تاریخ انتشار۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب : 208705

درخواست کمک ترکیه از پاکستان برای مقابله با تهدید داعش

ترکیه برای مبارزه با تروریست های داعش و پ.ک.ک رسما از ارتش پاکستان درخواست کمک کرده و این درخواست همزمان با سفر فرمانده ارتش پاکستان به آنکارا و دیدارش با عالی ترین مقامات دولتی و نظامی ترکیه، مطرح شده است.
درخواست کمک ترکیه از پاکستان برای مقابله با تهدید داعش

به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) وبسایت روزنامه انگلیسی زبان اکسپرس تریبیون پاکستان به نقل از منابع آگاه از جزئیات دیدارهای ژنرال 'راحیل شریف' در آنکارا نوشت که ترکیه از پاکستان درخواست همکاری بیشتر در زمینه مبارزه با تروریسم، به ویژه پس از رخداد حوادث تروریستی مرگبار آنکار در روزهای اخیر، مطرح کرده است و این موضوعی بود که در دیدارهای فرمانده ارتش پاکستان با مقامات عالی ترکیه مطرح شد.

شنبه گذشته دو انفجار مرگبار در مقابل ایستگاه راه آهن شهر آنکارا، بیش از 130 کشته برجای گذاشت.
این روزنامه پاکستانی نوشت: نگرانی ترکیه از افزایش حملات تروریستی در این کشور روز به روز بیشتر می شود و این نگرانی همزمان با برچیده شدن موشک های پاتریوت آمریکایی از مرز میان ترکیه و سوریه در ماه جاری، شدید تر شده است.
ترکیه از اقدام آمریکا از برچیدن این موشک ها خوشحال نیست زیرا معتقد است با برداشته شدن این موشک ها، دیوار دفاع ترکیه در برابر تروریست های فعال در سوریه عملا کنار رفته است.

برخی منابع می گویند پس از اقدام آمریکا در برچیدن موشک هایش از مرز میان ترکیه و سوریه، ترکیه به ناچار مجبور شده است تا برای دفاع از خود در برابر تهدید جدی گروه تروریستی داعش، به سمت پاکستان روی بیاورد و با توجه به روابط دوستانه دو کشور، از اسلام آباد درخواست کمک و حمایت کند.

علمیات نظامی موثر روسیه علیه تروریست ها داعش در سوریه نیز احتمال فرار داعشی ها از خاک سوریه و پناه بردن آنها خاک کشورهای همسایه به ویژه ترکیه را افزایش داده است.
اگرچه فرمانده ارتش پاکستان در دیدارهای خود با مقامات عالی ترکیه، برحمایت کامل اسلام آباد از آنکارا تاکید کرد، اما هنوز جزئیات زیادی در این باره مشخص نیست و معلوم نیست ترکیه در نهایت چه پاسخی به درخواست کمک ترکیه بدهد.

منابع رسمی پاکستان، ارتقای همکاری ها میان این کشور و ترکیه به ویژه در بخش مبارزه با تروریسم به عنوان هدف اصلی سفر ژنرال راحیل شریف به آنکارا اعلام کرده اند.

پاکستان که خود به شدت درگیر مبارزه با تروریست ها در داخل خاک این کشور است، تمام ظرفیت خود را برای از بین بردن این تروریست ها بکار گرفته و بنا به گفته کارشناسان نظامی و دفاعی، این کشور از توان و ظرفیت کافی برای انجام عملیات ضد تروریستی و اقدامات نظامی در خارج از مرزهایش را ندارد.

عربستان نیز در در اویل امسال بارها و بارها رسما از پاکستان خواست تا برای حمله نظامی به یمن نیرو اعزام کند و در این جنگ، درکنار عربستان باشد اما مخالفت شدید مردم، مجلس و تمایل نداشتن ارتش پاکستان باعث شد تا دولت این کشور هم به ناچار از ملحق شدن به عربستان درجنگ علیه یمن منصرف شود.

بدون تردید گفتگوهای مهم بین عالی ترین مقام ارتش پاکستان با مقامات نظامی-سیاسی ترکیه در خصوص موضوع سوریه و به ویژه عملیات نظامی روسیه علیه تروریست ها در این کشور به عنوان یکی از اصلی ترین موضوعات روز منطقه انجام شده که به رسانه ها درز نکرده است.
پاکستان و ترکیه روابط نزدیک و دوستانه ای به ویژه در زمینه همکاری های دفاعی-نظامی دارند.
http://www.taghribnews.com/vdcjyoe8iuqeyaz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما