تاریخ انتشار۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۶:۲۹
کد مطلب : 485471

تصمیم گیری سازمان جهانی بهداشت درباره صدور مجوز چند واکسن کرونا

  یک مقام سازمان جهانی بهداشت گفت این سازمان ظرف چند هفته آینده درباره صدور مجوز استفاده برای چند واکسن کرونا تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد.  
تصمیم گیری سازمان جهانی بهداشت درباره صدور مجوز چند واکسن کرونا
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، یک مقام سازمان جهانی بهداشت روز جمعه گفت این سازمان طی روزهای آتی در خصوص صدور مجوز استفاده برای چند واکسن کرونا تصمیماتی را اتحاذ خواهد کرد.
 
به نوشته رویترز، «سومیا سوامیناثان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد این سازمان درباره صدور مجوز استفاده اضطراری برای واکسن‌های ساخته شده توسط شرکت‌های «فایزر»، «مدرنا» و «آسترازنکا» تصمیماتی را اتحاذ خواهد کرد.
 
سوامیناثان ابتدا گفت سازمان جهانی بهداشت «ظرف دو هفته» تصمیماتی در خصوص واکسن فایزر خواهد گرفت. او اندکی بعد گفت که واکسن‌های مدرنا و آسترازنکا هم طی چند هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
صدور مجوز استفاده برای این واکسن‌ها توسط سازمان جهانی بهداشت امکان استفاده از آنها را در کشورهایی که نظام‌های پزشکی آنها هنوز قادر به ارزیابی‌های این واکسن‌ها نبوده‌اند میسر خواهد کرد.
 
 شرکت داروسازی «فایزر» روز ۲۲ آبان‌ماه اعلام کرده بود داده‌های اولیه از تزریق واکسن کرونا به داوطلبان، حاکی از ایمن بودن واکسن این شرکت است.
 
فایزر اعلام کرد بررسی اولیه داده‌های مربوط به واکسن این شرکت نشان می‌دهد تزریق این واکسن در ۹۰ درصد موارد باعث ایجاد مصونیت در برابر کرونا شده است. مطابق ادعای این شرکت آمریکایی، در آخرین مرحله  آزمایش بالینی، تزریق این واکسن به ۹۴ بیمار داوطلب به ایجاد هیچ عارضه جدی در آنها منجر نشده است.
 
این شرکت اعلام کرده تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از یک میلیارد دوز از این واکسن را در سراسر جهان عرضه خواهد کرد.
 
واکسن‌ها آنتی‌ژن‌های ضعیف‌شده یا مرده‌ای هستند که دستگاه ایمنی بدن را برای مبارزه در برابر ویروس‌ها، آموزش داده و آن را به ساخت آنتی‌بادی تحریک می‌کنند.
 
در مرحله آزمایش‌های پیش‌بالینی، پژوهشگران واکسن را به بدن حیوانات وارد می‌کنند تا ببیینند باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود یا خیر.
 
در مرحله اول آزمایش بالینی، واکسن به گروه کوچکی از انسان‌ها تزریق می‌شود تا مشخص شود که آیا ایمن است یا خیر. در این مرحله اطلاعاتی درباره اثرات واکسن بر تحریک دستگاه ایمنی بدن نیز جمع‌آوری می‌شود.
 
در مرحله دوم، واکسن به صدها نفر تزریق می‌شود تا دانشمندان بتوانند اطلاعات بیشتری درباره ایمن بودن آن و دوز مناسب آن به دست آورند.
 
در مرحله سوم، واکسن برای تأیید ایمن بودن آن و آثار جانبی احتمالی‌اش به بدن هزاران نفر تزریق می‌شود. در این مرحله، به گروه کنترل، دارونما تزریق می‌شود و اثربخشی واکسن مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
انتهای پیام/
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcgun9tqak97t4.rpra.html
مرجع : فارس
نام شما
آدرس ايميل شما