تاریخ انتشار۲۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب : 458341

کانادا بار دیگر به عربستان سلاح می‌فروشد

به نوشته واشنگتن‌پست، با تصمیم کانادا برای از سرگیری فروش سلاح به عربستان سعودی، دیگر از آن شعارهای عوام‌فریبانه و «تعهد به اصول» خبری نیست.
کانادا بار دیگر به عربستان سلاح می‌فروشد
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، وب‌سایت روزنامه واشنگتن‌پست در مطلبی نوشت: درحالی‌که کرونا توجه جهان را به خود جلب کرده است، کانادا تصمیم گرفت فروش سلاح به رژیم قصاب حاکم بر عربستان سعودی را از سر گیرد. این تصمیم نشان می‌دهد کانادا مایل است «اصول» خود را فدای مباحث مرتبط با مشاغل کند -- البته شاید با اندکی شفافیت بیشتر و با نظارت یک گروه مشاور در امور اسلحه.

به نظر می‌رسد کرونا فرصت خوبی را در اختیار لیبرال‌های کانادا قرار داد تا در قبال صادرات ماشین‌های مرگ بیشتری به عربستان سعودی چراغ سبز نشان دهند.

کانادا در سال ۲۰۱۸ و در پی قتل جمال خاشقچی  روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، صادرات سلاح به ریاض را برای مدتی نامعلوم متوقف کرده بود. قوانین کانادا به صراحت بر نکته زیر تأکید می‌ورزند: «کالا‌های کانادایی را نمی‌توان به مناطقی صادر کرد که در آن‌ها ریسک جدی استفاده از آن‌ها برای انجام یا تسهیل نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و ترویج خشونت وجود دارد.»

حالا چه چیزی تغییر کرده است؟ درحالی‌که بنا بر تأیید سازمان‌های بین‌المللی عربستان به جنایات خود در یمن ادامه می‌دهد، دولت کانادا ظاهراً مخالف این برداشت است که صادرات سلاح به عربستان می‌تواند تبعاتی منفی به همراه داشته باشد. اما حالا حداقل وزرای امور خارجه و امور بازرگانی کانادا زبان به اعترافی تلخ گشوده اند: «می‌توانیم تأیید کنیم که لغو این قرارداد ۱۴ میلیارد دلاری و یا تغییر در بندهای آن می‌توانست دولت را میلیاردها دلار متضرر کند -- حتی به اندازه خودِ قرارداد.»

آن‌ها می‌افزایند «این وضع می‌توانست شغل‌های هزاران کانادایی را تهدید کند -- آن هم نه فقط در جنوب‌غربی آنتاریو، بلکه در تمامی زنجیره تأمین ادوات دفاعی مشتمل بر صدها مرکز کوچک و بزرگ.»


 
http://www.taghribnews.com/vdcc04q0s2bqp18.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما