تاریخ انتشار۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب : 221979
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

قرآن و احکام آن اساس اتحاد بین همه مسلمان است/برانیم تا وحدت و همدلی را از مرحله شعار به عمل برسانیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: قرآن و احکام آن اساس اتحاد بین همه مسلمانان است و ما معتقدیم که اتکا به یادگار نبوی عامل توفیق ما در همه عرصه ها است.
قرآن و احکام آن اساس اتحاد بین همه مسلمان است/برانیم تا وحدت و همدلی را از مرحله شعار به عمل برسانیم
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، بیست و یکمین همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم با حضور "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

دکتر"علی جنتی" در این مراسم با ابراز خشنودی از حضور در جمع فعالان و محققان و برگزیدگان قرآن به بیان برخی از اعجازهای لفظی و معنوی این کتاب آسمانی پرداخت و گفت: قرآن رساترین بیان است و از نظر موسیقی و وزن، نه شعر است و نه نثر است و بلکه برتر از هردوی اینهاست و چنین اعجازی جز در شأن خداوند متعال نیست، الفاظ آن به گونه ای انتخاب شده است که هر انسانی را تحت تأثیر قرار می دهد و به قول شهید مطهری هندسه الفاظ قرآ نی بی نظیر است.

وی افزود: در طول تاریخ کسی نتوانسته است همانند قرآن را بیاورد و حتی دشمنان نیز زبان به فصاحت و بلاغت و فضیلت آن گشوده اند و به عجز و ناتوانی خود در برابر آن اعتراف کرده اند؛ قرآن آهنگ خاصی دارد که در دل و جان شنوندگان نفوذ می کند و حتی برای کسانی که زبان عربی نمی دانند، این آهنگ قابل درک است.

جنتی ادامه داد: امروز که دشمنان اسلام در تلاش برای سست کردن عقاید مردم و معرفی اسلام به عنوان عامل عقب ماندگی هستند، فرصت خوبی است تا قرآن هدایت و چیرگی خود را برای هدایت فکر انسانها نشان دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: قرآن از نظر معنا و مفهوم کتاب هدایت و مشعل فراروی زندگی مادی و معنوی انسانها و عامل سعادت دنیوی و اخروی است؛  تنها کتاب آسمانی است که انسان را به تدبر وا می دارد و در  آیات متعددی بر این نکته تأکید کرده است.

وی افزود: قرآن کتاب نور برای رهایی از تاریکی است و شفای همه بیماریهای روحی و جسمی است و بهتر است، تنها به تلاوت و حفظ آن اکتفا نکنیم و بلکه به فهم و تدبر و تفسیر و در نهایت عمل به آن بپردازیم؛ اگر به دو ثقل اکبر قرآن و عترت وابسته شویم، هیچ گاه به ضلالت و گمراهی نخواهیم افتاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امسال که به ابتکار مقام معظم رهبری سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است، برآنیم تا همدلی و اتحاد که برگرفته از قرآن است، فقط در حد شعار باقی نماند و به آن جامه عمل بپوشانیم.

وی ادامه داد: بر آنیم تا هر چه بیشتر در مسیر اهداف ملت به سوی آرمانهای امام راحل(ره) حرکت کنیم و در حد توان برای تقویت همبستگی ملی بر اساس آموزه های قرآنی تلاش کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: قرآن و احکام آن اساس اتحاد بین همه مسلمانان است و ما معتقدیم که اتکا به یادگار نبوی عامل توفیق ما در همه عرصه هاست و امسال که سال همدلی و همزبانی است، این کتاب مقدس باید بیشتر مبنای وحدت قرار  گیرد.

جنتی اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای ترویج و توسعه فرهنگی قرآن و بر اساس رویکرد دولت تدبیر و امید در نهادینه کردن اصل کرامت انسانی، اقدام به شناسایی فعالان زمینه های مختلفی قرآن کرد تا بر اساس برخی شاخصها و اولویتهای در نظر گرفته شده، تعدادی به عنوان برگزیده معرفی شوند.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه همه ماست تا با استفاده از ابزارهایی که در اختیار داریم از جمله فیلم و کتاب و نشریه و رسانه و ...در مسیر توسعه فرهنگ قرآن تلاش کنیم و به ویژه از ابزار هنری که گویا ترین وسیله انتقال فرهنگ است، استفاده کنیم و با فیلمهای اسلامی فاخر که می توانند زندگی اسلام را ترویج دهند، فضایل اخلاقی که قرآن معرفی کرده است را نشر دهیم.

جنتی افزود: در سالهای اخیر با تشکیل "شورای توسعه فرهنگ قرآنی" گامهای خوبی در این مسیر برداشته شده است، اما هنوز گامهای زیادی در راه است و باید همه و همه دست به دست هر چه بیشتر در راه توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و اسلامی گام برداریم.

در ابتدای این همایش " حجت الاسلام محمد رضا حشمتی" معاون قرآن و عترت وزرات فرهنگ ارشاد اسلامی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان، طی سخنان کوتاهی به تشریح اهداف و برنامه های این همایش پرداخت.

در این مراسم به برگزیدگان قرآنی لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا شد؛ یک خانواده برتر قرآنی از استان قوچان که هر چهار اعضای این خانواده حافظ قرآن بودند به بالای سن رفته و به معرفی خود پرداختند.

در پایان بیانیه بیست و یکمین همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم قرائت شد.
 
http://www.taghribnews.com/vdchqzniw23niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما