تاریخ انتشار۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب : 329156

ائتلاف عربی بالاخره به وجود بحران در سقطری اعتراف کرد

سخنگوی ائتلاف عربی اعلام کرد، اختلاف‌نظری میان امارات و دولت محلی در جزیره سقطری وجود دارد. رئیس شورای مرکزی جدایی‌طلبان جنوب یمن نیز در مقابل اعزام گروهی از نظامیان اماراتی به سقطری را تجاوزی آشکار و اشغالی ظالمانه دانست که باید رفع شود.
ائتلاف عربی بالاخره به وجود بحران در سقطری اعتراف کرد
به گزارش خبرگزاری تقریب "تنا"، "ترکی المالکی"، سخنگوی نیروهای ائتلاف متجاوز عربی در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت: درباره شیوه برخورد با برخی مسایل در جزیره سقطری اختلاف‌نظراتی میان امارات و دولت محلی در این جزیره وجود دارد.
"المالکی" افزود: جهت تعیین راهکاری برای هماهنگی جامع و مشترک میان ائتلاف و "دولت یمن" توافق شده است.
از سوی دیگر، حسن باعوم، رئیس شورای مرکزی جدایی‌طلبان جنوب یمن نیز در بیانیه‌ای اعزام گروهی از نظامیان اماراتی به سقطری را تجاوزی آشکار و اشغالی ظالمانه دانست که باید رفع شود.
"باعوم" در ادامه گفت: امارات از زمانی که مدعی آزادسازی جزیره سقطری شده، نقش متولی امور جنوب یمن را ایفا می‌کند.
رئیس شورای مرکزی جدایی‌طلبان جنوب یمن تاکید کرد: اشغال ظالمانه جزیره سقطری توسط امارات درست بودن رویکرد و دیدگاه ما را که پیش از این اعلام کردیم، ثابت کرد. ما پیشتر گفته بودیم که جنوب یمن مورد طمع گروه‌های منطقه‌ای و خارجی واقع شده و آنها به دنبال منابع طبیعی، اراضی و موقعیت استراتژیک و حساس آن هستند.
وی افزود: من از ابتدا نسبت به اقدامات متجاوزانه رو به افزایش امارات در مورد استقلال، تمامیت ارضی و حاکمیت بر جنوب یمن هشدار دادم.
باعوم گفت: جنوب یمن در اشغال امارات است و این با تمامی قوانین بین‌المللی تعارض دارد، مقابله با این اشغالگری مسؤولیتی ملی و مقدس است.
رئیس شورای مرکزی جدایی‌طلبان جنوب یمن در ادامه امارات را اشغالگری جدید خواند و به این کشور در مورد محک زدن اراده ساکنان جنوب یمن و یا افزایش اقدامات متجاوزانه‌اش در این منطقه هشدار داد.
روز دوشنبه تظاهرات مردمی در خیابان‌های شهر حدیبو مرکز استان سقطری برگزار شد و تظاهرکنندگان مخالفت خود را با دخالت‌های امارات در امور این استان اعلام و استقرار نیروهای اماراتی در سقطری بدون هماهنگی با دولت (مستعفی) و موافقت آن را محکوم کردند.
تظاهرکنندگان شعارهایی در حمایت از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور دولت مستعفی یمن و کابینه‌اش سر دادند.
از سوی دیگر، "عبد الخالق عبدالله" مشاور سیاسی سابق "محمد بن زاید"، ولیعهد ابوظبی و استاد علوم سیاسی دانشگاه امارات در توئیتی تاکید کرد: دولت (مستعفی) یمن ناتوان، مفسد و تحت نفوذ اخوان است.
عبد الخالق عبدالله در توئیت دیگری نوشت، دولت (مستعفی) یمن، امارات را مشغول درگیری‌هایی جانبی کرده است.
جزیره سقطری یمن در حدفاصل خلیج عدن و اقیانوس هند و در نزدیکی سواحل سومالی قرار دارد که در کنترل نیروهای وفادار به دولت فراری یمن بود.
رسانه های یمنی جمعه به نقل از منابع محلی اعلام کردند که بیش از ۱۰۰ نظامی اماراتی به صورت ناگهانی با چهار فروند هواپیما وارد جزیره سقطری شده و نیروهای دولت فراری یمن را از آن اخراج کردند.
انصارالله اعلام کرده است این جزیره متعلق به یمن بوده است و این اقدام تجاوز آشکار به خاک یمن بوده است. 
​اقدام امارات درحالی است که این کشور از هم پیمانان دولت فراری یمن و یکی از طرف های فعال ائتلاف متجاوزان این کشور است که از سه سال پیش درکنار عربستان سعودی و به بهانه بازگرداندن دولت فراری "عبدربه منصورهادی" هزاران شهروند یمنی را به خاک و خون کشیده است.
http://www.taghribnews.com/vdcdkn0s9yt0xf6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما