تاریخ انتشار۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب : 372783

برگزاري نشست تخصصی «از عاشورا تا اربعین» در ژاپن

نشست تخصصی و شناخت تاریخی «از عاشورا تا اربعین» ویژه مخاطبان ژاپنی، ششم آبان‌ماه از سوی رایزنی فرهنگی ایران در توكيو و با همکاری جامعه المصطفی(ص) ژاپن برگزار شد.
برگزاري نشست تخصصی «از عاشورا تا اربعین» در ژاپن
به گزارش خبرگزاری تقریب به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این نشست تخصصی که با هدف معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ایرانی و ارائه شناخت بهتر از فرهنگ، سنت، آداب و رسوم این مناسبت مذهبی در ایران، برپا شده بود، در 5 بخش زمینه‌های تاریخی واقعه کربلا، پیاده‌روی اربعین؛ فراتر از مرزها، جایگاه اجتماعی ـ معنوی، آداب، فرهنگ و رسوم دهه محرم در ایران و نيز جایگاه زنان در واقعه کربلا، برگزار شد.

مطالب مربوطه در قالب فیلم، پاورپوینت و نقطه نظرات و دیدگاه‌های شخصیت‌های برجسته علمی غیرایرانی ارائه گردید.

"رحماني‌موحد" سفیر کشورمان در ژاپن طی سخنانی در اين نشست گفت: راهپیمایی اربعین به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای اسلامی در پی حادثه ای بزرگ در تاریخ اسلام، همواره مورد توجه مسلمانان و شیعیان بوده و هست که به عنوان بزرگ‌ترین راهپیمایی تاریخ جهان با نزدیک به بیست میلیون نفر همه ساله در این ایام با شور و عشق فراوان برپا می‌شود.

رحمانی‌موحد با تأکید بر جایگاه پاس‌داشت شعائر اسلامی و دینی در ایران به عنوان کشوری با حکومت مردم‌سالاری دینی افزود: راهپیمایی اربعین، نماد پیام کربلا برای همه سرزمین‌ها و همه زمان‌هاست.

سفیر ایران در ژاپن همچنین به نودمین سال روابط ایران و ژاپن اشاره کرد و در اين باره اظهار داشت:ایران و ژاپن به عنوان دو ملت بزرگ با تاریخی کهن همواره ارتباطات نزدیک و دوستانه‌ای با یکدیگر داشته‌اند و امروز که در آستانه نودمین سال روابط رسمی دو کشور در کنار بیش از سیصد سال روابط فرهنگی و تاریخی قرار داریم، امیدوارم شاهد نقطه عطفی در تعمیق و تحکیم هر چه بیشتر روابط دو طرف باشیم.

در ادامه "حسين ديوسالار" رایزن فرهنگی ايران در ژاپن هم گفت: این برنامه در ادامه سلسله نشست‌هایی است که از سوی رایزنی فرهنگی ايران به منظور ارائه شناخت بهتر و دقیق‌تر از فرهنگ و تمدن اسلام و ایران برپا می‌شود که می‌تواند در تعمیق روابط دو ملت بزرگ ایران و ژاپن مؤثر واقع شود.

دیوسالار علاقمندی دو کشور به حوزه‌های فرهنگی و تمدنی یکدیگر را مورد توجه قرار داد و افزود: همواره دو ملت نسبت به فرهنگ و تمدن کهن یکدیگر علاقمندی‌های فراوانی داشتند و در این زمینه و ارائه شناخت دقیق‌تر، ژاپن‌شناسان ایرانی، ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان ژاپنی همواره نقش ارزنده‌ای را ایفا كرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع این نشست تخصصی اظهار امیدواری کرد که بتوان در آستانه نودمین سال روابط رسمی دو کشور با برگزاری برنامه‌های متنوع و تخصصی،تعاملات و ارتباطات فرهنگی دو کشور را بیش از پیش توسعه و تعمیق بخشید.

در بخش دیگری از برنامه و با حضور سفیر کشورمان در ژاپن، از پایگاه اطلاع‌رسانی و وبسایت فیلم مستند شرقی در خصوص زندگینامه و آثار مرحوم ایزوتسو، اسلام‌شناس شهیر ژاپنی که از سوی رایزنی فرهنگی ايران و با همکاری مسعود طاهری، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم به زبان ژاپنی راه‌اندازی شده است، رونمایی شد.

 در این برنامه، همچنین نمایشگاه صنایع دستی و اقلام فرهنگی برپا شد. ضمن آن که با مشارکت برخی از ایرانیان مقیم نیز متناسب با سنت‌ها و نذورات ایام محرم اعم از حلوا، خرما، شله‌زرد و ... برای آشنایی مخاطبان و شرکت‌کنندگان از آنان پذیرایی به عمل آمد.

در بخشي از اين نشست هم با استفاده از دستگاه‌های VR صحنه‌هایی از کربلا به صورت سه بعدی ارائه شد که مورد استقبال میهمانان قرار گرفت.
http://www.taghribnews.com/vdch6inxx23nqqd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما