تاریخ انتشار۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : 234016

رمضان در هند؛ همگامی هندوها با مسلمانان

ماه مبارک رمضان همه ساله در کشور 72 ملت هند با برگزاری آئین های ویژه که نشان دهنده تنوع فرهنگی این کشور است، با شکوه فراوان برگزار می شود.
رمضان در هند؛ همگامی هندوها با مسلمانان
 به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)،  بیش از 200 میلیون مسلمان هندی بنا بر فتاوای علمای دینی امروز سه شنبه را به عنوان نخستین روز از ماه مبارک رمضان آغاز کردند.

مسلمانان هندوستان در دهه سوم شعبان با غبار روبی مساجد، حسینیه ها و اماکن مذهبی در شهرهای مختلف خود را برای ماه میهمانی خدا آماده می کنند.

مساجد و اماکن مذهبی، پیش از ماه مبارک رمضان برای جذب هر چه بیشتر مردم و جوانان به این اماکن، رنگ آمیزی و با پارچه های رنگارنگ تزیین می شوند.

بازارها نیز در این کشور رنگ رمضان به خود می گیرند و در بخش های غیر مسلمان با اختصاص غرفه هایی اجناس ویژه ماه مبارک رمضان را عرضه می کنند.

ماه میهمانی خدا در کشور 72 ملت به دلیل تنوع فرهنگی با بسیاری از کشورهای دیگر تفاوت زیادی دارد؛ به گونه ای که بسیاری از غیر مسلمانان و حتی هندوها علاوه بر روزه گرفتن با برپایی سفره ای افطاری از روزه داران پذیرایی می کنند.

"سونیل شریواستاوا" که یک هندو است می گوید، من 14 سال است که هر سال در ماه مبارک رمضان روزه می گیرم؛ این کار به من یک قدرت درونی می کند.

وی گفت: من با اصرار یکی از دوستان مسلمانم تشویق به روزه شدم و بعد از آن به دلیل احساس خوبی که به من دست داد همه ساله در این ماه روزه می گیرم.

حجت الاسلام "مهدی مهدوی پور" نماینده ولی فقیه در هندوستان در جمع مبلغان دینی در مسجد "پنجه شریف" دهلی از علمای دینی خواست که در ماه مبارک رمضان، برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با معارف اسلامی و بهره گیری از برکات این ماه الهی تلاش کنند.

وی با اشاره به محرومیت شدید مردم بسیاری از مناطق هندوستان خاطرنشان کرد: بسیاری از مبلغان با کمترین امکانات و بدون داشتن وسایل خنک کننده در گرمای شدید به تبلیغ مشغول هستند.

نماینده ولی فقیه در هندوستان برگزاری دوره های آموزشی قرائت قرآن و پاسخ به سئوالات دینی مردم را ازجمله وظایف اصلی مبلغان برشمرد و بر بهره گیری هرچه بیشتر از ماه میهمانی خدا تأکید کرد.

روزه داران هندی معمولا روزه خود را با نمک،آب گرم و خرما باز می کنند و بعد برنج و نان، عدس پخته،حلیم و هریس با فلفل و ادویه زیاد صرف می شود.

پای ثابت سفره های افطار و سحر مسلمانان هندی، غذا خاصی به نام غنجی است که از ترکیب برنج، گوشت، درست می شود.

نوشیدنی های خاص ماه رمضان هم در این کشور، آب لیمو و شیر مخلوط با آب است که هندی ها معتقدند این نوشیدنی انرژی روزه دار را برای عبادت شبانه افزایش می دهد.

در هند،سحرخوان ها جایگاه مهمی دارند؛ آنها پیش از نماز صبح مردم را از خواب بیدار می کنند تا عبادت سحرگاهی را به جا بیاورند و سحری بخورند و در پایان ماه رمضان هدیه ای از مسلمانان هر محله دریافت می کنند.

 نماز های پنجگانه، جلسات سخنرانی و قرائت قرآن نیز در طول ماه مبارک رمضان در مساجد و اماکن مذهبی برگزار می شود.

مسلمانان هند در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به زیارت اهل قبور می روند و بر سر قبر آنها قرآن تلاوت می کنند.

مسلمانان هندی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، علاوه بر شرکت در مراسم روز جهانی قدس در مراسم ویژه ای که "جمعه وداع" نامیده می شود، شرکت می کنند.

شرکت در مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه رمضان یکی از مهمترین برنامه های مسلمانان هند در ماه مبارک رمضان است و در صبح روز شهادت امام علی (ع) در مراسم ویژه تشییع نمادین پیکر آن حضرت شرکت می کنند.
 
http://www.taghribnews.com/vdcdfo0x9yt0sz6.2a2y.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما