تاریخ انتشار۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۸
کد مطلب : 470237

روایت ولایتی از دیدار الکاظمی با رهبر معظم انقلاب اسلامی

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان روایت خود از دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب، گفت: این دیدار نشان دهنده اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران در روابط خود با عراق قائل است.
روایت ولایتی از دیدار الکاظمی با رهبر معظم انقلاب اسلامی
به گزارش حوزه سیاست و اقتصاد خبرگزاری تقریب، علی اکبر ولایتی در گفتگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تجربه حضور خود در دیدارهای خارجی رهبر انقلاب اسلامی در طی سال‌های طولانی بعد از انقلاب، دیدار «الکاظمی» را یکی از استثنایی‌ترین ملاقات‌های رهبر انقلاب دانست و گفت: بعد از شیوع پاندمی ویروس کرونا، رهبر انقلاب اسلامی ملاقات خارجی نداشتند و با توجه به ضرورت رعایت ملاحظات و محدودیت‌ها و به خصوص توجه معظم له به رعایت نکات و ملاحظات بهداشتی از سوی همه مردم در سطح عمومی جامعه که به طور طبیعی رهبر انقلاب اسلامی که رفتار و بیانشان الگو هست را نیز شامل می‌گردید، ملاقاتی به صورت حضوری انجام نشد اما با توجه به اهمیت این سفر و علیرغم برخی مخاطرات به واسطه شیوع ویروس، دیدار حضوری انجام شد و می‌تواند نشانه اهمیتی باشد که جمهوری اسلامی ایران برای رابطه خود با عراق قائل است و شخص رهبر انقلاب اسلامی که در حقیقت قائد حرکت‌های مهم راهبردی در حوزه سیاست خارجی هستند، این ملاقات را انجام دادند تا یادآوری کنند به ملت ایران و عراق و مردم منطقه و جهان که رابطه دو کشور از جایگاه مهم و ویژه ای برخوردار است.

وی به نکته دوم در اهمیت این دیدار اشاره و با توجه به این که انتخاب «مصطفی کاظمی» حاصل اجماع نیروهای داخلی عراق بوده است افزود: در عراق امکان ندارد کسی در مهمترین شغل و موقعیت حکومت قرار بگیرد بدون اینکه اجماع ملی را همراه داشته باشد و این نکته بسیار مهمی محسوب می‌گردد.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی اضافه کرد: البته پس از سرنگونی حکومت دیکتاتوری صدام حسین، معمولاً نخست وزیران عراق اولین سفر خود را به ایران انجام داده‌اند و لذا اولین سفر آقای مصطفی کاظمی پس از انتخاب به ایران انجام شد و مورد توجه ناظران بین‌المللی هم قرار گرفت و لذا این دیدار در شکل، موقعیت زمانی و مکانی و محتوا مهم بوده است ضمن آن که در ابتدا آقای مصطفی کاظمی در نهایت احترام وارد و از کلمه قائد برای رهبر انقلاب اسلامی استفاده کردند و این نشان دهنده موقعیت ممتاز رهبر انقلاب اسلامی در بین کشورهای دوست و متحد منطقه‌ای ایران است.

ولایتی همچنین به لحاظ محتوایی به مواردی از فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب اسلامی فرمودند بزرگترین دشمن ایران و کشورهای منطقه آمریکاست و باید تکلیف را با بزرگترین دشمن کشورهای منطقه، ایران و عراق روشن کنیم. آمریکایی‌ها در داخل خاک عراق میهمان رسمی دولت و مردم این کشور، شهید بزرگوار مرحوم سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه میزبان وی یعنی شهید ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند و این بزرگترین جنایت آمریکایی‌ها علیه ایران بعد از انقلاب محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته قبل از انقلاب اسلامی ایران هم آمریکایی‌ها جنایات مختلفی علیه ملت ما مرتکب شدند که از مهمترین آنها کودتای ۲۸ مرداد بود، کودتا علیه حکومت ملی ایران، سرنگون کردن حکومت ملی و روی کار آوردن یک حکومت دست نشانده که بزرگ‌ترین جنایت قبل از انقلاب بود و کشتاری که در ۲۸ مرداد و بعداً در ۱۵ خرداد انجام شد عامل اصلی پشت صحنه و روی صحنه آن آمریکایی‌ها بودند. اما بعد از انقلاب جنایات مختلفی مرتکب شدند که بدون تردید مهمترین آن به شهادت رساندن سردار بزرگ اسلام و ایران شهید حاج قاسم سلیمانی بود. لذا جمهوری اسلامی ایران از این جنایت نخواهد گذشت و از آمریکایی‌ها انتقام خواهد گرفت.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی تاکید کرد: نکته مهم دیگر این که عراق هم طبیعی است که از این جنایت نگذرد، چرا که هم یک اهانت بزرگ به عراقی‌ها شد، حکومت مستقل و مقتدر عراق مهمان رسمی داشته که توسط اشغال گران آمریکایی به شهادت رسید و طبیعی است که حکومت عراق هم نگذرد و لذا اولین عکس العمل آنها که بسیار قابل تقدیر است مصوبه مجلس عراق بر اساس خواست مردم، اخراج آمریکایی‌ها از این کشور بوده است.

