تاریخ انتشار۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب : 431514

معرفی شخصیت های تقریبی-4| «شیخ احمد یاسین» نماینده واقعی امت فلسطین و جهادگران اسلامی

شیخ احمد یاسین، جهاد را تنها راه تغییر وضعیت اعراب و مسلمانان می‌دانست.
معرفی شخصیت های تقریبی-4| «شیخ احمد یاسین» نماینده واقعی امت فلسطین و جهادگران اسلامی
به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، شیخ احمد یاسین در سال ۱۹۳۷ (۱۳۱۷ هجری شمسی) در روستای الجوره از توابع شهرستان مجدل در جنوب نوار غزه به دنیا آمد. سه سال بیشتر نداشت که پدرش را از دست داد. او به همراه خانواده‌اش پس از جنگ ۱۹۴۸ به نوار غزه پناهنده شد. احمد یاسین در جوانی در اثر یک حادثه فلج شد اما این حادثه وی را از فعالیت‌های اجتماعی و تحصیلی دور نکرد و او به عنوان معلم ادبیات عرب و تربیت اسلامی به کار مشغول شد. در مساجد غزه به سخنرانی و تدریس پرداخت و به مشهورترین سخنرانان نوار غزه تبدیل شد.

فعالیت‌های سیاسی

در سال ۱۹۸۳ به اتهام نگهداری اسلحه و تشکیل سازمان نظامی و فعالیت علیه اسرائیل بازداشت و در دادگاه نظامی اسرائیلی محاکمه و به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

حماس

او در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) به همراه گروهی از فعالان اسلامگرا، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) را در غزه بنیان گذاشت.

در سال ۱۹۸۵ در چارچوب تبادل اسراء میان دولت اسرائیل و جبهه آزادی بخش فلسطین پس از تحمل ۱۱ ماه زندان، آزاد شد. در سال ۱۹۸۸ نیروهای دفاعی اسرائیل با یورش به منزلش، او را مورد بازجویی قرار داده و تهدید به تبعید به لبنان کردند. در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۱ دادگاه نظامی با کیفر خواستی در ۹ بند، او را به اتهام تشویق برای ربودن و قتل سربازان اسرائیلی، تأسیس حماس و تشکیل دستگاه‌های امنیتی و نظامی متهم کرده و او را به حبس ابد به علاوه ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

در روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۷۶ در توافقی که میان اردن و اسرائیل بسته شد و در مقابل آزادی دو جاسوس سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسرائیل (موساد) که در جریان ترور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس دستگیر شده بودند آزاد شد.

اندیشه جهادی

شیخ احمد یاسین، جهاد را تنها راه تغییر وضعیت اعراب و مسلمانان می دانست، ولی برای انجام تصمیمش با دو مسئله روبه رو بود؛ آغاز عملیات جهادی و فراهم آوردن زمینه های ایمانی لازم برای آن. شیخ هم زمان در هر دو مسیر گام برداشت. او کمیته ای سه نفره تشکیل داد تا روش هایی که به وسیله آن می توان به سلاح دست یافت و از آن استفاده کرد مشخص کنند. این سه نفر تلاش زیادی کردند، ولی نیروهای امنیتی اسرائیل متوجه شدند که قرار است عملیاتی انجام شود و با دستگیری بعضی از افراد، اطلاعات فراوانی به دست آوردند. در این زمان، شیخ احمد یاسین به همراه پنج نفر متهم شناخته شدند.

مجالس قرآن برای تربیت نسل جوان

شیخ احمد یاسین به دلیل معلولیتی که داشت، چندان مورد توجه دستگاه های امنیتی نبود. بر این اساس، از این فضا به خوبی بهره برداری و فعالیت خود را در میان جوانان آغاز کرد. او حلقه های تدریس قرآن را در اردوگاه الشاطی روی ماسه ها کنار مسجد شمالی تشکیل داد؛ مسجدی که با کمک خود شیخ و همت اهالی الشاطی به صورت بسیار ساده ای ساخته شد.

البته فعالیت های شیخ در مدرسه و مسجد خلاصه نمی شد، بلکه او در خانه هم مشغول فعالیت بود. هم فکران شیخ می گویند: خانه شیخ مانند کندوی زنبوری بود که پیوسته مردم به آنجا رفت و آمد داشتند. شیخ احمد یاسین با ظرافت و درایت و همچنین قدرت سخنوری بسیار بالا، مردم را مجذوب می کرد. بعدها شیخ در کنار مسجد شمالی، مساجد دیگری چون غربی، الوحده و الابیض را به پایگاه های دیگری برای خود تبدیل کرد. شیخ به ورزش هم به عنوان یکی از راه های تبلیغ دین اهمیت ویژه ای می داد؛ از این رو، باشگاه کوچکی بنا نهاد. شیخ جوانانی را برای تبلیغ اسلام پرورش داد و آنان را به مساجد مناطق نوار غزه فرستاد تا نسل های دیگری را تربیت کنند.

سفر به ایران

او در ۸ اردیبهشت ۱۳۷۷ به مدت شش روز از ایران دیدن کرد و با آیت‌الله خامنه‌ای و محمد خاتمی دیدار و گفتگو کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز 12 اردیبهشت سال 1377 در دیدار شیخ احمد یاسین رهبر حرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با ایشان طی سخنانی از مجاهدتهای جوانان مسلمان فلسطین در مبارزه بی‌امان با رژیم صهیونیستی تجلیل کردند و پیروزی آنان بر اشغالگران صهیونیست را وعده قطعی و تخلف‌ناپذیر خداوند دانستند.

مقام معظم رهبری در این دیدار از شیخ احمد یاسین و هم رزمانش به عنوان نمایندگان واقعی ملت مسلمان فلسطین و جهادگران خط مقدم جبهه نبرد اسلام علیه کفر و حق علیه باطل یاد کردند و فرمودند: ملت فلسطین، مسلمان است و تنها کسانی که به نام اسلام سخن می‌گویند و عزت فلسطین را می‌خواهند، نمایندگان واقعی ملت فلسطین محسوب می‌شوند، بنابراین کسانی که برای ذلیل کردن فلسطین تلاش کرده‌اند، حق ندارند به نام با عظمت فلسطین حرف بزنند.

فرازهايي از سخنان گوهربار شهيد شيخ احمد ياسين

از نشانه‌هاي سلامت امت اسلام اين است که مسلمانان نسبت به مساله فلسطين نگران باشند.

ـ هميشه به ياد داشته باشيد که شما برادراني داريد که زير يوغ اشغالگران زندگي مي کنند و اوضاع اقتصادي و اجتماعي آنان بسيار وخيم است.

ـ برادران شما در فلسطين مانند مهاجراني هستند که بناحق از خانه و کاشانه شان رانده شده اند، پس يار و ياور آنان باشيد تا به بالاترين درجه ايمان و منزلت دست يابيد.

ـ صهيونيست ها مي خواهند که از ملت فلسطين براي دست يافتن به منافع اقتصادي خود و سيطره بر جهان اسلام بهره کشي کنند.

ـ راهبرد ما براي مقابله با رژيم صهيونيستي ادامه نبرد مسلحانه، حمايت از مقاومت ملت فلسطين و رابطه مستمر با کشورهاي عربي و اسلامي و جهان است.

ـ من زندگي خود را وقف عمل کرده ام و نه کتابت. سراسر زندگي ام صرف انجام آنچه خواندم و فرا گرفته ام، شده است. آنچه را که فرا مي گيرم، عمل مي کنم.

ترور

رهبر آزادی خواهان فلسطین سرانجام در سحرگاه ۲۲ مارس ۲۰۰۴ (دوشنبه 3 فروردین ۱۳۸۳) پس از اقامه نماز صبح در مسجد غزه در هنگام عزیمت به خانه با نظارت مستقیم شارون توسط سه موشک هلفایر بالگردهای ارتش اسرائیل در سن ۶۷ سالگی کشته شد. در این حمله، نه تن دیگر، از جمله یکی از فرزندان شیخ و دو تن از محافظان او شهید شدند. خبرگزاری فرانسه به نقل از رادیو اسرائیل اعلام کرد: «آریل شارون» نخست وزیر این رژیم، شخصا بر عملیات ترور شیخ احمد یاسین نظارت داشته است. بیشتر کشورها و مجامع بین المللی، از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، سازمان جهانی حقوق بشر، واتیکان و حتی مجامع مختلف یهودیان، رژیم صهیونیستی را به دلیل این ترور محکوم کردند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcfyydjjw6dmta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما