تاریخ انتشار۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۷
کد مطلب : 425870

تاکید بر فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان

رئیس گروهی دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در دیدار با رئیس کمیسیون اقتصادی این کشور بر فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی بین دو کشور تاکید کرد.
تاکید بر فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، احمد امیرآبادی‌فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان و هیئت همراه در آخرین روز کاری خود در اسلام‌آباد با اسد عمر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ملی پاکستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

امیرآبای فراهانی در ابتدای این دیدار با اشاره به اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: پیوند میان ایران و پاکستان ناگسستنی و علاقه این دو ملت به عنوان دو کشور مسلمان، همسایه و برادر با اراده دولتمردان و سیاستمداران مستحکم‌تر شده است.

وی با اشاره به سفر مقامات پارلمانی و دولتی دو کشور به تهران و اسلام‌آباد و همچنین نقش ارزنده گروه‌های دوستی دو کشور افزود: این سطح از تعاملات پارلمانی و دولتی بی‌نظیر و شایسته تقدیر بوده و می‌تواند الگویی برای پارلمان‌های سایر کشورها باشد.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: گروه‌های دوستی پارلمانی می‌توانند نقش ارزنده، سازنده و استحکام بخشی را در ارتباطات فی‌ما‌بین ایفا نمایند.

امیرآبادی‌فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های مناسب اقتصادی دو کشور بر فعالسازی بازارچه‌های مرزی و تاسیس شهرک‌های صنعتی تاکید کرد و عنوان داشت: با توجه به مرزهای مشترک جمهوری اسلامی ایران و‌ جمهوری اسلامی پاکستان به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه، می‌توان با عملیاتی کردن بازارچه‌های مرزی و‌ احداث شهرک‌های صنعتی به منظور بالا بردن سطح همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده نمود.

وی افزود: امنیت مرزهای مشترک تاثیر زیادی در پیشبرد تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور خواهد داشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار ضمن ابراز امیدواری نسبت به اجرایی شدن توافقات صورت گرفته در مورد انتقال گاز ایران به پاکستان تصریح کرد: عملیاتی شدن خط انتقال لوله گاز باعث سعادت ملت‌های ایران و پاکستان می شود لذا امیدواریم در اجرایی شدن آن تسهیل و تسریع شود.

همچنین اسد عمر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ملی پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری‌های دو کشور، اشتراکات دینی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و سرزمینی دو کشور را عامل تحکیم روابط و پیوند پاکستان و ایران در طول تاریخ دانست.

وی در ادامه افزود: پارلمان پاکستان و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس ملی پاکستان از هیچ تلاش و کوششی برای کمک به گسترش مراودات تجاری و اقتصادی میان ایران و پاکستان دریغ نخواهند کرد.

اسد عمر عضو ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان در پایان این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و برادر ما است گفت: جمهوری اسلامی پاکستان به دنبال تحکیم و تعمیق روابط اقتصادی با کشور دوست و همسایه ی خود ایران است و در این راستا از هرگونه ابتکاری که منجر به رشد و تقویت روابط دو ‌کشور شود استقبال می‌کند.

شایان ذکر است، اعضای گروه دوستی پارلمانی کشورمان امروز در سومین روز کاری، از صحن علنی مجلس ملی پاکستان بازدید کردند. در طول حضور اعضای این هیئت در مجلس پاکستان، نمایندگان مردم این کشور به گرمی از اعضای این گروه استقبال کرده و به آنان خوش آمد گفتند.

در این میان "شهباز شریف" رهبر احزاب مخالف مجلس ملی پاکستان با خوش آمدگویی به هیئت پارلمانی کشورمان گفت: ایران کشور برادر و همسایه ماست و ما خواهان تقویت همکاری‌ها بین دو کشور هستیم.

"اسد عمر" رئیس کمیسیون امور اقتصادی مجلس پاکستان هم در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: ما همواره بر تامین حقوق ایران طبق قوانین بین‌المللی تاکید داریم و این موضوع را می‌توان در تاریخ 2 کشور مشاهده کرد.
بررسی موانع موجود در تجارت دوجانبه و تکمیل هر چه سریعتر خط لوله گازی ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

فعالیت و برنامه ھای هیات دوستی پارلمانی کشورمان امروز در اسلام آباد به پایان می رسد ، این ھیات برای دیدار با مقامات ایالت سند، امروز اسلام آباد را به مقصد کراچی ترک می کند تا فعالیتھای خود را در کراچی ادامه دهد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcd5k0ozyt0xj6.2a2y.html
مرجع : تسنیم
نام شما
آدرس ايميل شما