تاریخ انتشار۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۸:۵۳
کد مطلب : 348353
تسنیم بررسی کرد؛

ردپای شرکت آمریکایی «بلک واتر» در کشتار مردم یمن

حقایق زیادی درباره تجاوزگری سعودی و امارات علیه یمن با استفاده از هزاران مزدور و شرکت‌های بدنام امنیتی بویژه شرکت آمریکایی "بلک واتر" از سال ۲۰۱۵ میلادی روز به روز برملا می‌شود.
ردپای شرکت آمریکایی «بلک واتر» در کشتار مردم یمن
به گزارش خبرگزاری تقریب به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، ریاض و ابوظبی در ماه مارس 2015 میلادی تجاوزی همه جانبه را علیه یمن برای آنچه به زعم خود "بازگرداندن دولت مشروع یمن به قدرت" می دانستند، آغاز کردند. پیش بینی می شد که این جنگ برق آسا باشد اما طولانی شد و خسارتهای زیاد مالی و جانی به این دو کشور وارد کرد. امارات و ابوظبی نیاز به تلاش بسیاری مزدور از جمله ریک پرنس بنیانگذار شرکت بدنام بلک واتر و شرکت کلمبیایی "گلوبال اینترپرایز" و نظایر آن پیدا کردند.

سایت "لوبلاگ" ویژه بررسی سیاست خارجه آمریکا نوشت: امارات و عربستان "ارتشی از بازنشسته ها" را در جنگ علیه یمن بکار می گیرند. امارات از زمان آغاز جنگ در بکارگیری "پیمانکاران نظامی" در یمن و لیبی فعال شده است زیرا قدرت نظامی خودش ضعیف است.

گزارش های امنیتی و رسانه ای غربی اشاره دارد که بلک واتر از سالها پیش شریک اساسی داخلی و خارجی امارات و در سطحی کمتر عربستان شده است. این همکاری در طول سالهای بهار عربی تقویت شد زیرا ابوظبی و ریاض از سرایت بهار عربی به خودشان هراس داشتند. همکاری سپس در جنگ علیه یمن نمایان شد.

شرکت بلک واتر بعد از رسوایی خود در قتل و شکنجه گری در عراق در پی تجاوز آمریکا به این کشور بدنام شد اما بنیانگذار آن توانست فعالیت های آنها را در پوشش اسامی دیگر احیا کند. این شرکت توانست به قراردادهای سودآوری برای حفاظت از تاسیسات و استحکام بخشیدن به سامانه های امنیتی امارات دست یابد و این همکاری با آغاز تجاوزگری علیه یمن تحت نام "طوفان قاطعیت" به مشارکت در این تجاوزگری گسترش یابد.

روزنامه نیویورک تایمز در نوامبر سال 2015 میلادی از ارسال 450 مزدور از پاناما، السالوادور، شیلی و کلمبیا از طریق پرنس و شرکت او خبر داد که این تعداد بعدا به بیش از 1500 نفر افزایش یافت.

روزنامه تایمز انگلیس نیز در گزارش خود از اقدام ابوظبی در اجیر کردن صدها مزدور کلمبیایی به عنوان بخشی از ارتشی خاص که بلک واتر آن را مهیا کرده بود، سخن گفت.

سایت آمریکایی کانتر پانچ نیز به نوبه خود نوشت: صدها مزدور از کلمبیا، پاناما، مکزیک و شیلی در کنار امارات در یمن می جنگند.

روزنامه تایمز نوشت: بلک واتر در سال 2010 یعنی پنج سال قبل از جنگ علیه یمن، به قراردادی 500 میلیون دلاری برای حفاظت از لوله های نفت و برج های مهم و تامین حمایت لجستیکی از ارتش امارات و مهار اعتراضات داخلی دست یافت.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارش خود در 15 ماه مه سال 2011 میلادی نوشت که پرنس توافقنامه‌ای به ارزش 529 میلیون دلار با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی امضا کرد که براساس آن، شرکت بلک واتر 800 نفر را برای نبرد تحت فرماندهی نیروهای اماراتی آموزش داد که اکثر اهل کلمبیا و آفریقای جنوبی بودند.

سایت لوبلاگ نوشت: امارات پرنس را در ظاهر برای اهداف دفاعی به خدمت گرفت اما حوادث پیاپی در یمن و لیبی نشان داد که تکیه امارات به بازنشسته‌های خارجی برای اهداف نظامی و اطلاعاتی بسیار فراتر از آن چیزی است که گمان می رفت.

مجله "اینتلجنت آنلاین" ویژه پیگیری دستگاه‌های اطلاعاتی در جهان در نوامبر سال 2017 میلادی نوشت: پرنس خلبانان مزدور را برای یک عملیات ویژه امارات از یک پایگاه سری این کشور در لیبی تامین کرده است.

برخی گزارش های خبری نیز از اقدام شرکت "اس. سی .ال" مستقر در لندن برای عملیات جمع آوری اطلاعات از ساکنان محلی در یمن به نفع امارات خبر داده اند.

از سوی دیگر، عربستان نیز شکل دهی به روابطی قوی با شرکت بلک واتر را آغاز کرده است و این همکاری بویژه بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی توسعه یافته است.

شمار زیادی از گزارش های رسانه ای و اطلاعاتی نشان می‌دهد که ریاض از پرنس و شرکت امنیتی او برای تامین جنگجویان برای جنگ خود علیه یمن به منظور تلاش برای یکسره کردن این جنگ کمک گرفته است.

روزنامه کلمبیایی "ال تمبو" در اکتبر سال 2016 میلادی نوشت: 400 نفر از عناصر بلک واتر از جمله از کلمبیایی ها، آمریکایی ها و مکزیکی ها در برخی جبهه های نبرد در یمن برای نیروهای سعودی می جنگند و برخی از آنها در نبردها بویژه در استان تعز کشته شده اند.

روزنامه دیلی میل انگلیس نوشت: علاوه بر نبردهای خارج، تعدادی از عناصر شرکت بلک واتر به درخواست محمد بن سلمان از ابوظبی به ریاض منتقل شده اند. این عناصر همان کسانی هستند که شماری از شاهزادگان خاندان حاکم و تجار را در نوامبر سال 2017 میلادی بازداشت و در هتل ریتز کارلتون ریاض نگهداری کردند.

سایت خبری عربستانی "العهد الجدید" در ژوئن سال 2017 میلادی فاش کرد که 150 نفر از عناصر شرکت "آکادمی"( یکی از نام های تغییر یافته بلک واتر) به عنوان اولین گروه براساس قراردادی یک میلیارد دلاری وارد عربستان شدند. آنها تنها بعد از گذشت یک هفته از برکناری محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی در ماه ژوئن و جانشینی محمد بن سلمان به جای او وارد ریاض شدند و بعدها شمار آنها به یک هزار نفر رسید.

روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" اواخر ماه ژوئیه سال 2018 میلادی نوشت: عربستان در جنگ یمن 900 مزدور از آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی را به خدمت گرفته است و حدود پنج میلیارد دلار برای این مزدوران هزینه می کند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز نوشت: حدود 10 شرکت امنیتی خصوصی اسرائیلی و وابسته به وزارت امنیت اسرائیل راه خود به بازارهای امارات و سایر بازارهای عربی را تحت پوشش نام های غربی یافته اند.

با وجود توسعه تکیه ابوظبی و ریاض به شرکت های خصوصی امنیتی و بویژه بلک واتر در جنگ علیه یمن و هزینه کردن میلیاردها دولار، اما به عقیده اکثر تحلیلگران، به نظر می رسد که یکسره کردن نظامی جنگ دور از دسترس است و همزمان خون مردم یمن با سلاح های مزدوران و نظایر آنها به زمین ریخته می شود.
http://www.taghribnews.com/vdcdkj0ssyt0os6.2a2y.html
مرجع : تسنیم
نام شما
آدرس ايميل شما