تاریخ انتشار۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب : 474225

سخنگوی وزارت خارجه از پیگیری سرنوشت امام موسی صدر خبر داد

 سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که امام موسی صدر نه تنها به ایران و لبنان بلکه به همه منطقه تعلق دارد، گفت: پیگیری ‌و گفت و گو در سطح دوجانبه و بین‌المللی برای تعیین سرنوشت این شخصیت بزرگ و ۲ همراهش همچنان در دستور کار است.
سخنگوی وزارت خارجه از پیگیری سرنوشت امام موسی صدر خبر داد
به گزارش حوزه سیاست و اقتصاد خبرگزاری تقریب به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده امروز(شنبه) در سالروز ناپدید شدن امام موسی صدر که امسال مصادف با روز عاشورای حضرت سید الشهدا (ع) و حماسه حسینی شده است، در خصوص این شخصیت تاثیر گذار اظهار داشت:  ناپدید شدن امام موسی صدر یکی از مسایل مهمی است که جمهوری اسلامی ایران همواره در طول سال های گذشته آن را دنبال کرده و همچنان تا رسیدن به نتیجه و روشن شدن واقعیت در دستور کار نگاه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: امام موسی صدر  یکی‌ از جریان‌سازترین و تاثیرگذارترین شخصیت هایی است که تمام همتش را برای وحدت و عزت مسلمانان، گفتگوی ادیان و تقریب مذاهب به کار گرفت. خدمات و زحمات امام موسی صدر به گونه‌ای وسیع است که امروز همه مردم منطقه بویژه مردم قدرشناس لبنان از آن بهره‌مند هستند. ایشان بنیانگذار مکتب فکری و رفتاری در جهان اسلام و جهان تشیع بود که ثمرات آن تا امروز ادامه داشته و هر روز بیشتر از قبل نمود پیدا می کند.

خطیب زاده پیروزی‌ها، شکوفایی و دستاوردهایی که امروز در مقاومت ضد صهیونیستی شاهد آن هستیم را از نتایج حضور امام موسی صدر در لبنان دانست و افزود: امام موسی صدر در لبنان بیش از هر چیز به دلیل نقش آفرینی در شکل دادن به هسته‌های اصلی مقاومت در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی و ایجاد وحدت و همزیستی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان شناخته می شود.  

وی به نزدیکی فکری دیدگاه امام موسی صدر با امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: بدون تردید ایشان را باید احیا کننده حیات سیاسی مستضعفان و محرومان و موسس بسیاری از فعالیت ها در لبنان به شمار آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: امام موسی صدر نهضتی را پایه گذاری کرد که مقاومت اسلامی لبنان بر ضد اسرائیل یکی از  ثمرات آن است و مانند مدال افتخار بر قامت لبنان می‌درخشد.

خطیب زاده با یادآوری همراهی امام موسی صدر با علمای بزرگ لبنان و برخی شخصیت های برجسته در این کشور، در موضوعات مهمی چون توانمند سازی محرومان در لبنان، حمایت از مبارزه با اشغال، استعمار، ظلم، تبعیض و استثمار  تاکید کرد::ایشان نقش بارزی در آگاهی بخشی به مردم و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان لبنان بویژه در دوران جنگ داخلی داشت و فضایی را ایجاد کرد که مسلمانان و مسیحیان در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند و امروز لبنان الگوی این همزیستی مسالمت آمیز در جهان بشمار می‌رود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: تمام تلاش های امام موسی صدر در این زمینه‌ها و حمایت قاطعانه وی از آزادی فلسطین و مسجد الاقصی، مورد ناخرسندی مخالفان صلح و آرامش و همزیستی و استقلال در لبنان بود و به همین دلیل به دنبال حذف وی از صحنه بودند ولی امروز امام موسی صدر نه تنها به ایران و لبنان، بلکه به همه منطقه تعلق دارد.  

خطیب زاده بر اهتمام دستگاه دیپلماسی به پرونده امام‌موسی صدر تاکید کرد و افزود: ما در وزارت امور خارجه و با همکاری دوستان لبنانی پرونده امام موسی صدر را با همه پیچیدگی‌هایی که دارد از طرق مختلف دنبال می کنیم و پیگیری‌ها و گفتگوهایی در سطح دوجانبه و بین المللی برای تعیین سرنوشت ایشان و دو همراهشان وجود دارد و تا حصول‌ نتیجه ادامه دارد.

امام موسی صدر زادهٔ ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ در قم، عالم و مجتهد شیعه بود. وی پیش آهنگ واقعی نهضت صلح معاصر در لبنان و حتی خاورمیانه است. او در نهم شهریور ۱۳۵۷ در هنگام سفر به لیبی به صورت مرموز و اسرار آمیزی ناپدید شد و این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

امام موسی صدر بنیانگذار مشهور جنبش امل و رهبر سابق مسلمانان شیعه لبنان است، ۴۲ سال از زمان ناپدید شدن او می گذرد و پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر به یکی از مسایل کلیدی در میان رویدادهای اصلی خاورمیانه مبدل شده است. دولت های لبنان، ایران و اقشار مختلف مسلمانان کشورهای خاورمیانه موضوع ناپدید شدن و کشف سرنوشت وی را پیگیری و دنبال می کنند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcb5abasrhbz5p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما