تاریخ انتشار۲۸ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب : 26202

"دی۸" خودرو مشترک ایران و ترکیه

"مدیر عامل ایران خودرو می گوید ترکیه و ایران می توانند بر اساس همکاری مشترک برای کشورهای اسلامی خودرو تولید کنند. وی همچنین می افزاید: در این زمینه مذاکراتی را با کشورهای عضو D8 آغاز کرده ایم و ظرف ۲ تا ۳ سال آینده نیز تولیدات خود را آغاز خواهیم کرد.
"دی۸" خودرو مشترک ایران و ترکیه
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا)، "جواد نجم‌الدین" مدیر عامل ایران خودرو که برای شرکت در شورای کار ترکیه – ایران به استانبول رفته است ، اعلام کرد برای تولید خودرویی به نام" دی ۸" مذاکراتش را با مسئولان ترکیه آغاز کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های ترکیه، بزرگترین تولید کننده خودرو در ایران همراه با بخش صنایع خودروسازی ترکیه برای ساخت یک خودروی مشترک برای کشورهای عضو دی ۸ آماده می شود.

بنابر این گزارش پس از گشایش منطقه آزاد که در مرز دو کشور تاسیس خواهد شد، ایران خودرو نیز اقدام به سرمایه گذاری در زمینه تولید این خودرو خواهد کرد و پیش بینی می شود این کارخانه با سرمایه ای حدود ۲ میلیارد دلار ساخته شود.

وی با شاره به این که ترکیه و ایران می توانند بر اساس همکاری مشترک برای کشورهای اسلامی خودرو تولید کنند افزود: در این زمینه مذاکراتی را با کشورهای عضو D۸ آغاز کرده ایم و در ۲ تا ۳ سال آینده نیز تولیدات خود را آغاز خواهیم کرد.

از سوی دیگر روز پنجشنبه مسئولان ایران خودرو و صنایع هما برای ساخت دو کارخانه در منطقه مرزی ایران و ترکیه با سرمایه گذاری بالغ بر۱۰۰ میلیون یورو توسط هر یک از طرف ها قرارداد اولیه امضا کردند.

بر اساس گزارش رسانه های ترکیه در صورت امضای قرارداد نهایی در این زمینه ، در این کارخانه ها ترمز و فرمان خودرو تولید خواهد شد.

دراین گزارش آمده است ایران خودرو در سال ۱۹۶۲ تأسیس شده و بزرگترین تولید کننده اتومبیل در خاورمیانه است.

این شرکت ۶۵ درصد از بازار ایران را در دست دارد و به ۴۰ کشور دنیا اتومبیل صادر می کند. ایران خودرو ۱۱ مارک خودرو دارد و پارسال از درآمدی معادل ۱۲ میلیارد دلار برخوردار بود.

در چارچوب تولیدات مشترک ایران خودرو و بخش صنایع خودرو سازی ترکیه با یک برند جدید، خودروهای سواری ارزان قیمت، خودروهای سبک تجاری، خودروهای شاسی بلند و واگن های قطار تولید خواهد شد.

به گفته مقامات ایران خودرو، بانک های کشورهای اسلامی از این پروژه حمایت مالی خواهند کرد و تركيه نیز خواهان همكاري با ايران در صنعت خودرو شده است .

همچنین وزير صنعت تركيه با اشاره به تمايل صنعتگران كشورش براي همكاري با ايران در بخش خودرو گفت: در اين رابطه به زودي گروهي از صنعتگران تركيه به ايران سفر مي‌كنند.

نيهت ارگون در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي گفت: خودروسازان تركيه نسبت به بازار ايران آگاهي دارند.

وي افزود: برخي شركت هاي خودروسازي تركيه مشتاقند مذاكراتي با نمايندگان بخش خودروي ايران انجام دهند.

تركيه صنعت مستقلي در بخش خودرو ندارد بلكه محصولات شركت هاي خودروسازي اروپايي در اين كشور توليد و مونتاژ مي شود.

http://www.taghribnews.com/vdcb55b5.rhb0gpiuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما