تاریخ انتشار۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب : 310633

​بازداشت ۴۰۰۰ تروریست داعش در منطقه کردستان عراق

مسئولان ­منطقه کردستان عراق اعلام کردند ۴۰۰۰ نفر از اعضای گروه تروریستی - تکفیری داعش را طی سال‌های گذشته، بازداشت کرده‌اند.
​بازداشت ۴۰۰۰ تروریست داعش در منطقه کردستان عراق
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، دیندار زیباری، مشاور امور بین الملل دولت منطقه‌ای کردستان عراق روز سه شنبه اعلام کرد: نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از اعضای گروه تروریستی - تکفیری داعش از جمله اعضای خارجی این گروه را در سال‌های گذشته، بازداشت کرده‌اند.
 
وی که در گفت و گو با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: از سال ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۷، نیرو‌های امنیتی و پیشمرگه‌ها نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از افراد وابسته به داعش را بازداشت کردند.
 
زیباری خاطر نشان کرد: ماه اکتبر گذشته، در نبرد حویجه، که آخرین شهر تحت کنترل داعش بود، نزدیک به ۱۰۰۰ تکفیری دیگر خود را تسلیم نیرو‌های پیشمرگه کردند تا به دست نیرو‌های دولتی نیافتند.
 
به گفته این مسئول دولت محلی کردستان عراق، نزدیک به ۳۵۰ نفر دیگر نیز در مناطق دبس و کرکوک اعتراف کردند که به گروه داعش تعلق دارند. پس از ورود نیرو‌های دولتی (بغداد) به کرکوک، این عده به زندان‌هایی که در اختیار دستگاه‌های امنیتی کردستان است، منتقل شدند.
 
بر اساس این گزارش، مشاور امور بین الملل دولت محلی کردستان عراق اظهار داشت اسامی تمام زندانیان به سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ ارائه شده است؛ اما این سازمان‌ها موضوع را به آگاهی خانواده زندانیان نرسانده اند.
 
زیباری بدون اشاره به شمار اتباع خارجی داعش که در کردستان عراق در بازداشت به سر می‌برند، گفت: برخی از آن‌ها تحویل کشور‌های متبوع خود شده اند؛ از جمله یکی از خبرنگاران داعش که تحویل کنسولگری ژاپن شد و یک تبعه آمریکایی که تحویل کنسولگری آمریکا شد.
 
گروه تروریستی داعش در حمله سال ۲۰۱۴ خود، مناطق وسیعی از خاک عراق را در شمال و غرب بغداد اشغال کرد. اما پس از آن، نیرو‌های دولتی و حامیان آن به طور تدریجی مناطق اشغالی را پس گرفتند. ماه ژوئیه ۲۰۱۷، شهر موصل نیز که مهمترین مقر این گروه بود، از اشغال خارج شد.
http://www.taghribnews.com/vdcdsz0ssyt0f96.2a2y.html
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما
آدرس ايميل شما