تاریخ انتشار۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب : 329371

​بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام

رهبران ۳ کشور اروپایی امضاکننده برجام در بیانیه‎ای مشترک از التزام خود مبنی بر حصول اطمینان از اجرای توافق هسته‎ای ایران سخن گفتند.
​بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، انگلیس، فرانسه و آلمان علیرغم خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام، در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران تأکید کردند.

در همین راستا، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون که به‌ترتیب نخست‌وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه هستند، ضمن ابراز تاسف و نگرانی از تصمیم شب گذشته ترامپ، از پایبندی خود به برجام سخن گفتند.

در این بیانیه می‌خوانیم: ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلستان از بابت آگاهی از تصمیم رئیس جمهور ترامپ درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متاسف و نگران هستیم و در هماهنگی با یکدیگر، بر تداوم پایبندی به برجام تأکید می‌ورزیم، این توافق در راستای تأمین امنیت مشترک ما از اهمیت برخوردار است.

این بیانیه می‌افزاید: یادآوری می‌کنیم که برجام از اجماع‌نظر همه اعضای شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ برخوردار بوده است و این قطعنامه چارچوب قانونی الزام‌آور برای حل مناقشه درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی می‌ماند؛ همچنین از همه طرفین می‌خواهیم تا به اجرای کامل آن متعهد بوده و مسؤولیت‌پذیر باشند.

 در بخش دیگری از این بیانیه می‎خوانیم: ما ایران را به خویشتنداری در برابر تصمیم آمریکا تشویق می‎کنیم، ایران باید به الزامات خود ذیل برجام پایبند باشد و سازمان بین‎المللی انرژی اتمی نیز باید در درازمدات از توانایی راستی‌آزمایی‏ و رصد برنامه هسته‎ای ایران بی‎هیچ محدودیتی برخوردار باشد.

بااین‌حال، در بخشی از این بیانیه ادعا می‎شود: هیچ شکی نیست که برنامه هسته‎ای ایران باید همیشه صلح‌آمیز و غیرنظامی باقی بماند. همچنین توافق کردیم در همان‌حال که برجام به عنوان یک مبنا باقی می‎ماند؛ دیگر مسائل اصلی مورد دغدغه،نیازمند رسیدگی هستند. بنابراین، چارچوب بلندمدت برجام بعد از سال ۲۰۲۵ و انقضای برخی بندهای توافق، باید تعریف شود.

همچنین باید به شیوه‎ای مؤثر پاسخگوی دغدغه‎های مشترک درباره برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های ثبات‎زدای آن در سطح منطقه به‌ویژه سوریه، عراق و یمن باشیم. در حال‌ حاضر هم در خصوص این مسائل، بحث‎های سازنده‎ای را که تأمین‌کننده منافع متقابل باشد، آغاز کرده‎ایم و E۳ متعهد به تداوم این گفتگوها با شرکای کلیدی و دولت‎های دخیل در بحث از سراسر منطقه است.

این درحالی است که هر یک از طرفین اروپایی برجام شامل فرانسه، آلمان و انگلیس در واکنش های جداگانه نیز از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و از التزام خود به اجرای توافق سخن گفته‌اند.
 
http://www.taghribnews.com/vdccmoq1s2bqi18.ala2.html
مرجع : مهر
نام شما
آدرس ايميل شما