تاریخ انتشار۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب : 377322
در دیدار ظهر امروز صورت گرفت

تاکید روسای جمهور ایران و عراق بر گسترش روز افزون روابط

رئیس جمهور ایران ضمن گفتن خیر مقدم به رئیس جمهور عراق، گفت: لازم می دانم به ملت بزرگ عراق به خاطر روند انتخابات خوب وتشکیل مجلس شورا و دولت جدید و انتخاب رئیس جمهور جدید تبریک بگویم.
تاکید روسای جمهور ایران و عراق بر گسترش روز افزون روابط
به گزارش حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، آقای روحانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود پس از مذاکرات دو جانبه، با بیان اینکه دو کشور، بیش از 30 سال در زمینه های مبارزه با استبداد و استمرار امنیت در عراق همکاری دارند گفت: امروز  روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و بر ادامه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تاکید شد.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز رقم مبادلات اقتصادی دو کشور به حدود 12 میلیارد دلار می رسد گفت: با تلاش دو جانبه، می توانیم این رقم  را می توان  به 20 میلیارد دیلار برسانیم.
 
آقای با بیان اینکه امروز در باره تبادل برق، گاز و فرآوردهای نفتی در زمینه کشف و استخراج نفت گفتگو کردیم افزود: دو طرف راجع به اتصال راه آهن دو کشور هم در غرب و هم در جنوب صحبت کردیم به ویژه راه آهن شلمچه - بصره که مقدمات آن کاملا محیاست و شرکت ایرانی می تواند کار را آغاز کند تا دو کشور هم در زمینه مسافر بری و هم باربری از مزایای آن بهره مند شوند.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله لایروبی در اروند رود و شط العرب نیز برای دو کشور حایز اهمیت است که سبب می شود ما شاهد آبادانی بیشتر در خرمشهر، آبادان، بصره و فاو باشیم.
 
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مسئله محیط زیست برای دو کشور تصریح کرد:  بخشی از مردم ما در مرزهای غرب و جنوب دچار ریزگرد هستندکه با همکاری دو کشور باید حل و فصل شود.
 
ما اهمیت روابط با ایران را درک می کنیم
 
رئیس جمهور عراق هم پس از سخنان آقای روحانی گفت:  در ابتدا علاقمندم بار دیگر از رئیس جمهور و مسئولان جمهوری اسلامی به خاطر میزبانی گرم قدردانی کنم.
 
امروز پیام روشنی از بغداد برای شما آورده ام . در عراق ما اهمیت روابط با ایران را درک می کنیم . روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ریشه در تاریخ دارد. دو ملت همسایه و مسلمان که پیوندهای عمیق آن ها را بایکدیگر پیوند می دهد. ملت های ایران و عراق در بسیاری از حوادث مهم منطقه نقش داشتنتد. ما حمایت ایران از مردم عراق را در دوران استبداد صدام فراموش نمی کنیم همچنانکه مواضع ایران در مبارزه اخیر ما علیه تروریسم را فراموش نخواهیم کرد. 
http://www.taghribnews.com/vdcb5zbf5rhbzfp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما