تاریخ انتشار۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۹:۴۴
کد مطلب : 488919
نوری المالکی:

دشمنی آمریکا با ایران به خاطر مخالفت این کشور با اسرائیل است/فتوای مرجعیت عالی دینی عراق مردم را در دفاع از مهین خویش تشویق کرد

نخست وزیر پیشین عراق دشمنی آمریکا با ایران را به خاطر مخالفت این کشور با رژیم صهیونیستی دانست و تاکید کرد که ایران به هرگونه ماجراجویی احتمالی آمریکا پاسخ می دهد.
دشمنی آمریکا با ایران به خاطر مخالفت این کشور با اسرائیل است/فتوای مرجعیت عالی دینی عراق مردم را در دفاع از مهین خویش تشویق کرد
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «آفاق» این کشور تصریح کرد که تبدیل ایران به جمهوری اسلامی باعث شد که آمریکایی ها با این کشور مخالفت کردند.

المالکی با اشاره به اینکه" آمریکا به خاطر موضع ایران در مخالفت با رژیم صهیونیستی با این کشور دشمنی می کند"، تاکید کرد که ایران به هرگونه ماجراجویی احتمالی آمریکا در منطقه پاسخ خواهد داد.

رهبری جریان ائتلاف دولت قانون، درباره تحولات عراق در سالهای نخست وزیری خود گفت: توطئه ای که علیه عراق صورت گرفت، بزرگ بود و برخی کشورهای منطقه ای در آن شرکت داشتند و پول های زیادی برای اجرای این پروژه تزریق کردند.

وی افزود: میادین تحصنی(خیمه های تحصن در الانبار در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴) که عراق شاهد آن بود، با هدف سرنگون کردن نظام عراق و ضربه زدن به قانون اساسی این کشور برگزار شد و از حمایت منطقه ای برخوردار بود.

المالکی با اشاره به حمایت آمریکا از تروریست ها در عراق بویژه در دوره نخست وزیری خودش گفت که آمریکایی ها با بعثی ها و گروهک تروریستی نقشبندیه که به داعش ملحق شد،‌ برای اجرای توطئه طائفه ای علیه عراق نشست و برخاست می کردند.

نخست وزیر پیشین عراق خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با توطئه خود در عراق خواستند از من انتقام بگیرند، زیرا آنها را از عراق بیرون راندم.

المالکی تصریح کرد: سازمان الحشد الشعبی عراق از همان روزهای اول ورود داعشی ها تاسیس شد و فتوای مرجعیت عالی دینی عراق مردم را در دفاع از مهین خویش تشویق کرد و به آنها انگیزه داد.

وی با اظهار اینکه "سازمان الحشد الشعبی یک نیروی ملی است که شکست نخورده است و هرگز به میهن خیانت نخواهد کرد"، افزود: باید از الحشدالشعبی پاسداری و از آن حمایت و پشتیبانی کرد زیرا الحشد الشعبی به معنای عراق است.

المالکی همچنین به روند عادی سازی روابط برخی رژیم های عرب با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: عادی سازی روابط خیانت به امت اسلامی است و هرکس فکر می کند که بحران هایش با عادی سازی تمام خواهد شد، در اوج توهم به سرمی برد.

نخست وزیر پیشین عراق درباره تحولات داخلی اخیر آمریکا و یورش طرفداران ترامپ به کنگره نیز گفت: ترامپ دار و دسته خود را به خیابانها آورد و آنها را وادار به رفتن به سمت کنگره کرد.

وی گفت: هرج و مرجی که در آمریکا اتفاق افتاد، درباره دوره جدیدی هشدار می دهد که باید درباره آن تامل کرده و از آن درس گرفت.

اشاره المالکی به اتفاقاتی بود که چهارشنبه شب گذشته با هجوم معترضان طرفدار ترامپ به داخل کنگره در واشنگتن رخ داد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcgq79tyak97y4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما