تاریخ انتشار۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۱
کد مطلب : 262184

رد درخواست بازگشت سوریه به اتحادیۀ عرب

اتحادیه عرب درخواست‌ها برای بازگشت سوریه به این اتحادیه را رد کرد.
رد درخواست بازگشت سوریه به اتحادیۀ عرب
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "احمد ابوالغیط" دبیر کل اتحادیۀ عرب، در واکنش به درخواست عراق برای بازگشت سوریه به این اتحادیه اعلام کرد:زمان مناسب برای بازگشت سوریه فرا نرسیده است.

"ابراهیم الجعفری" وزیر خارجۀ عراق، روز گذشته با بیان درخواستی برای بازنگری در مصوبۀ پیشین این اتحادیه دربارۀ تعلیق عضویت سوریه، گفت:ما باید از این بحران عبور کنیم؛ چراکه این اتحادیه باید فضایی برای تمامی اعراب باشد و همۀ ما صدای یکدیگر را بشنویم.

 الجعفری افزود: این اتحادیه باید مکانی برای حضور تمامی ملت‌های عرب صرف‌نظر از اختلافات موجود باشد؛ وی گفت:ما زمانی می‌توانیم از امت عربی سخن بگوییم که هر یک از اعضا نماینده تمامی ملت‌های عرب باشد.

وزارت خارجۀ عراق پیش‌تر اعلام کرده بود، موافقت برخی کشورهای عربی را برای بازگشت سوریه به اتحادیۀ عرب کسب کرده است.

"احمد جمال" سخنگوی وزارت خارجۀ عراق، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: درخواست ما برای بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیۀ عرب و تأکیدمان بر ضرورت بازنگری در مصوبۀ اتحادیه مبنی بر تعلیق حضور هیئت‌های سوری در نشست‌ها و برنامه‌های این نهاد، در راستای اعتقاد عمیق عراق به حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه و ضرورت نابودی تروریست‌هایی صورت می‌گیرد که امنیت و ثبات مردم این کشور را به خطر انداخته‌اند.

وی همچنین گفت:برخی کشورهای عربی دراین‌باره با ما موافقت کرده‌اند و ما تلاش می‌کنیم تا موافقت برخی کشورهای عربی دیگر را به دست آوریم.

این اقدام عراق در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیراً عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر اعلام کرد، قاهره از مبارزۀ ارتش سوریه با تروریست‌ها حمایت می‌کند.

وزرای خارجۀ عرب در ماه نوامبر 2011، چند ماه بعد از آغاز بحران سوریه، عضویت این کشور را در اتحادیۀ عرب به حالت تعلیق در آوردند.

مصر، عراق، یمن، لیبی، مراکش، تونس، امارات متحدۀ عربی، بحرین، قطر، عربستان سعودی، الجزایر، لبنان، موریتانی، اردن، جیبوتی، کومور، کویت،  سومالی، سودان، عمان و فلسطین اعضای اتحادیۀ عرب هستند؛ این اتحادیه در سال 1945 بنیان نهاده شد.
 
http://www.taghribnews.com/vdcaaunuy49ni61.k5k4.html
مرجع : پرس تی وی
نام شما
آدرس ايميل شما