تاریخ انتشار۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۳
کد مطلب : 418150

دعوت مصر از حماس و جهاد اسلامی برای بررسی «آتش‌بس» غزه

برخی رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند، مصر از جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی خواسته که برای بررسی موضوع آتش‌بس به قاهره بروند.
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» امروز پنجشنبه از دعوت مصر از دو جنبش فلسطینی حماس و جهاد اسلامی برای عزیمت به قاهره خبر داد. 

طبق این خبر، قاهره خواستار حضور نمایندگان دو جنبش فلسطینی برای بررسی آتش‌بس و مهار وضعیت فعلی در غزه و کاهش احتمال رویارویی غزه و رژیم صهیونیستی شده است.

مصر که با رژیم صهیونیستی توافقنامه صلح دارد، در چند سال اخیر، میانجیگر تل‌آویو و غزه برای آتش‌بس بوده است.

بنا بر این گزارش، این دعوت پس از حمله اخیر (بامداد امروز) رژیم صهیونیستی به مناطقی در نوار غزه و شلیک چند موشک از غزه به شهرک‌های اسرائیلی انجام شده است. 

یدیعوت نوشته که دو هیأت بلندپایه از حماس و جهاد اسلامی امروز از گذرگاه رفح به مصر رفته اند و دستگاه اطلاعات مصر با دو هیأت جلسه خواهد داشت تا وضعیت را بررسی و مهار کنند. 

امروز بامداد، جنگنده‌های اسرائیلی چند مقر وابسته به جنبش حماس را در شمال نوار غزه هدف گرفتند. رژیم صهیونیستی علت حمله را ارسال بادبادک‌های آتش‌زای غزه به سوی شهرکهای اسرائیلی اعلام کردند. 

در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی، گروه‌های فلسطینی چند راکت شلیک کردند و این حادثه در نوع خود، دومین حادثه از مارس گذشته است که نوعی آتش‌بس موقت حاصل شده است. 

هم‌زمان با این دعوت قاهره، رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند که حماس از قاهره خواسته که مذاکرات آتش‌بس از سر گرفته شود. وبسایت اسرائیلی واللا گزارش کرد که طرف فلسطینی خواستار افزایش مساحت مجاز برای ماهیگیران غزه از 12 به 15 مایل و اجازه ورود دارو به غزه و اجرای طرح‌های زیرساختی مثل حوزه برق با حمایت مالی قطر و افزایش حجم صادرات به غزه برای رفع مشکلات ساکنان غزه است. 

تابستان سال گذشته رژیم صهیونیستی و حماس با وساطت مصر به تفاهمی برای آتش‌بس دست یافتند که در اکتبر 2018 به توافق انجامید که بر اساس آن سوخت و برق به غزه ارسال و صادر شود، گذرگاه‌ها باز شود و مساحت ماهیگیری به تفاهم سال 2014 بازگردد و در مقابل معترضان فلسطینی از خط مرزی 300 متر دور شوند و اقدامات شبانه گروههای فلسطینی علیه شهرکهای اسرائیلی متوقف شود.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcgn79tzak9qq4.rpra.html
مرجع : فارس
نام شما
آدرس ايميل شما