ولایتی گفت: این به معنای دخالت ایران در امور داخلی عراق نیست و به هیچ وجه جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی هیچ کشوری و از جمله عراق دخالت نمی‌کند بلکه این تصمیم خود مردم عراق است که با یک اکثریت قابل ملاحظه‌ای مجلس عراق به اخراج آمریکایی‌ها رأی داده و انشاالله محقق خواهد شد. البته این توقع ما از کشور و مردم دوست و برادر عراق است که پاسخ این مهمان‌کشی و میزبان‌کشی آمریکایی‌ها را بدهند که هم میزبان که فرمانده بسیار مهم حشدالشعبی شهید ابومهدی المهندس بود و هم میهمان او که حاج قاسم سلیمانی شخصیت ارزنده و بزرگ تاریخ معاصر و مبارزات ایران است را به شهادت رساندند و بدون تردید مردم ایران از خون شهید حاج قاسم سلیمانی نمی‌گذرد.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها که بزرگترین دشمن ما هستند در کنار مرزهای ایران و در داخل خاک عراق لانه کردند که بسیار خطرناک است و طبیعی است که توقع وجود داشته باشد که این دشمن قسم خورده از نزدیکی مرزهای حساس ایران کنار زده بشود و همان طوری که مردم عراق تصمیم گرفتند انشاالله عملی خواهد شد و باید تاکید کرد که البته حضورشان در عراق، هم به ضرر مردم عراق و هم به ضرر مردم ایران است.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین الملل به عمق رابطه ایران و عراق پرداخت و گفت: کمتر دو ملتی مثل ایران و عراق مشترکات تاریخی، اعتقادی، فرهنگی و سنتی دارند و در سال بیش از پنج میلیون تردد مسافر و زائر بین دو کشور انجام می‌شود که در دنیا کم نظیر است و یکی از نشانه‌های عمق این رابطه است.

ولایتی خاطرنشان کرد: حدود هشت سال جنگ توسط صدام حسین بر دو ملت ایران و عراق تحمیل شد اما بعد از این که مانع برطرف گردید، صدام حسین به درک واصل شد و مردم عراق سرنوشت خودشان را در دست گرفتند، رفت و آمد بین دو کشور آغاز شد و به گونه‌ای پیش رفت که عراقی در ایران یا ایرانی در عراق احساس نمی‌کنند که هشت سال با یکدیگر جنگیدند و واقعاً هم اینها نبودند که با هم می‌جنگیدند.

وی خاطرنشان کرد: مردم عراق در کنار مردم ایران در تشکیل سپاه بدر و سایر تشکل‌ها علیه حاکمیت دیکتاتوری صدام حسین مبارزه کردند و در ادامه هم مردم ایران بزرگترین فداکاری را برای مردم عراق انجام دادند و طبیعی هم هست و در برابر یک مجموعه تکفیری مانند داعش که ساخته اجانب چه منطقه‌ای و چه بین المللی بود و علیه مردم عراق جنایات و مشکلات عدیده‌ای ایجاد کردند، مردم ایران و عراق به صورت متحد دست به دست هم دادند و علیه داعش جنگیدند تا این گروه تکفیری صادراتی آمریکا و سعودی را از بین ببرند.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی افزود: ایران به عنوان یک کشور همسایه و با دعوت مردم و دولت عراق، جوانهایش را فرستاد تا در کنار جوان‌های عراقی علیه این حکومت تکفیری جانی بجنگند و خون جوانان ایران و عراق با هم مخلوط و یکی شده است و هیچ پیوندی قوی‌تر از پیوند خون بین دو ملت نیست.

ولایتی به اقدامات کشورهای دیگر همسایه عراق هم اشاره کرد و افزود: از سوی دیگر بعضی از همسایگان عراق ۱۵ سال، ۱۶ سال تروریست به عراق صادر کردند و آمریکائی‌های مدعی مبارزه با داعش هم دروغ می‌گویند و تا جایی که ترامپ در مناظرات انتخاباتی به خانم کلینتون می‌گفت زمانی که وزیر خارجه بودی داعش را ایجاد کردی و از ساختن داعش در عراق حمایت کردید و آمریکایی‌ها داعش را ساختند و بعضی کشورهای منطقه مانند عربستان سعوی هم کمک کردند که در واقع دخالت در امور داخلی عراق است. ایران هیچ دخالتی نکرده و تنها زمانی که دولت ملی و مردم عراق دعوت کردند، مردم ایران و نیروهای انقلابی برای کمک به مردم عراق حضور پیدا کردند.

وی با تاکید بر این که طبیعی است رابطه دو کشور ممتاز و بی نظیر باشد گفت: نکته‌ای که رهبر انقلاب اسلامی در رابطه با اصل انتقام گرفتن از مسببین شهادت حاج قاسم سلیمانی فرمودند این یک بیان استراتژیک و تعیین کننده در منطقه و صحنه بین المللی است و یادآوری فرمودند که ما همچنان مصمم به انتقام گرفتن هستیم و این آغاز یک یادآوری استراتژیک در ایجاد تحولات آینده مثبت منطقه‌ای برای این که سرنوشت منطقه به دست کشورهای منطقه باشد است.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی تصریح کرد: در واقع ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین و مجموعه مقاومت تعیین کننده آینده و سرنوشت منطقه انشااللّه بدون حضور آمریکایی‌ها خواهند بود و آنها نتیجه و مکافات جنایاتی که انجام دادند خواهند دید و همان طور که مردم ایران نمی‌گذرند، مردم عراق هم نخواهند گذشت.

ولایتی به موضوع مرجعیت در عراق هم اشاره و تاکید کرد: نکته بسیار مهمی که مکرراً رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان عراقی در گذشته و حال داشتند این که همواره تأکید فرمودند وجود حضرت آیت‌اللّه العظمی سیستانی در عراق نعمت بزرگی است و قدر آن را باید بدانیم و می‌دانیم که چه نقش بزرگی در اینکه مردم عراق متحد، منسجم و عزتمند باقی بمانند و هر روز بیشتر به سمت پیشرفت گام بردارند داشتند. تأکید رهبر انقلاب اسلامی در تبعیت از فرمایشات مرجعیت عظیم نجف حضرت آیت‌اللّه سیستانی، سیاست ثابت معظم له است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نکته مهمی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی اشاره کرد که ممکن است بعضی حافظه تاریخی‌شان یاری نکند و لازم است این تحلیل و عمق آن را بدانند، افزود: در ابتدای اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکایی‌ها، نماینده‌ای را به عنوان نماینده دولت آمریکا برای حکومت در عراق انتخاب کردند، با این تصور قرن نوزدهمی که مثلاً حاکمیت استعمار انگلیس بر هند است که در آن زمان نایب السلطنه مشخص می‌کردند و برمر هم گویی نایب السلطنه آمریکایی‌ها در عراق بود، غافل از اینکه مردم عراق، مردمی متفاوت، شجاع با ریشه‌های تمدتی عمیق، مقاوم و استوار برای حفظ استقلال کشورشان هستند و معلوم بود برمر نماینده دولت متجاوز آمریکا را به عنوان حاکم خودشان نمی‌پذیرند و لذا خیلی زود غروب کرد و مردم عراق توانستند وی را کنار بزنند، حاکمیتی برای او باقی نگذاشتند و حکومت عراق را نمایندگان مردم عراق در دست گرفتند. «برمر» در حقیقت یک کار نمادین قرن نوزدهمی بود که آمریکایی‌ها مانند سیاست انگلیس در قرن نوزدهم در هند می‌خواستند انجام دهند که مردم شجاع، روشن و مبارز عراق این اجازه را ندادند.

مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل در بخش پایانی سخنان خود به جایگاه حشدالشعبی اشاره کرد و گفت: حشدالشعبی در حقیقت برای مردم عراق یک نعمت است که جوانان متدین، انقلابی و وطن پرست عراقی برای دفاع از کشور، عزّت، اتحاد و همبستگی به قیمت خون خودشان حضور پیدا کردند و این حاصل تفکر عراقی‌هاست و نشان دهنده این است که عراق همان عراقی است که همواره نقش مهمی در تاریخ اسلام داشته، بغداد در تاریخ اسلام مرکز جغرافیای سیاسی جهان اسلام بوده و بالقوه یکی از قوی‌ترین کشورهای عرب است و تمام عوامل مؤثر در تشکیل یک ملت قوی، مقتدر و ریشه‌دار را دارند و به لحاظ معنوی، فرهنگی، نعمت‌ها و ظرفیت‌ها، ملتی بی‌نظیر هستند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcaewny049n0u1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما