تاریخ انتشار۱۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۶:۳۳
کد مطلب : 478212
با حضور سفیر سابق ایران در آذربایجان؛

نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی در گناوه برگزار شد

نشست مجازی «بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی» به همت دانشگاه پیام نورگناوه با حضور دانشجویان و اساتید این دانشگاه برگزار شد.  
نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی در گناوه برگزار شد
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، محسن پاک آئین، نویسنده و پژوهشگر و سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان عصر پنج شنبه در این نشست مجازی اظهار داشت: امروز بسیاری از مردم جهان اسلام را به واسطه امام حسین (ع) را پذیرفته و حفظ کرده‌اند و حجت بسیاری از مسلمانان امروز حسین بن علی (ع) است.
 
پاک آئین افزود: در کشورهای مسلمان همسایه بعد از فروپاشی شوروی سابق می‌بینیم که این کشورها به واسطه امام حسین (ع) دین خود را در دوران حکومت کمونیستی حفظ کرده‌اند.
 
نویسنده و پژوهشگر سیاسی گفت: در دوره حکومت کمونیستی بر این کشورها یکی از اقدامات کمونیست‌ها دین زدایی بوده است و هر چیزی که نماد دین باشد را نابود کرده و کتب دینی، قرآن‌ها را می‌سوزاندند و علمای دینی از بین می‌بردند.
 
پاک آئین بیان کرد: تنها عامل مهمی که باعث شد تا دین در این کشورها باقی بماند مجالسی بود که به طور مخفیانه برای امام حسین (ع) برپا می‌کردند و در سال دو یا سه بار مخفیانه مجلس می‌گرفتند و به این شکل دین آنها حفظ شده است.
 
وی تصریح کرد: امروز نیز همانگونه که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند در چهل سال دوم انقلاب به طرف تمدن نوین اسلامی که طلیعه ظهور است گام بر می‌داریم.
 
نویسنده و پژوهشگر سیاسی با بیان اینکه نقش اربعین در تمدن نوین اسلامی چگونه است؟ افزود: تمدن نوین اسلامی ملزوماتی دارد و اربعین به عنوان یکی از منابع قدرت نرم اسلام می‌تواند خودنمایی کند.
 
وی یکی از ملزومات تمدن نوین اسلامی را وحدت دانست و تصریح کرد: وحدت جهان اسلام متشکل از وحدت شیعیان با هم و با سایر مسلمانان و مذاهب دیگر است و اربعین ظرفیت خوبی برای ایجاد اتحاد در جهان اسلام است.
 
وی گفت: اتحاد و همگرایی بین مسلمانان یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی مدنظر مقام معظم رهبری است و راهپیمایی اربعین در جهت اتحاد بین امت اسلامی نقش بسیار مهمی دارد و امروز تأثیر خود را در ایجاد اتحاد بین مسلمانان گذاشته است.
 
پاک آئین عنوان کرد: در شرایط امروز دشمنان اسلام بویژه غربی‌ها با فرقه سازی و اختلاف افکنی از طریق رسانه‌ها و تبلیغات می‌کوشند مانع وحدت بین مسلمانان و قدرت گرفتن جهان اسلام شوند و با طرح موضوعات چون اربعین ایرانی و اربعین عراقی و ایجاد شیعه انگلیسی می‌خواهند مسلمانان را در مقابل هم قرار دهند و اربعین این توطئه‌ها را خنثی می‌کند.
 
پاک آئین یکی دیگر از ملزومات تمدن نوین اسلامی را تضعیف تمدن رقیب یعنی تمدن لیبرالیسم غربی دانست و گفت: لیبرالیسم غربی به دنبال مقابله با معنویت و اخلاق و ترویج مادی گرایی و قدرت به هر شکل ممکن است ولی امروز تمدن غرب هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ رفتاری دچار چالش جدی شده است
 
سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان محبت به امام‌حسین (ع) را بالاترین عامل همبستگی و یکی از پایه شکل دهنده تمدن نوین اسلامی دانست و افزود: اربعین به معنای پیروزی مظلوم بر ظالم و نماد مبارزه با ظلم و استکباراست و در جهان امروز هم هنوز ظالم و استکبار وجود دارد و باید نیرویی در مقابل این ظلم بیاستد و آن قدرت جز عشق و پیروی از دستورات امام حسین (ع) نیست.
 
وی گفت: در کشورهای مختلف نشانه‌هایی از عشق به امام حسین (ع) متبلور است و امروز بسیار از کشورها در مبارزه با استکبار از مکتب امام حسین (ع) پیروی می‌کنند و الگو گرفته‌اند.
 
مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: اربعین یکی از مراسم عمیق و ریشه دار و یک حرکت پربرکت در تداوم نهضت عاشوراست.
 
ضرغام خرمی افزود: نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی با هدف تبیین اهداف و تأثیر اربعین حسینی در شرایط امروز برگزارشده است.
 
انتهای پیام/
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcb8wba5rhbz5p.uiur.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما