تاریخ انتشار۲۱ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب : 33713
با حضورمقامات پاکستان،هند، افغانستان و ترکمنستان:

قرارداد خط لوله تاپی امضا شد

مقامات كشورهاي پاكستان، افغانستان، هند و تركمنستان روز گذشته قرارداد احداث خط لوله گاز"تاپي" را امضا كردند.
قرارداد خط لوله تاپی امضا شد
به گزارش خبرگزاري تقریب(تنا)، "آصف علي زرداري" رييس جمهور پاكستان، "حامد كرزاي" رييس جمهور افغانستان، "قربان قلي بردي محمدوف" رييس جمهور تركمنستان و "مورلي دئورا" وزير نفت هند قرار داد بين دولتي پروژه تاپي را امضا كردند .

بر اساس اين قرارداد هر چهار كشور متعهد به تامين امنيت خط لوله در داخل مرزهاي خود هستند . اين پروژه قرار است تا سالهاي ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ تكميل شود . پاكستان كه به شدت با كمبود گاز براي توليد برق روبرو است اميد زيادي به اين پروژه بسته است .

زرداري در اين باره تاكيد كرد اجراي اين پروژه موجب افزايش همگرايي بين كشورهاي منطقه و تقويت همكاري هاي اقتصادي و تجاري اين كشورها خواهد شد . وی افزود: من اميدوارم اجراي اين پروژه زمينه لازم براي افزايش رشد و رونق اقتصادي كشورهاي منطقه را فراهم سازد . پاكستان و ساير كشورهاي شريك در اين پروژه به گاز تركمنستان نياز دارند .

همچنین "حامد كرزاي" رئيس جمهور افغانستان هم  در نشست امضاي توافقنامه گفت: پروژه خط لوله گاز "تاپی" نقش سازنده اي در تحکیم روابط اقتصادی و فضای اعتماد میان حکومت های منطقه دارد.

كرزاي تصريح كرد: امضای این توافقنامه ها ما را یک گام جلوتر بسوی تطبیق این پروژه مهم می برد. امیدواریم  که مراجع ذیربط کشور های عضو این پروژه از هیچ تلاش ممکن برای تسریع روند تطبیق آن دریغ نورزند. افغانستان تمامی تلاش هایش را برای تامین امنیت این لوله گاز انجام خواهد داد.

لازم به ذکر است، اين پروژه از ۱۵ سال پيش مطرح شده است ولي به علت چالشها و مشكلات امنيتي به خصوص در افغانستان متوقف شده بود .اين خط لوله ۱۶۸۰ كيلومتري كه مورد حمايت بانك توسعه آسيا است قرار است روزانه ۳.۲ ميليارد فوت مكعب گاز را از ميدان گازي دولت آباد تركمنستان به منطقه مولتان پاكستان و شهرك فاضيلكاي هند منتقل كند .http://www.taghribnews.com/vdcgwu9w.ak9wq4prra.html
نام شما
آدرس ايميل شما