تاریخ انتشار۱۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب : 456008
"مروری بر خبرهای تقریب در سالی که گذشت"(9)

نشست خبری «پایبندی به حقوق بشر اسلامی، کاهش منازعات دنیای اسلام» در خبرگزاری تقریب برگزار شد/ایران را به عنوان یک الگو در زمینه حقوق بشر به جهان معرفی کنیم

نشست خبری «پایبندی به حقوق بشر اسلامی، کاهش منازعات دنیای اسلام» با حضور مدیرکل خاورمیانه و سخنگوی اسبق وزارت خارجه، کارشناس ارشد وزارت امور خارجه، رئیس و معاون موسسه صلح زیبا و... برگزار شد.
نشست خبری «پایبندی به حقوق بشر اسلامی، کاهش منازعات دنیای اسلام» در خبرگزاری تقریب برگزار شد/ایران را به عنوان یک الگو در زمینه حقوق بشر به جهان معرفی کنیم
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، در ابتدای این نشست خبری که در تاریخ 13 مردادماه 98 درخبرگزاری تقریب برگزار شد، «سامان نیازی» معاون امور بین الملل موسسه صلح زیبا، به تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد و گفت:تحریم  وزیر امور خارجه ایران تحریم شخص ایشان نیست، ظریف به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران با دنیا تعامل دارد، لذا جایگاه ایشان دارای شأنیت و نشانه عظمت ملتی است که ایشان نمایندگی آن را بر عهده دارد و صیانت از این جایگاه برای شخص ظریف ضروری است.

وی افزود: دنیا به موجب تعهدات و مقررات و عرف بین الملل و دیپلماتیک موظف به احترام به این جایگاه است، بنابراین تحریمهای دکتر ظریف حکایت از عدم پایبندی ایالات متحده آمریکا به هرگونه هنجار بین المللی است، به عبارت دیگر تحریم وزیر امور خارجه ایران، نشانه افول گفتمان و راهبرد ایالت متحده آمریکا و از دست دادن قدرت ابتکار عمل است.

نیازی تأکید کرد:این تحریم بدعتی خطرناک و سوق دادن جامعه جهانی به سمت قرون گذشته پس از منازعات جنگهای جهانی اول و دوم است.

وی افزود: از آنجا که ملت‌ها در جهت رفع خشونت و برقراری صلح و امنیت، میثاق های بین المللی را به عنوان معیار و شاخص در جهت تعامل انتخاب کره اند، اکنون مواجه آنها با این بدعت تنها اعلام حمایت از جمهوری اسلامی نیست، بلکه صیانت از دستاوردهای بشری است و امیدواریم این موضوع  به اتحاد جامعه جهانی و انزوای هرچه بیشتر آمریکا منجر شود.

 معاون امور بین الملل موسسه صلح زیبا در پایان گفت: از سازمان کنفرانس اسلامی می‌خواهیم که موضع قاطعی در خصوص این تحریم بگیرد، چرا که ظریف وزیر امور خارجه کشور اسلامی است و امیدواریم تحریم وزیر امور خارجه، فرصتی برای انزوای ایالات متحده باشد.


 
در ادامه «محمد واحدی رئیس موسسه صلح زیبا» اظهار داشت: امروز در حالی به روز حقوق بشر اسلامی نزدیک می شویم که نسل کشی و تجاوز در یمن، قتل و غارت در نیجریه و نقض آزادی های اولیه بشری در عربستان و فلسطین به بیشترین حد خود در سال های اخیر رسیده است؛ آنچه امروز در یمن، فلسطین و نیجریه رخ می دهد نتیجه برخورد منفعلانه برخی کشورهای اسلامی و خیانت های پیدا و پنهان برخی از کشورهای منطقه است.

وی ادامه داد: به نظر بنده مهم‌ترین پرونده حقوق بشری امروز، برای سازمان‌های بین المللی و فعالین مستقل؛ نسل کشی در یمن است که متاسفانه در حد اعلام موضع و انتشار بیانیه ها باقی مانده است؛ در شرایط کنونی که مردم یمن در فقر کامل غذایی و درمانی قرار دارند، با توجه به این حقیقت که عربستان سعودی به عنوان آغاز کننده تجاوز به حاکمیت سرزمینی یمن، مسبب اصلی وضعیت وخیم انسانی در این کشور است، جنایات جنگی عربستان سعودی و متحدانش علیه مردم یمن، نه تنها قابل چشم پوشی نیست، بلکه تداوم تلاش های مجامع حقوق بشری بین المللی و نیز کشورهای اسلامی برای توقف فوری اقدامات غیر انسانی عربستان، ضرورتی غیرقابل انکار است.

واحدی افزود:اقدامات جنگ افروزانه و ضدانسانی رژیم سعودی و متحدان جنگ طلب خود در سال های اخیر و تداوم رویکرد جنگ طلبانه و مداخله گرایانه سران سعودی، وضعیت مردم مظلوم این کشور را بیش از پیش وخیم تر کرده و ملت مظلوم یمن را در تنگناهای بیشتری قرار داده است.

 وی خاطر نشان کرد: با توجه به انگیزه های خاص دولت های اسلامی و عدم اعتقاد به منافع امت شاید نوعی بزرگتری و ریش سفیدی و مجمع لازم است، تا با راه اندازی مجمع تشخیص امت اسلام، متشکل از شخصیت های تقریبی از طریق یک تشکل اندیشه ورز از شخصیت های مؤثر جهان اسلام، زمینه تحقق اهداف اعلامیه حقوق بشر اسلامی را فراهم آورد.

واحدی در ادامه به مسأله فلسطین اشاره کرد و گفت:در مورد مسئله فلسطین، رویکرد برخی کشورهای عربی چنان خائنانه است که در برخی موارد دولت مردان رژیم صهیونیستی را رو سفید می کنند؛ دولت های بحرین و عربستان به عنوان دست نشاندگان ایالات متحده آمریکا در منطقه با طرح معامله شکست خورده قرن، نشان دادند که دیگر راهی برای بازگشت به آغوش ملت های مسلمان باقی نخواهند گذاشت.

وی اظهار کرد:بدون شک روشن شدن مواضع شخصیت ها و اندیشمندان مستقل در کشورهای اسلامی علی الخصوص کشورهای منطقه غرب آسیا می تواند، حل کننده بسیاری از مشکلات در این کشورها و منطقه گردد.

واحدی تأکید کرد:هم افزایی امت اسلام از طریق مشترکات انسانی، اسلامی با ظهور و بروز در مقوله های مختلف اعم از حوزه اقتصاد، فرهنگ، یقینا قدرت چانه زنی امت واحده اسلام را در عرصه های پرتأثیر بین المللی بر منافع امت، تا حد قابل قبولی افزایش می دهد.

وی ادامه داد:ما نیز به فراخور ظرفیت و رسالت خودمان با تعامل موسسات حقوق بشری در کشورهای اسلامی برای تحقق این پیشهادات ازطریق گفتمان سازی و ترسیم رویکرد صحیح در نظام فکری اجرایی کشورها آمادگی کامل داریم که بدون شک محل و مدخل و عزیمت این مباحث به طور اصولی و روشمند میتواند مجمع تقریب مذاهب اسلامی باشد.
 

در ادامه «رامین مهمانپرست» سخنگوی اسبق وزارت خارجه، با طرح سؤالاتی پیرامون اهمیت حقوق بشر در دنیای امروز، بیانیه حقوق بشر اسلامی، وضعیت جهان اسلام و ... گفت:دنیای امروز بعد از حدود نزدیک به 75 سال، از زمانی که احساس کرد، باید دور هم جمع شوند تا برای داشتن جهانی بهتر هم فکری کنیم، مجددا به وضعیت خطرناکی رسیده است و گرفتار کسانی شده است که فکر می کردند، می شود دنیا را به تنهایی اداره کرد و برای دسترسی به منافعشان می توانند حقوق دیگران را پایمال کنند؛  یعنی همه انگیره های که برای حضور کشور در کنار یکدیکر جهت حل مشکلات بود و همه حساسیتهایی که داشتند برای اینکه چکار کنیم تا بشر امروز وضعیت بهتری داشته باشد، مجددا نیاز به یک سازماندهی دوباره دارد، چرا که همه آن گرفتاریها به شکلهای دیگر تکرار شده است و متأسفانه کشورهای که از قدرتهای بالای نظامی و اقتصادی برخوردارند، از قدرت خود برای تحمیل سیاستهایشان بر سایر کشورها استفاده می کنند و واژه ها به عنوان ابزار در اختیار این کشور قرار می گیرد.
 
وی افزود: حقوق بشر هم یکی از این واژه هاست، در هر بخشی که دنیای غرب ادعا می کرد، می تواند برای بشریت امروز وضعیت بهتری فراهم کند، می بینیم که از آن واژه ها به عنوان یک ابزار سوء استفاده کرد، اولین نکته ای که آنها همیشه مطرح می کردند بحث دموکراسی، مشارکت مردم در اداره کشورشان، انتخابات و داشتن رأی و اینکه کشورها بر پایه مشارکت مردم اداره شوند بود، ببینید الان چه تعریفی از دموکراسی در دنیا وجود دارد، وقتی که قدرتها تشخیص بدهند که برای منافع آنها ضرورت دارد با کشوری که به هیچ وجه نه با چارچوب دموکراسی و مردم سالاری آشنایی دارد و نه هیچ وقت آن را به کار گرفته است، باید با آنها به عنوان یک متحد رفتار کنند.
 
مهمانپرست ادامه داد:در کنار همین ارتباط با کشورهای دیکتاتوری، شما می بینید کشوری که مردم در آن نقش فعال دارند، و خودشان با مشارکت کشورشان را اداره می کنند، چون سیاستهای آنها با سیاست آمریکا سازگاری ندارد، مورد شدیدترین حملات قرار می گیرند، پس دموکراسی معنای واقعی خودش را از دست داده است.
 
وی افزود:حقوق بشر اگر واقعا برای دنیا مهم بود، غرب می بایست به اتفاقاتی که امروز در دنیا می افتد، واکنش نشان می داد، می بینید که عربستان به یمن حمله می کند و مردم بی گناه این کشور را می کشد، بعد در کنگره آمریکا بحث می شود که سلاح را به عربستان بفروشند؛ ترامپ ادعا می کند که برای منافع ملت آمریکا باید به عربستان سلاح بفروشد و این را با یک ادبیات بسیار تحقیرآمیز  نسبت به عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اعلام می کند و هیچ نگرانی ندارد که این ادبیات چه تأثیری دارد و متأسفانه می بینیم که کشورهای اسلامی منطقه در مسیری حرکت می کنند که منافع همین قدرتها و رژیم صهیونیستی در پایمال کردن حقوق ملت یمن، افغانستان، عراق، لبنان و ... در آن است.
 
مهمانپرست اظهار کرد:یکی از مطالبی که در زمینه حقوق بشر چه به شکل جهانی و چه در زمینه حقوق بشر اسلامی دنبال می شود، حفظ حرمت انسانها و جان و مال آنهاست، پس بحث تروریسم قاعدتا باید مورد محکومیت همه افکار عمومی و ملتها و دولتها قرارگیرد و اصلا تروریسم خوب و بد نباید داشته باشم، معنی ندارد که یک اقدام تروریستی در جایی تأیید و در جای دیگر آن را اقدامی زشت بدانیم؛ تروریسم بد است و وقتی جان ملتها را به خطر می اندازد باید محکوم شود، چگونه است که وقتی قدرتهای بزرگ برای رسیدن به منافع خود با تروریسم همکاری می کنند،هیچ مشکلی ندارد؟

 سخنگوی سابق وزارت خارچه با بیان این مطلب افزود:گروه تروریستی خطرناکتر و خائنتر از سازمان منافقین، نداریم که در نفاق و جنایت،  دست هرتروریستی را از پشت بسته است، گروهکیکه  با دشمن ملت همدست می شود و بر علیه کشور ما وارد جنگ می شود.چه طور می شود که دوستان نزدیک ترامپ در جلسات منافقین شرکت می کنند  و به آنها امید می دهند که ما ایران را آزاد می کنیم و به دست شما می سپاریم؛ پسی تروریسم معنای اصلی خود را از دست داده و تبدیل به ابزاری برای استفاده آمریکا و همدستانش شده است.

وی تصریح کرد:هیچ چیزی برای ملت ما بالاتر از مسائل اعتقادی و فتاوی دینی نیست، وقتی مقام معظم رهبری به عنوان بالاترین مقام کشور، رفتن به سمت سلاح کشتار جمعی را حرام اعلام می کند، اینکه به اتهام مظنون بودن به فعالیتهای هسته ای تحریمهای را برقرار می کنند، چه معنی دارد؟ وقتی ما در برجام به تعهدات خود عمل می کنیم، چرا آمریکا از این معاهده خارج می شود و تحریمها را بر می گرداند، پس معلوم می شود آنها دنبال بهانه برای فشار بر ما بوده اند، چون از 37 سال پیش  و در زمانی که ما فعالیت هسته ای قابل توجهی نداشتیم تحریمها را شروع کرده بودند؛ آمریکایی که خود بیشترین ذخایر هسته ای دنیا را دارد و صدها هزار نفر از مردم ژاپن را از بین برده است.

مهمانپرست گفت:حقوق بشر کجا می رود وقتی شما سلاح هسته ای دارید و قبلا از آن استفاده کرده اید و حقوق ملتهای دیگر را برای استفاده صلح آمیز از این سلاج جهت پیشرفت و توسعه اش محدود می کنید.

وی افزود:بنابراین در این چارچوبی که در نظام بین الملل امروز در آن گرفتار هستیم، واژه ها تبدیل به ابزاری برای سوء استفاده قدرتهای بزرگ شده اند؛ راه حل کشورهای مستقل که بخشی از آنها کشورهای اسلامی هستند، این است که به هم نزدیک و نسبت به آرمانهای که برای سعادت بشر لازم است، تلاش کنند و با هم متحد شوند و حقوق بشر اسلامی را به عنوان یک الگو معرفی کنند.

مهمانپرست در ادامه گفت:متأسفانه در برخی کشورهای عربی حقوق بشر و حتی حقوق بشر اسلامی هم رعایت نمی شود و  بدترین نوع رفتار نسبت به حقوق مردم توسط دولتمردان آنها رعایت می شود و مورد حمایت کشورهای غربی قرار می گیرند، ما هم مدعی نیستیم که حقوق بشر در کشور ما به شکل کامل اجرا می شود، ما با آنچه که حقوق بشر اسلامی تلقی می شود، هنوز فاصله و ضعفهایی داریم، ولی تلاش می کنیم تا آن ضعفها را برطرف و حقوق انسانها را در حد توانمان، برآورده کنیم.

وی ادامه داد:همینکه قبول کنیم باید در این راه حرکت  و با تبعیض و فساد مبارزه  و بحث برابری و عدالت را باید برقرار کرد،  یک قدم رو جلو است، اگر ما انقلاب اسلامی را در کشورمان نداشتیم و اگر شاهد حرکتهای جدیدی که اسلام را زنده کرد نبودیم، الان وضعیت اسفناکی در جهان اسلام حاکم بود.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه تصریح کرد:برای اینکه حقوق بشر با این چارچوب به نتیجه برسد، امیدی به کشورهای دیگر نداریم، این واقعیت دنیای امروز است که همه چشم به راه ایران هستند، تنها کشوری که در زمینه حقوق بشر تلاش کرده ایران است.

وی با طرح این سؤال که چه موقع می توانیم الگویی در زمینه حقوق بشر برای سایر کشورها شویم؟ گفت: انتظار از ایران خیلی زیاد است، امیدواریم که با کمک رسانه ها و مؤسسات مردم نهاد و دولتها بتوانیم مشارکت بیشتری در این زمینه داشته باشیم و افکار عمومی دنیا را روشنتر کنیم و در کنارش با عملکری که می توانیم در درون کشور خودمان داشته باشیم، الگوی مهمی در این زمینه به جهان اسلام معرفی کنیم؛ ما باید از قوه قضائیه در این زمینه حمایت و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه حقوق بشر را اجرا کنیم تا زمینه مشارکت هرچه بیشتر مردم در مورد این مسأله فراهم شود.
 

سخنران دیگر این نشست بحرینی پژوهشگر و کارشناس ارشد وزارت امور خارجه،  وی با بیان اینکه اهمیت صلح جهانی هنوز در دنیا جا نیفتاده است، گفت: حقوق بشر از جمله موضوعاتی است که نقش حائز اهمیتی در روابط میان جمهوری اسلامی ایران واتحادیه اروپا دارد، بر اساس منشور اتحادیه اروپا، حقوق بشر سنگ بنای سیاست خارجی مشترک این اتحادیه محسوب میشود.

وی با اشاره به چگونگی تصویب اعلامیه حقوق بشر اسلامی در قاهره و موضوعاتی که منجر به تدوین این اعلامیه شد، اظهار کرد: متاسفانه طی سال‌هایی که این اعلامیه به امضاء رسید از سوی کشورهای اسلامی ابتکار خاصی حول آن شکل نگرفته است.

این کارشناس وزارت امور خارجه، تصریح کرد: ما باید به صورت مشخص تعریف کنیم که مدافع حقوق بشر کیست و چه ویژگی‌هایی دارد یا محدوده آزادی چیست و در این ارتباط نباید گرفتار مفاهیم کلیشه‌ای شویم.

بحرینی تاکید کرد: اعلامیه حقوق بشرمتنی است که فرهنگ های کشورهای زیادی را در خود جای داده است، چون کشورهای اسلامی در آن زمان درگیر مشکلات موجود خود بودند، در اعلامیه حقوق بشر دیدگاه های خاص خود را بیان نکردند.

وی با اشاره به خلا موجود در بیانیه حقوق بشر گفت: بیانیه حقوق بشر یک اعلامیه مبنا محور نیست و این خلأ موجود را باید جهان اسلام  پرمی کرد که متاسفانه موفق نشد و میتوان گفت که بسیاری از مفاهیم انسانی  فدای سیاست های زمان خود شدند.

بحرینی ادامه داد: زمانی که حقوق بشر اسلامی اعلام شد، هدفش این بود که یک نگاه ایجابی به حقوق بشر در جهان اسلام ایجاد کند.

وی با بیان اینکه اولویت ها و ظرفیت های جهان اسلام چیست؟ رسانه ها را مخاطب قرار داد و گفت: رسانه ها باید به حقوقی بشر ورود مفهومی داشته باشند و مدافعان حقوق بشر را معرفی کنند.

کارشناس ارشد وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه روند مفهوم سازی در جهان به سرعت در حال پیشرفت است، اذعان داشت:مقابله با اسلام ستیزی، حمایت همه جانبه از فلسطین  و در اولویت قراردادن آن در جهان اسلام دیگر اقدامی است که رسانه ها باید با جدیت بیشتری به آن بپردازند.

وی مسئله تحریم ایران را نقض کامل حقوق بشر دانست و عنوان کرد: تلاش برای براندازی حکومت‌ها از طریق اقدامات اقتصادی، نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسان‌ها و  تحریم اقتصادی دولت هاست؛ بنابراین تمامی کشورهای اسلامی باید با اتحاد و انسجام، در برابر اینگونه اقدامات ظالمانه ایستادگی کنند.
 

سکینه سادات پاد معاون حقوقی موسسه صلح زیبا سخنران بعدی این نشست بود، وی اظهار داشت:اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی به عنوان اولین سند حقوقی دنیای اسلام دارای نواقص بسیاری است. الزام اور نبودن عملا موجب شده است دولتها در عمل وتعهد به آن بی تفاوت وغیرپایبند باشند و از حیز انتفاع در جهت صیانت ازحقوق مسلمانان خارج شود. حذف ماده۲۸  اعلامیه که مبتنی بر اراده دولتهای عضو در حذف آن بود، علی رغم محتوای خوب اعلامیه  در عمل بی خاصیت شده است.

وی افزود: نقض مکرر ومستمرحقوق بنیادین در سرزمینهای اسلامی توسط خود دولتهایشان و سایر دولتها نگران کننده است. وضعیت حقوقی ناخوشایند رهبران اسلامی امثال شیخ زکزاکی که قریب چهار سال است، علی رغم رای دادگاه فدرال نیجریه به آزادی ایشان، هم چنان دربند است و با نقض حقوق رویه ای ایشان حسب مواد۱۰و۱۴ اعلامیه حقوق بشر وماده ۳بیانیه حقوق بشر اسلامی باید سازمان کنفرانس اسلامی را به عنوان دومین سازمان بین المللی بزرگ دنیا متقاعد کند که مبادرت به تشکیل رکن قضایی در جهت حفظ حقوق این افراد و موارد مشابه کند.

پاد ادامه داد:تشکیل دادگاه عدل اسلامی که از آرمانهای این سازمان بوده هم چنان به تصویب اساسنامه هم نرسیده، وگرنه امثال شیخ صلح جوی تقریبی وجوانان عربستان وشیخ عیسی قاسم تحت دادرسی عادلانه و بیطرف آنجا محاکمه می شدند.
وی اظهار داشت:با قطع امید از دولتهای اسلامی سازمانهای مردم نهاد به عنوان نماد دموکراتیک بودن جوامع و نیز حامیان حقوق بشر و اهرم نهادینه کردن هنجارهای حقوق بشری تکلیف ویژه دارند.

پاد گفت:مؤسسه حقوق بشری صلح زیبا در راستای تعهد و رسالت خود اقدامات متناسبی درحوزه حقوق امت اسلام، نظیر نامه به دبیر کل سازمان ملل و یادآوری وظایف قانونی ایشان انجام داده است. درخصوص نقض حقوق بنیادین ملت شریف ایران توسط استکبار خصوصا  آمریکا در موضوع تحریمها مبتنی برماده یک صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران ونیز ماده ۶۶قانون آیین دادرسی کیفری درشرف تنظیم وتقدیم دادخواست وشکایتی علیه آمریکا در محاکم داخلی که شعبه ۵۵مجتمع ویژه کارکنان دولت به طور اختصاصی صالح به رسیدگی است.

به ویژه از جهت نقض حقوق کودکان وبیماران خاص آسیب دیده ازتبعات تحریم هستیم که ان شاالله بتوانیم بااخذ رای به نفع کودکان وبیماران مطالبه و وصول خسارت ازطریق توقیف اموال آمریکا و متحدانش به عنوان مباشرت وسببیت ومعاونت بکنیم؛ اقدامی هم پای با اقدامات شخصیتهای حقیقی وحقوقی آمریکا در دادگاههای محلی خودشان که البته دراین مقوله خوب است مجلس شورای اسلامی نیز چون کنگره آمریکا به وضع قوانین  مشابه درجهت تامین حقوق شهروندان بپردازد. جزییات این دادخواست پس ازثبت به اطلاع رسانه ها می رسد.

 

 در ادامه حمیدرضا دهقانی، نماینده پیشین ایران در سازمان کنفرانس اسلامی در سخنانی با تاکید بر اینکه در خاورمیانه با نقض آشکار حقوق بشر روبرو هستیم، تصریح کرد: یکی از مبانی نقض حقوق بشر در این منطقه مفهوم اشغال است. وقتی خانه و سرزمین مردم توسط غاصبان اشغال می‌شود و به صورت سیستماتیک تبعیض در بین ملت‌ها اعمال می‌شود، این موضوع یکی از نمودهای عینی نقض حقوق بشر است.

دهقانی با تاکید بر اینکه قدرت‌های بزرگ تا دندان مسلح یکی از عوامل نقض حقوق بشر در خاورمیانه هستند، اظهار کرد: در همین چهارچوب می‌بینیم که قدرت‌های بزرگ در راستای منافع خود از حکومت‌های دیکتاتوری که در منطقه وجود دارند، حمایت می‌کنند و این دولت‌های دیکتاتور نیز با توجه به حمایت این قدرت‌ها از خود، خواست مردمشان را کنار می‌گذارند.

وی با اعتقاد بر اینکه وابستگی به نفت و انرژی کمک مضاعفی به نقض حقوق بشر در منطقه کرده است، گفت: برخی از کشورهای این منطقه به جای اینکه به ملت‌های خود وابسته باشند و حقوق آنها را رعایت کنند با توجه به وابستگی‌شان به درآمدهای نفتی و قدرت‌های بزرگ، خود را بی نیاز به توجه به خواسته‌های مردم می‌دانند و به رعایت موازین حقوق بشر چندان توجه ندارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین با بیان اینکه تروریسم و تحریم از موارد جدی نقض حقوق بشر است در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آنچه که در منطقه خاورمیانه در موضوع حقوق بشر رخ داده بیش از آنکه مرتبط با ملت‌های منطقه باشد به دخالت دولت‌های بزرگ و سلطه‌گر در امور منطقه و حمایت آنها از برخی از حکومت‌های دیکتاتور بر می‌گردد.

دهقانی همچنین با بیان اینکه بسیاری از مفاهیم و ارزش‌های مرتبط با حقوق بشر در قرآن و سیره پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار دیده می‌شود، گفت: با توجه به این موضوع ما باید پرچم دار نهضت طرفداری از حقوق بشر باشیم.
 

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcawinya49nmw1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما