تاریخ انتشار۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : 232350

اعزام زیردریایی مصری برای یافتن جعبه سیاه / رژیم صهیونیستی متهم به دست داشتن در سقوط هواپیمای مصری

مصر برای یافتن جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شده زیردریایی به مدیترانه اعزام کرد. خبرگزاري اسپوتنيک درگزارشي از احتمال دخالت اسرائيل در سقوط هواپيماي مصري خبرداد.
اعزام زیردریایی مصری برای یافتن جعبه سیاه /  رژیم صهیونیستی متهم به دست داشتن در سقوط هواپیمای مصری

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در نخستین سخنرانی عمومی خود پس از این حادثه، گفت: برای پیدا کردن این دو جعبه سیاه به شدت در حال تلاش هستیم.

ارتش مصر شنبه1 خرداد نخستین تصاویر از بقایای این هواپیما را منتشر کرد. مقامات مصری می‌گویند این اقلام روز جمعه کشف شد و هواپیماهای نظامی، بالگردها و کشتی‌ها همچنان درحال جستجو در منطقه‌ای میان جزیرۀ کرت در یونان و شهر ساحلی اسکندریه در مصر هستند.

هواپیمای ایرباسِ ای‌320 پنج‌شنبه (30 اردیبهشت) با 66 سرنشین هنگام عزیمت از پاریس، پایتخت فرانسه به مصر سقوط کرد.

خبرگزاري اسپوتنيک درگزارشي نوشت : گزارشهاي اطلاعاتي ترديدهايي را در خصوص اينکه اسرائيل در سقوط هواپيماي مصري دست داشته است مطرح مي کند. انحراف پرواز شماره MS804 مصر از مسير خود گمانه زني هاي زيادي را در مورد ابهامات اين حادثه درخصوص اينکه سقوط بوده يا سرنگوني به دنبال داشته است.  

اين گزارشهاي اطلاعاتي مي افزايد سناريوي انحراف 90 درجه اي هواپيما به چپ و سپس 360 درجه به راست نشان مي دهد گويي هواپيماي مصري مثل يک هواپيماي جنگنده مي خواسته است از خطري که به آن نزديک مي شده فرار کند. نقشه رزمايش اسرائيل درجنوب کرت نشان مي دهد این منطقه مسیر عبور هواپيماي مصري بوده و براساس جدول اخطارهاي هوانوردي ورود اين هواپيما به حريم هوايي يونان با اين رزمايش همزمان بوده و براساس اعلام روزنامه «مصري اليوم» اين هواپيما پس از گذشت 27 دقيقه از آغاز رزمايش هوايي جنگنده هاي اسرائيل ناپديد شده است.   
همچنین علائم درخواست از خلبان هواپيماي مصري در ساعت دو و 27 دقيقه به وقت قاهره نشان مي دهد مامور کنترل پرواز خطوط هوايي يونان مي گويد «شما اکنون در ارتفاع 37 هزار پايي قرار داريد.. تا لحظاتي ديگر آسمان يونان را ترک خواهيد کرد.. لطفا تاييد کنيد» اما هيچ پاسخي از خلبان اين هواپيما دريافت نمي کند و در نهايت صبح جمعه به صورت نهايي سقوط آن در مرز بين يونان و مصر اعلام مي شود.   

اين گزارشهاي اطلاعاتي مي افزايد در ساعت دو و 29 دقيقه و 40 ثانيه به وقت قاهره سيگنالهاي هواپيما در فاصله 7 مايلي منطقه «کومبي» که در محدوده مراقبت فرودگاه قاهره است ، محو شد اما هيچ درخواست کمکي از هواپيما صادر نشد که همين مسئله نشان مي دهد براي هواپيمايي که کادر آن توان درخواست کمک نداشتند اتفاقي ناگهاني رخ داده است.   
در توضيحات مقامات رسمي يونان در مورد اين حادثه و زواياي پنهان آن هيچ اشاره اي به تمرينات هوائي نظامي اسرائيل در جنوب جزيره کرت يونان نشده است.   
به گفته نوتام (NOTAM ، اطلاعيه هوانوردي) اسرائيل از اول ماه جاري، يعني يک شب قبل از سقوط هواپيماي مصري، رزمايش هوائي خود را در اين منطقه آغاز کرده است.    
پس از آن که ترکيه شش سال قبل به دنبال حادثه کشتي مرمره که قصد داشت محاصره غزه را بشکند مانع از اجراي تمرينات هواپيماهاي جنگي اسرائيل در آسمان خود شد، هواپيماهاي اسرائيلي اقدام به اجراي رزمايش در آسمان يونان کردند که مجاور مرزهاي مصر و ليبي است.    
زمان اجراي رزمايش‌هاي جنگنده هاي اسرائيلي از 18 مه تا 6 ژوئيه آينده در حد فاصل جنوب جزيره کرت تا شمال ليبي اعلام شد.    
به گفته روزنامه هاي قبرسي و يوناني و پايگاه اينترنتي «ON Alert» که کارشناس امور نظامي و اعلام زمان رزمايش‌ هاي جنگي است ، نوتام زمان اجراي رزمايش‌هاي هوايي را از ساعت سه بامداد به وقت يونان ، و دو بامداد به وقت مصر، تا ساعت 11 صبح در تاريخ ياد شده، اعلام کردند.    
پايگاه اينترنتي «ON Alert» افزود مقامات يوناني زمان اين رزمايش را با شماره «NOTAM A0992/16» مشخص کردند که اين مجوز به جنگنده هاي اسرائيلي اجازه مي دهد آزادانه رزمايش هوايي خود را در تاريخ 18 مه تا 6 ژوئن در حريم هوايي يونان انجام دهند.    
همچنين مساحت اين رزمايش از جنوب کرت و شمال آفريقا از مرز يونان با اسکندريه تا بنغازي در ليبي مشخص شده است.     
اين پايگاه اينترنتي تصويري از نقشه هوايي A0992 را از پايگاه اينترنتي سازمان هواپيمايي فدرال آمريکا که گزارشهاي هوايي نوتام NOTAM را منتشر مي کند ، منتشر کرد که جستجو در گوگل اين گزارش را در اين پايگاه آمريکايي تاييد مي کند اما با مراجعه به اين پايگاه اينترنتي مشخص مي شود پس از حادثه هواپيماي مصري شماره برنامه هوانوردي که رزمايش اسرائيل را با شماره A0992 مشخص مي کند حذف شده است درحالي که برنامه هاي ديگر پس و پيش اين رزمايش که با شماره رديف A0991 و A0993 مشخص شده باقي مانده است.     
پانوس کامينوس وزير دفاع يونان پيش از اين گفته بود اين هواپيما مسير طبيعي خود را در حريم هوايي يونان پيمود اما پس از آن از مسير خود منحرف شد و در ساعت سه و 39 دقيقه پنجشنبه به وقت محلي (دو و 39 دقيقه به وقت قاهره) سقوط کرد.    
وي افزود :« هواپيماي مصري زماني که وارد حريم هوايي مصر شد در ارتفاع 37 هزار پايي بود اما 90 درجه به چپ و پس از آن 360 درجه به راست منحرف شد و از ارتفاع 37 هزار پايي تا ارتفاع 15 هزار پايي و سپس تا ارتفاع 10 هزار پايي پايين آمد و پس از آن سيگنالها قطع شد.»     
روزنامه ها درگزارشهاي خود حادثه سقوط هواپيماي مصري در بامداد پنجشنبه و استعفاي موشه يعلون وزير جنگ اسرائيل را در صبح جمعه آن هم بدون هيچ دليل روشن يا قانع کننده اي ، مرتبط مي کنند چرا که اشاره اي به وقوع اشتباهي فاحش در برگزاري رزمايش اسرائيل دارد که موجب سرنگوني هواپيماي مصري شده است مسئله اي که موجب شده است يعلون بلافاصله استعفا دهد.     

 
http://www.taghribnews.com/vdccpiqix2bq118.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما