تاریخ انتشار۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب : 333575

​شرط مقتدی صدر برای ائتلاف با حیدر العبادی

مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق، برای ائتلاف با حیدر العبادی و سایر احزاب پیروز در انتخابات عراق، شرط تعیین کرده است.
​شرط مقتدی صدر برای ائتلاف با حیدر العبادی
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق و پیروز انتخابات پارلمانی عراق، گفته است در صورتی با حیدر العبادی و سایر احزاب راه یافته به پارلمان، ائتلاف تشکیل می دهد که نوری المالکی، رهبر ائتلاف دولة القانون کنار گذاشته شود.
 
سایت آمریکایی المانیتور، امروز (دوشنبه) در گزارشی نوشت: یکی از شروط مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق، کنار گذاشتن نوری المالکی، رهبر ائتلاف دولة القانون از هرگونه ائتلاف با سایر احزاب سیاسی راه یافته به پارلمان است.
 
در این گزارش آمده است: ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، و ائتلاف دولة القانون به رهبری نوری المالکی، دو رقیب برای تصدی منصب نخست وزیری هستند.
 
این گزارش می افزاید: العبادی و صدر درباره تشکیل یک ائتلاف مشترک با یکدیگر بحث و تبادل نظر کرده اند. اگر این ائتلاف تشکیل شود، العبادی باید از حزب الدعوه (که تا سال 2005 میلادی نقش اول را در عراق بازی می کرد) دوری گزیند؛ اما اگر دو ائتلاف النصر و دولة القانون یک ائتلاف مشترک تشکیل دهند، عبادی و مالکی هرگونه ارتباط با صدر را از دست خواهند داد. به ویژه که یکی از شروط اصلی صدر برای ائتلاف با حیدر العبادی، دوری مالکی از هر ائتلافی است.
 
صادق اللبان، یکی از رهبران حزب الدعوه در این باره گفت: مالکی سعی دارد یک حزب بزرگ تشکیل دهد تا بتواند به تنهایی دولت جدید عراق را تأسیس کند. اما العبادی بر اتحاد همه احزاب سیاسی برای تشکیل دولت آینده عراق تأکید کرده است.
 
ترجمه: فرشته صدیقی
http://www.taghribnews.com/vdcd5s0skyt0sk6.2a2y.html
مرجع : بغداد الیوم
نام شما
آدرس ايميل شما