تاریخ انتشار۸ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : 29740

برگزاري نشست «صلح عادلانه؛ گفتمان مشترك جهاني» در اتاوا

نشست منطقه ای مجمع جهانی صلح اسلامی با موضوع "صلح عادلانه؛ گفتمان مشترک جهانی" ششم آبان در سالن همايش هاي پارلمان شهر اتاوای کانادا برگزار شد.
برگزاري نشست «صلح عادلانه؛ گفتمان مشترك جهاني» در اتاوا
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا)، در این نشست چند تن از اساتيد دانشگاه كانادا و چند نفر از اساتيد دانشگاه هاي ایرانی از جمله دکتر سعید رضا عاملی رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ،دکتر حسن حسینی معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی این دانشکده و خانم دکتر الهام امین زاده معاون پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران سخنراني كردند.

دكتر سعید رضا عاملي اولين سخنران اين اجلاس بود كه با اشاره به اهميت شناحت صلح عادلانه گفت اهميت اين بحث به اين دليل است كه دسترسي‌ها به فرهنگ‌هاي ديگر از طريق استقرار صلح در جهان امكان پذير شده و حفظ فرهنگ‌ها به عنوان يك هويت ملي اهميت پيدا مي نمايد.

عاملي با طرح سئوالي مبني بر اينكه چه كساني از عدم وجود صلح عادلانه آسيب مي بينند گفت بايد ديد بحران در افغانستان،عراق و خاورميانه به نفع چه قدرت هائي است و چرا اين قدرت‌ها برای استقرار صلح مانع ايجاد مي کنند.

عاملي با اشاره به اينكه صلح همانند آرمان هائی نظیر عدالت و امنیت، یکی از ارزش های انسانی شناخته شده در همه فرهنگ ها، تمدن ها و نظام های فکری است که در طول تاریخ بشر مطرح بوده است گفت بستر سازي به منظور تقویت و تحکیم درک مشترک اندیشمندان جهانی از صلح عادلانه و تلاش برای تحقق آن در روابط انسانی ضرورت دارد.

دکتر حسن حسینی معاون پژوهشی دانشکده مطالعات جهان نيز در بحثي تحت عنوان استكبار و استخفاف موانع صلح عادلانه از سلطه طلبي قدرت ها و تلاش آنان براي تحقير ديگر ملت ها و فرهنگ ها به عنوان مانع اصلي استقرار صلح عادلانه ياد كرد و گفت چرا غرب براي تحميل فرهنگ خود و تك فرهنگي كردن جهان به كشورهاي ديگر از جمله جهان اسلام اعمال فشار مي‏كند در حالي‌كه جهان اسلام بدون پذيرش دمكراسي غربي و با اتكا به فرهنگ خود مي تواند مسير تعالي را طي كند.

دكتر الهام امبن زاده نيز با بررسي روند ناعادلانه حاكم بر سازمان ملل متحد به نقد شوراي امنيت و حق وتو پرداخت و گفت تا اين مناسبات عادلانه نگردد نمي توان انتظار استقرار صلح پايدار را در جهان داشت.در اين نشست سخنرانان كانادائي نيز با ارائه نظرات خود بر ضرورت استقرار صلح عادلانه در جهان تاكيد كردند.

شايان ذكر است كه عليرغم استقبال دانشگاهيان و روشنفكران كانادا از برگزاري اين نشست براي شناخت نظرات طرفين،برخي از رسانه هاي وابسته به صهيونيسم و عناصر ضد انقلاب با جنجال  سعي در اخلال در نشست نمودند.

در اين ارتباط الیزابت می، رهبر حزب سبز کانادا در مصاحبه روز چهارشنبه ( ٢٧ اکتبر ) خود با نشریه اتاوا سیتی زن، خواستار لغو برگزاری این کنفرانس شد و آن را همایشی خواند که دیدگاه های شرکت کنندگان آن فرصتی برای توجیه سياست هاي دولت ایران است.

در همين ارتباط تعداد ده نفر ضد انقلاب هاي ايراني به تحريك انجمن هاي يهودي در جلوي محل اجلاس اقدام به دادن شعار نمودند كه با همكاري مناسب نيروهاي انتظامي كانادا، اين افراد متفرق شدند.بر اساس نظر سنجي هاي انجام شده پس از نشست و جمع بندي نهاوي آن،اكثر دانشگاهيان كانادا معتقد بودند كه اين قبيل تعاملات موجب رفع سوء تفاهمات و شناخت مستقل مردم كانادا از مواضع اصولي مردم ايران شده و تبليغات منفي رسانه هاي غرب را خنثي مي نمايد.
http://www.taghribnews.com/vdcbgzb5.rhb9apiuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما