تاریخ انتشار۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب : 481022

وبینار رسول الرحمه (ص) یجمعنا در تونس برگزار شد

همزمان با سالروز ولادت پیامبر اعظم ( ص) و امام جعفر صادق ( ع) وبینار "رسول الرحمه (ص) یجمعنا" با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در تونس ، رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی و مرکز مطالعات فلسفی و علوم انسانی مسارات تونس ، برگزارشد.
وبینار رسول الرحمه (ص) یجمعنا در تونس برگزار شد
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب،،این وبینار با سخنرانی حجت الاسلام محمد مهدی تسخیری ، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها از ایران ، شیخ محمد صلاح الدین المستاوی ، کارشناس مجمع فقه اسلامی از تونس ، دکتر محمد الرشید ذیبی ،متفکر تونسی ، دکتر شیخ نذیر نور ، مفتی ایالت سومالی اتیوپی ، شیخ غازی حنینی ، متفکر لبنانی و دکتر مودیبو دانیون ، استاد دانشگاه از مالی برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام محمد مهدی تسخیری ، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام ( ص) و امام جعفر صادق ( ع) بیان داشت : بر اساس آیات قران کریم ، پیامبر الگو و اسوه ای حسنه برای انسان ها است و اگر بخواهیم در زندگی فردی و اجتماعی خود، پیشوا و الگویی را انتخاب کنیم ، شخصیت پیامبر ( ص)بهترین و بارزترین آن ها به شمار می رود.

وی تاکید کرد : از گذشته تا کنون حاکمان بسیاری سعی در کشورگشایی و فتوحات بسیار داشتند اما نتوانستند قلوب انسان ها را تسخیر کنند ولی پیامبر اسلام با تاسی به اخلاق و منشی الهی توانست قلوب انس ها را تسخیر نماید و آن ها را به مسیر صحیح انسانی و خداپرستی هدایت کند.

 وی تاکید کرد : ما وظیفه داریم نفس خود را آنچنانی که پیامبر دستور داده اند و روش آن را بیان کرده اند تربیت کنیم و با اخلاق حسنه و تعامل با دیگران بر اساس منش وسیره پیامبر (ص) ، بذر محبت و صلح را در قلوب آن ها جای دهیم.

 حجت اسلام و المسلمین تسخیری در ادامه بیان داشت : در عصر حاضر که اختلافات مذهبی و تلاش های دشمنان برای تفرقه افکنی بین مسلمانان رو به فزونی نهاده است بیش از پیش به اخوت ، مهربانی و دوری از اختلاف نظرها نیاز داریم .

وی اتحاد مسلمانان و اجتماع حول شخصیت پیامبر اسلام را راه حل مشکلات کنونی جهان اسلام بر شمرد و تاکید کرد : یکی از مشکلات اساسی جهان امروز ، ظهور تفکرات افراطی همچون داعش و معرفی خود به نام اسلام می باشد در حالی که اسلام حقیقی به معنای صلح و امنیت و دوری از تجاوز و خونریزی است و وظیفه علمای اسلام و متفکرین و اندیشمندان مسلمان است تا اسلام حقیقی و سیاست های دشمنان در ایجاد گروه هایی همچون داعش را برای آحاد ملت ها تبیین کنند و خطرات افراطی گری را برای آنان روشن نمایند.

تسخیری با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی در عصر حاضر باید در زمینه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و .. به تقویت خود بپردازند بیان داشت : یکی از ضروری ترین اقدامات برای ترویج روحیه برادری و تقریب مسلمانان ، پرهیز از تفکرات نژادپرستانه و عدم اشاعه آن در جوامع اسلامی است. وی بیان داشت : مسلمانان باید  در برابر تلاش های دشمنان اسلام و برنامه های تفرقه افکنانه آنان هوشیار باشند و با رجوع به روش پیامبر اسلام ( ص) در برابر نقشه های استکبار برای ایجاد تفرقه و تشتت در بین مسلمانان ایستادگی نمایند.

در ادامه میثم فراهانی ، رایزن فرهنگی ایران در تونس نیز در سخنانی با تبریک فرارسیدن میلاد پیامبر مهربانی ها (ص) و امام جعفر صادق ( ع) و گرامیداشت هفته وحدت ، به بیان برخی از ویژگی های بارز پیامبر اسلام بر اساس آیات قرآن پرداخت و بیان داشت : پیامبر رحمت ، برگزیده مخلوقات ، نجابت در رفتار ، منزلت عظیم و اسوه ای بی مانند برای جهانیان است که توانست قلوب انسان های عصر جاهلیت را با روش و منش نیکو و صبر و شکیبایی فتح کند و امت اسلام را به امتی نمونه و بی مانند در جهان تبدیل نماید. لذا خداوند متعال او را به عنوان مبلغ پیام اسلام و هدایتگر امت به سوی حق و حقیقت و نجات دهنده آنان از ضلالت و گمراهی انتخاب و به مقام سید المرسلین مبعوث نمود.

فراهانی بیان داشت : شخصیت پیامبر اعظم ( ص) دعوت کننده ای راستین به وحدت و یکپارچگی و زندگی مسالمت آمیز بر اساس برادری ، عدل و مساوات بود و توانست صلح ، محبت و رحمت را به عنوان اصول اساسی دین اسلام در سراسر جهان گسترش و همواره بر یکپارچگی مسلمانان و حمایتگری آنان از یکدیگر تاکید نماید.

رایزن فرهنگی ایران در تونس در ادامه با اشاره به اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه و توهین به شخصیت والای نبی مکرم اسلام (ص) ، آن را اقدامی مذبوحانه و برنامه ریزی شده برای تخریب شخصیت والای پیامبر اسلام دانست و تاکید کرد : در آستانه هفته وحدت که همه مسلمانان برای رفع اختلافات و همبستگی بیشتر گرد هم آمده اند ، به ناگاه اقدامی اینچنین در کشوری که مدعی آزادی بیان است رخ می دهد که با حمایت دولتمردان فرانسه نیز مواجه می شود اما از آنجائیکه سنت الهی بر آن است تا نور اسلام بر عرصه گیتی گسترانیده شود و مقام والای نبی اعظم (ص) بیش از پیش شناسانده گردد ، این اقدام به اتحاد عملی هرچه بیشتر کشورهای مسلمان و اندیشمندان و علمای مسلمان در سراسر جهان تبدیل شد و بار دیگر نام محمد در کل عالم طنین انداز گردید.

 وی بیان داشت : ما به عنوان مسلمان وظیفه داریم از شخصیت و هویت پیامبرمان دفاع کنیم و در برابر هجمه های دشمنان که از ابتدای ظهور اسلام آغاز شده است و در عصر حاضر نیز به دلیل گسترش اسلام فزونی یافته است با تمام توان ایستادگی نماییم .

 وی تاکید کرد : بهترنی راه مقابله با تلاش های دشمنان اسلام برای تخریب چهره اسلام و ایجاد اختلاف ، اتحاد و برادری و معرفی شخصیت حقیقی پیامبر اعظم (ص) و تمسک به سنت و منش آن نبی مکرم است.

در ادمه این نشست همچنین ، سلمان رستمی ، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اتیوپی نیز در سخنانی ضمن گرامیداشت سالروز ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق ( ع) و نیز هفته وحدت ، با اشاره به ویژگی های رفتاری پیامبر اسلام و تاثیر آن در جذب انسان ها به دین مبین اسلام بیان داشت : بر اساس سیره و روش پیامبر ، اخلاق حسنه و رفتار کریمانه مهمترین عامل گرایش انسان ها به شخصیت پیامبر و در نهایت تشرف به دین مبین اسلام بوده است و این مهم درعصر حاضر الگویی نیکو برای تعامل با دیگران و دعوت آنان به حق و حقانیت بوده و وظیفه مسلمانان است که با رفتار و منش منبعث از سیره پیامبر (ص) ، اسلام حقیقی را به دیگران معرفی نموده و با احترام به عقائد آنان ، روح انسانیت و نوع دوستی را در جامعه رواج دهند.

رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی همچنین با محکوم کردن اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه ، آن را نشانه ضعف دشمنان در برابر حقانیت اسلام و ناتوانی آنان در برابر موج عظیم اسلام خواهی در غرب ارزیابی و بیان داشت : به برکت پیامبر اسلام ، گرایش به معنویت حقیقی و اسلام راستین در جهان افزایش یافته است که باعث ترس غربیان از این موضوع شده است لذا به هر طریقی سعی دارند مانع نفوذ اسلام در غرب شوند ولی به لطف خداوند متعال ، نوراسلام بر قلوب آزادی خواهان وتشنگان حقیقت تابیده است و روز به روز نیز بر آن افزوده خواهد شد.

در ادامه وبینار ، آقایان شیخ محمد صلاح الدین المستاوی ، دکتر محمد الرشید ذیبی ، دکتر شیخ نذیر نور ، شیخ غازی حنینی و دکتر مودیبو دانیون در سخنانی به تبیین ابعاد شخصیتی پیامبر اسلام (ص) پرداخته و بر وظیفه مسلمانان در ترویج فرهنگ گفتگو با دیگران ، تعامل سازنده با حق جویان ، ایستادگی در برابر ظلم دشمنان ، معرفی و مقابله با فرقه های جعلی و افراطی توسعه یافته همچون داعش ، تبیین نقاط افتراق بین اسلام حقیقی و جریان های سلفی گری ، تلاش پیامبر اسلام برای تاسیس حکومت اسلامی و پایه ریزی بنیان های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، تقریب مذاهب اسلامی و بهره مندی از آن در زمینه تعاملات اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی امت اسلامی و لزوم هوشیاری در برابر حرکات مذبوحانه ای همچون اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه تاکید کردند.
http://www.taghribnews.com/vdcewz8ewjh8v7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما