده است، محقق می‌شود؛ بنابراین زنان در شکوفایی تمدن نوین اسلامی نقش کلیدی تری نسبت به سایر آحاد جامعه دارند، چرا که زن انسان ساز، جامعه ساز و تمدن ساز است.

رستم پور اضافه کرد: اگر به تاریخ صدر اسلام توجه کنیم می‌بینیم که در سایه آموزه‌های ارزشمند اسلامی، زنان نقش موثری در پیش‌برد قافله تمدن و حفظ فرهنگ اسلامی داشتند؛ نقش حضرت خدیجه (س) در تاسیس و پایه‌ریزی اسلام و دفاع از پیامبر اکرم (ص) و همچنین نقش حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی یک انسان کامل در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و دفاع از ولایت نمونه بارز این تاثیر گذاری ها است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا ادامه داد: ویژگی های اخلاقی و رفتاری حضرت زهرا (س) و همچنین مکتب انسان‌ساز ایشان مسئولیت پذیری را به دختران و زنان امروز جامعه ما می‌آموزد؛ زن مسلمان ایرانی به عنوان نیمی از پیکره جامعه با تأسی از حضرت زهرا (س) می‌تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد، نمونه بارز آن نقش بی بدیل زنان در پیروزی انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام است.

وی با اشاره به اینکه نقش زنان در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی بسیار مهم و ارزنده است، اظهار کرد: زنان همواره نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه داشته‌اند و حضرت زهرا(س) و حضرت زینب (س) نمونه ای ارزشمند در این زمینه به حساب می‌آیند.

رستم پور تصریح کرد: در خصوص دستاوردهای درخشان زنان در انقلاب اسلامی باید گفت که این زنان بودند که توانستند ضمن حفظ کیان و وحدت خانواده به فعالیت‌های سیاسی خودشان بپردازند و این مقام و منزلت با مقاومت و ایثار تجلی پیدا کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در پایان گفت: تمدن اسلامی در گرو علم آموزی و زمینه سازی برای رشد علمی، فرهنگی و اجتماعی زنان است، هرچقدر به زنان مسلمان در جامعه اسلامی از نظر علم آموزی بها داده شود، شکوفایی جامعه و توسعه تمدن نیز گسترش خواهد یافت.
 
انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: فاطمه جباری
http://www.taghribnews.com/vdcb08ba0rhb9wp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما