تاریخ انتشار۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب : 466588

معرفی کتاب تقریبی-42| «پيشوايان شيعه، پيشگامان وحدت»

كتاب «پيشوايان شيعه، پيشگامان وحدت» نوشته مهدی مسائلی با هدف نشان دادن مساله وحدت، به عنوان دغدغه پيشوايان شيعه و امامان معصوم و در راس همه آنان امام علی‌(ع) از سوی انتشارات سپيده باوران منتشر شد.
معرفی کتاب تقریبی-42| «پيشوايان شيعه، پيشگامان وحدت»
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب،  كتاب «پيشوايان شيعه، پيشگامان وحدت» با پرداختن به مساله وحدت، آنرا نه به عنوان مساله جهان امروز، بلكه دغدغه پيشوايان شيعه و امامان معصوم و در راس همه آنان امام علی‌(ع) بيان كرده است.

مهدی مسائلی نويسنده كتاب در مقدمه می‌نويسد: «اين نوشته نگاهی است تحقيقی به روايات و سيره عملی ائمه معصومين(ع) كه در آن ابعاد مختلف نگرش آن بزرگواران را نسبت به موضوع وحدت اسلامی به رصد نشسته و مشخص می‌سازد كه انسجام امت از دستورات و تكاليف عظيم شرعی است كه اهل بيت(ع) در تبيين و ترويج آن بسيار كوشيده‌اند.»

وی پس از بيان كلياتی در باب واژه وحدت و مقصود از آن به انعكاس جلوه‌های وحدت در كلام و سيره پيشوايان پرداخته است و سعی كرده تا حد امكان به سوالات و عكس‌العمل‌های شيعيان تندرو در اين باب پاسخ گويد.

از آن‌جا كه كتاب بيش از آنكه نوشتاری خشك و تحقيقی باشد، يك سخنرانی روان و همه فهم است، خواندن آن را می‌توان به بسياری از شيعيان پرسش‌گر توصيه كرد، چرا كه كتاب در بخش‌های مجزا و با استفاده از روايات معتبر و موثق به بيان مصاديق اين وحدت در نمازگزاردن و حج و مراوده و معاشرت با اهل سنت و نيز نهی از لعن و نفرين و تكفير و مخاصمه پرداخته است.

 در بخشی از این کتاب آمده است: وحدت و همبستگی در هر جا و هر زمان و میان هر ملتی وجود داشته باشد، برای آنان عزت و کامیابی و پیروزی فراهم می آورد و از سوی دیگر، تفرقه و تشتت و اختلاف و چند دستگی در هر جا و هرگاه و در هر گروهی رخ دهد، ضعف و زبونی و شکست و نابودی و ناکامی را در پی دارد.

این سنت تغییر ناپذیر تاریخ است و مسلمان و غیر مسلمان و شرقی و غربی و دیروز و امروز نمی شناسد؛ از این رو اهل بیت عصمت و طهارت - علیهم السلام - نیز به عنوان هادیان امت اسلامی، همواره در پی تحقق این معنای عظیم بوده و کلام وسیره و رفتار آن بزرگواران از شاخص ترین الگوها برای تحقق انسجام اسلامی است. به گونه ای که فقط با اندکی بررسی در روایات و سیره ی رفتاری ایشان، پی به شدت اهتمام آن بزرگواران به مقوله ی وحدت و انسجام اسلامی خواهیم برد و از عظمت این معنی نزد آنان به شگفت خواهیم آمد.

پس چه بی راهه می رود اگر کسی ادعای پیروی از ایشان را داشته باشد و این راه و مسیر را دنبال ننماید...

در بخش پايانی كتاب با عنوان «مدارا آری؛ مداهنه نه» به تبيين تفاوت اين دو اشاره شده و نرمی با مردم(مدارا) را همان قدر لازم می‌داند كه نرمی در حقيقت(مداهنه) را ناروا و قربانی كردن حقيقت.
اين كتاب از سوی انتشارات سپيده باوران در ۱۲۸ صفحه و با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه منتشر شده است.انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcevp8evjh8pni.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما